REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taniej dla małych firm

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny pozwala firmie na uzupełnienie nakładów na zakup środków trwałych i ich modernizację. Finansowanie rozwoju z kapitałów własnych przedsiębiorstwa nie wystarczy, gdy gospodarka nabiera rozpędu i rośnie konkurencja na rynku.
Firmy coraz więcej inwestują. Według lutowych danych NBP, wartość zaciąganych przez przedsiębiorstwa kredytów rośnie szybciej niż depozytów. W ubiegłym roku tendencja była raczej odwrotna – firmy chętniej odkładały pieniądze niż zaciągały kredyty. W tym roku sytuacja się zmieniła – depozyty firm zwiększyły się w lutym o 655 mln zł, a kredyty – o 1,3 mld zł. W porównaniu z lutym ubiegłego roku, wartość kredytów udzielanych firmom wzrosła o 4,5 proc. To wynik lepszy niż w styczniu, kiedy dynamika wyniosła 3,4 proc.
Pieniądze na inwestycje

REKLAMA

Jeżeli podobna tendencja utrzyma się w marcu, będzie można mówić o kontynuacji szybkiego tempa inwestycji, widocznego w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku (dynamika wyniosła wówczas 9,8 proc.). Według analityków, wzrost inwestycji napędza przede wszystkim rosnący popyt krajowy, który w końcówce ubiegłego roku stał się głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę. O rosnącym popycie może świadczyć wysoki import, który utrzymał się również w styczniu tego roku.

REKLAMA

Firmom nie brakuje pieniędzy, jednak zarobiony kapitał wykorzystują prawdopodobnie na bieżącą działalność. Natomiast po środki na inwestycje sięgają do banków. Jeżeli tempo nakładów na inwestycje utrzyma się na podobnym poziomie jak pod koniec ubiegłego roku, będą robiły to coraz częściej.

To dobra wiadomość dla banków. Ponieważ spodziewają się one większego zapotrzebowania na kredyty, ruszyły z nowymi propozycjami pożyczek dla firm. Ostatnio z taką ofertą wystąpił BRE Bank, który pod koniec marca zaproponował kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na nowe technologie

Produkt jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje go w ramach programu Europejskiego Banku Inwestycyjnego – SME Finace Facility. Środki z EBI można łączyć z innymi funduszami Unii Europejskiej, co pozwala na sfinansowanie inwestycji nawet do 90 proc. jej wartości, na warunkach korzystniejszych od standardowych.

REKLAMA

Wsparcie finansowe mali i średni przedsiębiorcy mogą przeznaczyć m.in. na inwestycje w produkcję przemysłową, usługi, ochronę środowiska, budowę infrastruktury, nowoczesne technologie czy inwestycje powodujące zmniejszenie zużycia energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna wartość kredytu to 50 tys. euro, a maksymalna – 250 tys. euro, przy czym kredyt udzielany jest do 50 proc. wartości inwestycji. Okres kredytowania obejmuje od 4 do 12 lat, natomiast inwestycja musi być zrealizowana w ciągu pięciu lat.

Małym łatwiej o pożyczkę

Podmiotami uprawnionymi do uzyskania kredytu w ramach Programu SME FF są małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają swoją siedzibę na terytorium Polski oraz spełniają następujące kryteria: ich roczny obrót nie przekracza 40 mln euro, suma bilansowa – 27 mln euro, liczba pracowników nie jest większa niż 250. Przedsiębiorstwo musi funkcjonować jako jednostka autonomiczna, czyli udziały innej firmy nienależącej do kategorii MSP nie może przekraczać 25 proc. Oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze w stosunku do standardowej oferty kredytowej dla przedsiębiorstw.

Z kredytu w ramach programu SME Finace Facility mogą skorzystać także klienci BRE Banku, którzy korzystają z pakietu dla MSP w wersji Efekt Inwestycyjny. Jest to zestaw instrumentów finansowych, w którego skład wchodzi m.in. limit kredytowy do wysokości 4 mln złotych. Firma może skorzystać z produktów wchodzących w skład limitu w dowolnym momencie obowiązywania umowy: zdolność kredytowa badana jest przez bank tylko raz, a do uruchomienia któregokolwiek z produktów wystarczy jedynie pisemne zlecenie klienta.

KREDYT W BRE BANKU

Na co można przeznaczyć kredyt w ramach programu EBI - SME Finace Facility:

■ na inwestycje w produkcję przemysłową
■ na usługi
■ na ochronę środowiska
■ na budowę infrastruktury
■ na nowoczesne technologie
■ na inwestycje zmniejszające zużycie energii

JAKA FIRMA MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O KREDYT

■ posiadająca siedzibę na terytorium Polski
■ roczny obrót poniżej 40 mln EUR
■ suma bilansowa poniżej 27 mln EUR
■ liczba pracowników do 250 osób
■ która funkcjonuje jako jednostka autonomiczna (udziały innej firmy niebędącej MSP nie przekraczają 25 proc.)

 Stanisław Koczot
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA