| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Taniej dla małych firm

Taniej dla małych firm

Kredyt inwestycyjny pozwala firmie na uzupełnienie nakładów na zakup środków trwałych i ich modernizację. Finansowanie rozwoju z kapitałów własnych przedsiębiorstwa nie wystarczy, gdy gospodarka nabiera rozpędu i rośnie konkurencja na rynku.

Firmy coraz więcej inwestują. Według lutowych danych NBP, wartość zaciąganych przez przedsiębiorstwa kredytów rośnie szybciej niż depozytów. W ubiegłym roku tendencja była raczej odwrotna – firmy chętniej odkładały pieniądze niż zaciągały kredyty. W tym roku sytuacja się zmieniła – depozyty firm zwiększyły się w lutym o 655 mln zł, a kredyty – o 1,3 mld zł. W porównaniu z lutym ubiegłego roku, wartość kredytów udzielanych firmom wzrosła o 4,5 proc. To wynik lepszy niż w styczniu, kiedy dynamika wyniosła 3,4 proc.
Pieniądze na inwestycje

Jeżeli podobna tendencja utrzyma się w marcu, będzie można mówić o kontynuacji szybkiego tempa inwestycji, widocznego w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku (dynamika wyniosła wówczas 9,8 proc.). Według analityków, wzrost inwestycji napędza przede wszystkim rosnący popyt krajowy, który w końcówce ubiegłego roku stał się głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę. O rosnącym popycie może świadczyć wysoki import, który utrzymał się również w styczniu tego roku.

Firmom nie brakuje pieniędzy, jednak zarobiony kapitał wykorzystują prawdopodobnie na bieżącą działalność. Natomiast po środki na inwestycje sięgają do banków. Jeżeli tempo nakładów na inwestycje utrzyma się na podobnym poziomie jak pod koniec ubiegłego roku, będą robiły to coraz częściej.

To dobra wiadomość dla banków. Ponieważ spodziewają się one większego zapotrzebowania na kredyty, ruszyły z nowymi propozycjami pożyczek dla firm. Ostatnio z taką ofertą wystąpił BRE Bank, który pod koniec marca zaproponował kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na nowe technologie

Produkt jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje go w ramach programu Europejskiego Banku Inwestycyjnego – SME Finace Facility. Środki z EBI można łączyć z innymi funduszami Unii Europejskiej, co pozwala na sfinansowanie inwestycji nawet do 90 proc. jej wartości, na warunkach korzystniejszych od standardowych.

Wsparcie finansowe mali i średni przedsiębiorcy mogą przeznaczyć m.in. na inwestycje w produkcję przemysłową, usługi, ochronę środowiska, budowę infrastruktury, nowoczesne technologie czy inwestycje powodujące zmniejszenie zużycia energii.

Minimalna wartość kredytu to 50 tys. euro, a maksymalna – 250 tys. euro, przy czym kredyt udzielany jest do 50 proc. wartości inwestycji. Okres kredytowania obejmuje od 4 do 12 lat, natomiast inwestycja musi być zrealizowana w ciągu pięciu lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Lech

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »