REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taniej dla małych firm

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny pozwala firmie na uzupełnienie nakładów na zakup środków trwałych i ich modernizację. Finansowanie rozwoju z kapitałów własnych przedsiębiorstwa nie wystarczy, gdy gospodarka nabiera rozpędu i rośnie konkurencja na rynku.
Firmy coraz więcej inwestują. Według lutowych danych NBP, wartość zaciąganych przez przedsiębiorstwa kredytów rośnie szybciej niż depozytów. W ubiegłym roku tendencja była raczej odwrotna – firmy chętniej odkładały pieniądze niż zaciągały kredyty. W tym roku sytuacja się zmieniła – depozyty firm zwiększyły się w lutym o 655 mln zł, a kredyty – o 1,3 mld zł. W porównaniu z lutym ubiegłego roku, wartość kredytów udzielanych firmom wzrosła o 4,5 proc. To wynik lepszy niż w styczniu, kiedy dynamika wyniosła 3,4 proc.
Pieniądze na inwestycje

REKLAMA

Jeżeli podobna tendencja utrzyma się w marcu, będzie można mówić o kontynuacji szybkiego tempa inwestycji, widocznego w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku (dynamika wyniosła wówczas 9,8 proc.). Według analityków, wzrost inwestycji napędza przede wszystkim rosnący popyt krajowy, który w końcówce ubiegłego roku stał się głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę. O rosnącym popycie może świadczyć wysoki import, który utrzymał się również w styczniu tego roku.

REKLAMA

Firmom nie brakuje pieniędzy, jednak zarobiony kapitał wykorzystują prawdopodobnie na bieżącą działalność. Natomiast po środki na inwestycje sięgają do banków. Jeżeli tempo nakładów na inwestycje utrzyma się na podobnym poziomie jak pod koniec ubiegłego roku, będą robiły to coraz częściej.

To dobra wiadomość dla banków. Ponieważ spodziewają się one większego zapotrzebowania na kredyty, ruszyły z nowymi propozycjami pożyczek dla firm. Ostatnio z taką ofertą wystąpił BRE Bank, który pod koniec marca zaproponował kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na nowe technologie

Produkt jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje go w ramach programu Europejskiego Banku Inwestycyjnego – SME Finace Facility. Środki z EBI można łączyć z innymi funduszami Unii Europejskiej, co pozwala na sfinansowanie inwestycji nawet do 90 proc. jej wartości, na warunkach korzystniejszych od standardowych.

REKLAMA

Wsparcie finansowe mali i średni przedsiębiorcy mogą przeznaczyć m.in. na inwestycje w produkcję przemysłową, usługi, ochronę środowiska, budowę infrastruktury, nowoczesne technologie czy inwestycje powodujące zmniejszenie zużycia energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna wartość kredytu to 50 tys. euro, a maksymalna – 250 tys. euro, przy czym kredyt udzielany jest do 50 proc. wartości inwestycji. Okres kredytowania obejmuje od 4 do 12 lat, natomiast inwestycja musi być zrealizowana w ciągu pięciu lat.

Małym łatwiej o pożyczkę

Podmiotami uprawnionymi do uzyskania kredytu w ramach Programu SME FF są małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają swoją siedzibę na terytorium Polski oraz spełniają następujące kryteria: ich roczny obrót nie przekracza 40 mln euro, suma bilansowa – 27 mln euro, liczba pracowników nie jest większa niż 250. Przedsiębiorstwo musi funkcjonować jako jednostka autonomiczna, czyli udziały innej firmy nienależącej do kategorii MSP nie może przekraczać 25 proc. Oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze w stosunku do standardowej oferty kredytowej dla przedsiębiorstw.

Z kredytu w ramach programu SME Finace Facility mogą skorzystać także klienci BRE Banku, którzy korzystają z pakietu dla MSP w wersji Efekt Inwestycyjny. Jest to zestaw instrumentów finansowych, w którego skład wchodzi m.in. limit kredytowy do wysokości 4 mln złotych. Firma może skorzystać z produktów wchodzących w skład limitu w dowolnym momencie obowiązywania umowy: zdolność kredytowa badana jest przez bank tylko raz, a do uruchomienia któregokolwiek z produktów wystarczy jedynie pisemne zlecenie klienta.

KREDYT W BRE BANKU

Na co można przeznaczyć kredyt w ramach programu EBI - SME Finace Facility:

■ na inwestycje w produkcję przemysłową
■ na usługi
■ na ochronę środowiska
■ na budowę infrastruktury
■ na nowoczesne technologie
■ na inwestycje zmniejszające zużycie energii

JAKA FIRMA MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O KREDYT

■ posiadająca siedzibę na terytorium Polski
■ roczny obrót poniżej 40 mln EUR
■ suma bilansowa poniżej 27 mln EUR
■ liczba pracowników do 250 osób
■ która funkcjonuje jako jednostka autonomiczna (udziały innej firmy niebędącej MSP nie przekraczają 25 proc.)

 Stanisław Koczot
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  REKLAMA

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  REKLAMA

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA