| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost w przemyśle najwolniejszy od pół roku

Wzrost w przemyśle najwolniejszy od pół roku

Polski sektor przemysłu odnotował w marcu najwolniejszy od sześciu miesięcy wzrost. Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska spadł w marcu do 52,0 z 52,8 w lutym - podał badający koniunkturę NTC Research.

Zdaniem Zsolta Papp, ekonomisty w ABN AMRO marcowe wyniki PMI wykazują dalsze osłabienie się gospodarczego rozmachu w Polsce."Liczba nowych zamówień, a w szczególności zamówień eksportowych wydaje się być głównym powodem osłabienia gospodarczego. Umiarkowana inflacja oraz marcowe dane zdają się sugerować, aczkolwiek umiarkowanie, pole do manewru w polityce pieniężnej" - skomentował wyniki badania Papp.Jak podano w badaniu w marcu jedenasty miesiąc z rzędu zanotowano wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym."Przedsiębiorcy nadal informowali o wyższym zapotrzebowaniu produkcji wynikającej z większej liczby nowych zamówień, jednak mogli nadrobić zaległości produkcyjne w ostrzejszym tempie niż w lutym. Tempo wzrostu produkcji osłabło jednak trzeci miesiąc z rzędu i było najniższe od września" - napisali w komentarzu do badania analitycy ABN Amro.Ogólnie tempo wzrostu liczby nowych zobowiązań produkcyjnych polskich przedsiębiorców było najniższe od października 2005 roku, a producenci informowali o konieczności podejmowania działań promocyjnych w celu zwiększenia sprzedaży. Równocześnie liczba zamówień zagranicznych na wyroby polskiego sektora przemysłowego spadła nieznacznie w porównaniu do ubiegłego miesiąca."Stało się to ze względu na wzmożoną konkurencję ze strony zagranicznych producentów utrzymujących niski poziom kosztów oraz dalsze umocnienie złotego" - podsumowują analitycy.Ich zdaniem konkurencja cenowa spowodowała jedynie marginalny wzrost cen wyrobów gotowych w marcu, mimo kontynuacji ostrego tempa wzrostu kosztów. Dodatkowo wzrost kosztów utrzymywał się na poziomie znacznie wyższym niż średnia wartość z 2005 roku, a jako przyczynę wielu przedsiębiorców wskazywało wzrost cen metali."Wzrost kosztów był związany ze słabszym wzrostem zatrudnienia w sektorze w marcu. Wzrost zatrudnienia sygnalizowano dziewiąty miesiąc z rzędu, jednak tempo wzrostu spadło po raz trzeci z rzędu do bardzo niskiego poziomu" - podali analitycy.Według badania ABN Amro w marcu nastąpił dalszy spadek zapasów wyrobów gotowych, a przedsiębiorcy informowali o konieczności stosowania środków promocyjnych w celu zmniejszenia liczby niesprzedanych wyrobów.


Dodatkowo wzrost ilości zakupionych surowców związanych z dążeniem do redukcji kosztów uległ ograniczeniu. Natomiast poziom zakupów surowców w marcu nie uległ zmianie od lutego (mimo wzrostu produkcji), powodując dalszy spadek magazynowych zapasów materiałów.Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK