REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS chce zawłaszczyć giełdy rolno-spożywcze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Czy minister rolnictwa za podszeptem swoich doradców zawłaszczy dla Prawa i Sprawiedliwości wszystkie działające w kraju giełdy rolno-spożywcze? "Gazeta" dotarła do dokumentu, który bez osłonek pokazuje, jak PiS chce to zrobić.
Bronisze, Elizówka, giełda poznańska, wrocławska, gdańska... Tych pięć największych giełd rolno-spożywczych to 80 proc. hurtowego obrotu warzywami i owocami w Polsce. Ale handluje się tam też kwiatami, mięsem, rybami.
Narodową Strategię Rozwoju Rynków Hurtowych (czyli właśnie giełd rolno-spożywczych) opracowała spółka z o.o. Generacja 70. To grupa ludzi urodzonych w latach 70. związanych z gdańską prawicą. Na jej czele stoi Michał Wawryn, kiedyś asystent Wiesława Walendziaka, ostatnio dyrektor biura posła PiS Jarosława Selina.
- Dokument stworzyłem dla zespołu w Ministerstwie Rolnictwa, który ma zajmować się tą sprawą. Jest to głos w dyskusji, a nie prawda absolutna - zastrzega Wawryn. Jednak z naszych informacji wynika, że strategia bardzo spodobała się ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi i tylko ewentualna zmiana na fotelu szefa resortu rolnictwa może zatrzymać przyjęcie jej przez rząd.
Nad strategią ma pracować specjalny, niedawno utworzony departament w resorcie rolnictwa podległy bezpośrednio ministrowi Jurgielowi. Strategia z grubsza sprowadza się do wymiany obecnych zarządów giełd rolno-spożywczych na ludzi PiS. "Wykorzystując obecne rady nadzorcze (...) zmienić zarządy w 3 rynkach (Gdańsku, Broniszach, Lublinie), nie dokonywać zmian we Wrocławiu i Poznaniu. W sytuacji, w której rady nadzorcze nie przeprowadzą zmian w zarządach spółek, doprowadzić do walnych zgromadzeń w spółkach w celu zmian w składach rad nadzorczych, umożliwiając dokonanie zmian w zarządach" - czytamy w dokumencie. W sumie chodzi o zarządzanie majątkiem wartym prawie miliard złotych.
Narodowa strategia w ogóle pomija stan finansowy giełd, więc nie on jest przyczyną wymiany zarządów. Pracę ma stracić zarówno prezes giełdy w Broniszach, która od trzech lat generuje zysk, jak i giełdy gdańskiej, która ma kłopoty finansowe. Dlaczego cios ominie zarządy w Poznaniu i Wrocławiu? Autorzy strategii piszą bez ogródek: "We Wrocławiu został niedawno powołany nowy wiceprezes zarządu ds. rozwoju (należy powierzyć mu wykonanie zadania)". Chodzi o Grzegorza Topińskiego, niedoszłego posła z listy PiS, który przed miesiącem został wybrany na wiceprezesa giełdy. Z kolei w zarządzie giełdy poznańskiej, jedynej utworzonej za pieniądze rządu szwajcarskiego, ministerstwo nie może przeprowadzić zmian, bo skarb państwa ma tu zaledwie 5 proc. udziałów. Ale narodowa strategia proponuje tu "wymienić reprezentanta skarbu państwa w radzie nadzorczej, podwyższyć udział skarbu państwa do 14,85 proc. i dzięki temu dokooptować jeszcze jednego reprezentanta SP".
Pierwszy ruch ministerstwa nastąpi prawdopodobnie już w poniedziałek w Gdańsku podczas posiedzenia rady nadzorczej giełdy. W planie obrad jest zmiana w zarządzie spółki.
Poza wymianą zarządów celem strategii jest skonsolidowanie giełd - pięć głównych regionalnych ma przejąć giełdy lokalne (potem, w nieokreślonej przyszłości, regionalne mają się połączyć w krajową giełdę). Dzięki temu udział skarbu państwa w giełdach ma wzrosnąć. Program opracowany przez Generację 70. podaje dokładnie, jakie firmy mają zostać przejęte przez określone giełdy. I tak np. giełda w Gdańsku ma przejąć mniejszą, elbląską, ale też udziały w firmie... Baltona, którą skarb państwa usiłował niedawno sprzedać, ale nie zgłosił się ani jeden kontrahent (co oznacza prawdopodobnie, że Baltona jest bankrutem bez perspektyw).
Giełda w podwarszawskich Broniszach, największa i najlepsza w kraju, ma przejąć bankrutującą giełdę w Białymstoku oraz cztery inne firmy. Dla prywatnych udziałowców Bronisz, którzy czekają na obiecaną dywidendę, oznacza to, że mogą się z tym marzeniem na jakiś czas pożegnać, bowiem Bronisze będą musiały spłacić długi swoich nowych nabytków. - Ta strategia oznacza złamanie planu budowy w Polsce niezależnych rynków hurtowych. Zamiast mniej państwa w rynkach proponuje się zwiększenie udziału skarbu państwa, zamiast dążenia do poprawy warunków finansowych chce się giełdy obciążyć bankrutami, zamiast menedżerów chce się dać na szefów polityków związanych z jedną partią - mówi członek rady nadzorczej giełdy w podwarszawskich Broniszach.
Przeciwnicy pomysłu przypominają również, że europejskie rynki hurtowe z zasady są zdecentralizowane. Na konsolidację giełd prawdopodobnie będzie musiał też wyrazić zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Zgodnie z ustawą antymonopolową prezes UOKiK może zakazać dokonania koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej - przypomina Dariusz Łomowski z UOKiK. Taka pozycja powstaje, gdy udział jednego przedsiębiorcy w rynku przekracza 40 proc.

Krystyna Naszkowska, Piotr Miączyński
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA