REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość do gruntownej naprawy

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowuje projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Ustawa ta obowiązuje zaledwie od 2,5 roku, a już planowane są w niej obszerne zmiany.
Część z nich ma usprawnić i przyspieszyć postępowanie upadłościowe i układowe, ale będzie też wiele zmian, które mają wyeliminować błędy, które powstały w trakcie prac legislacyjnych. Jeszcze w kwietniu projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
Zmieni się podstawa ogłoszenia upadłości. Wierzyciel nie będzie już mógł złożyć wniosku o upadłość kontrahenta (osoby prawnej) z tego powodu, że zobowiązania dłużnika przewyższają wartość jego majątku – nawet jeśli reguluje on zobowiązania w terminie. Jedyną podstawą ogłoszenia upadłości będzie teraz niewykonywanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez dłużnika.

Łatwiej o naprawę

Niewielkim zainteresowaniem cieszy się teraz postępowanie naprawcze, a to dlatego, że zobowiązany do jego wszczęcia jest sam dłużnik. Poza tym przepisy wymagają, aby w stosunku do osoby, wobec której ma być wszczęte postępowanie naprawcze, nie istniały podstawy ogłoszenia upadłości. Podstawą ogłoszenia upadłości jest nieregulowanie choćby niektórych zobowiązań. Tymczasem nie ma dłużników, którzy wykonywaliby wszystkie zobowiązania i nie mieliby zaległości płatniczych. Przedsiębiorca musiałby więc projektować, że nie będzie spłacać długów. Postępowań naprawczych może być jednak więcej. W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby w przypadkach gdy oddalany jest wniosek o ogłoszenie upadłości (np. gdy nie ma jeszcze podstaw do jej ogłoszenia), sąd mógł jednocześnie wyrazić zgodę na prowadzenie postępowania naprawczego.

Szybciej i sprawniej

– Nowa ustawa miała przyspieszyć procedurę upadłości i jednocześnie uczynić ją tańszą. Tymczasem stało się inaczej. Cała odpowiedzialność spadła na sędziego komisarza, co niepotrzebnie wydłuża postępowanie. Decyduje on o każdej najdrobniejszej czynności – m.in. o ogłoszeniach, obwieszczeniach – mówi syndyk Mirosław Kamiński. Nowela ma to zmienić. Część obowiązków zostanie teraz przeniesiona z sędziego na syndyka.
Kolejna zmiana dotyczy wierzycieli zabezpieczonych powierniczo, czyli korzystających z przewłaszczenia na zabezpieczenie. – Teraz wierzyciel zaspokaja się, żądając wyłączenia przedmiotu zabezpieczenia (np. maszyny) z masy upadłości. W razie sporu procedura się wydłuża. W nowej regulacji przedmiot przewłaszczony nie będzie podlegał wyłączeniu z masy. Syndyk będzie mógł go sprzedać, a pieniądze w ten sposób uzyskane będą dzielone nie pomiędzy ogół właścicieli, ale wierzyciela, który korzysta z takiego zabezpieczenia – tłumaczy prof. Andrzej Jakubecki, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Zniknie też problem, że wierzyciele zwlekają ze złożeniem wniosku o wyłączenie z masy, bo boją się, że syndyk obciąży ich kosztami przechowywania maszyn. – Teraz syndyk nie zrobi tego, bo maszyna będzie składnikiem masy upadłości – dodaje prof. Jakubecki.
Zamiany będą też dotyczyły statusu wierzycieli. Kategoria pierwsza zaspokajania wierzytelności będzie ograniczać się tylko do kosztów postępowania upadłościowego (w tym zobowiązań wobec pracowników powstałych w trakcie postępowania). Natomiast wierzytelności uprzywilejowane – w tym zobowiązania wobec pracowników powstałe przed ogłoszeniem upadłości – będą zaspokajane w kategorii drugiej – wszystkie bez względu na ich charakter.

Bez zmian w spółdzielniach

Zmiany nie obejmą odrębnej regulacji dla spółdzielni mieszkaniowej, co postulowali syndycy prowadzący postępowanie upadłościowe.
– Nie wiemy, jakie są kompetencje w przypadku ogłoszenia upadłości zarządu i rady nadzorczej jako organu spółdzielni, a jakie syndyka i rady wierzycieli – skarży się syndyk Irena Buczyńska prowadząca upadłości spółdzielni. Kolejna sprawa to przekształcenie prawa własnościowego w odrębną własność. Syndyk ma obowiązek dokonać przekształcenia, ale żadne przepisy nie wyjaśniają co robić, jeśli lokal jest obciążony hipoteką. Zdaniem syndyków z tego powodu w projekcie powinny jednak znaleźć się zmiany dotyczące upadłości spółdzielni mieszkaniowej.

Teresa Siudem
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA