REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost w przemyśle najwolniejszy od pół roku

REKLAMA

Polski sektor przemysłu odnotował w marcu najwolniejszy od sześciu miesięcy wzrost. Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska spadł w marcu do 52,0 z 52,8 w lutym - podał badający koniunkturę NTC Research.
Zdaniem Zsolta Papp, ekonomisty w ABN AMRO marcowe wyniki PMI wykazują dalsze osłabienie się gospodarczego rozmachu w Polsce.

"Liczba nowych zamówień, a w szczególności zamówień eksportowych wydaje się być głównym powodem osłabienia gospodarczego. Umiarkowana inflacja oraz marcowe dane zdają się sugerować, aczkolwiek umiarkowanie, pole do manewru w polityce pieniężnej" - skomentował wyniki badania Papp.

Jak podano w badaniu w marcu jedenasty miesiąc z rzędu zanotowano wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym.

"Przedsiębiorcy nadal informowali o wyższym zapotrzebowaniu produkcji wynikającej z większej liczby nowych zamówień, jednak mogli nadrobić zaległości produkcyjne w ostrzejszym tempie niż w lutym. Tempo wzrostu produkcji osłabło jednak trzeci miesiąc z rzędu i było najniższe od września" - napisali w komentarzu do badania analitycy ABN Amro.

Ogólnie tempo wzrostu liczby nowych zobowiązań produkcyjnych polskich przedsiębiorców było najniższe od października 2005 roku, a producenci informowali o konieczności podejmowania działań promocyjnych w celu zwiększenia sprzedaży. Równocześnie liczba zamówień zagranicznych na wyroby polskiego sektora przemysłowego spadła nieznacznie w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

"Stało się to ze względu na wzmożoną konkurencję ze strony zagranicznych producentów utrzymujących niski poziom kosztów oraz dalsze umocnienie złotego" - podsumowują analitycy.

Ich zdaniem konkurencja cenowa spowodowała jedynie marginalny wzrost cen wyrobów gotowych w marcu, mimo kontynuacji ostrego tempa wzrostu kosztów. Dodatkowo wzrost kosztów utrzymywał się na poziomie znacznie wyższym niż średnia wartość z 2005 roku, a jako przyczynę wielu przedsiębiorców wskazywało wzrost cen metali.

"Wzrost kosztów był związany ze słabszym wzrostem zatrudnienia w sektorze w marcu. Wzrost zatrudnienia sygnalizowano dziewiąty miesiąc z rzędu, jednak tempo wzrostu spadło po raz trzeci z rzędu do bardzo niskiego poziomu" - podali analitycy.

Według badania ABN Amro w marcu nastąpił dalszy spadek zapasów wyrobów gotowych, a przedsiębiorcy informowali o konieczności stosowania środków promocyjnych w celu zmniejszenia liczby niesprzedanych wyrobów.
Dodatkowo wzrost ilości zakupionych surowców związanych z dążeniem do redukcji kosztów uległ ograniczeniu. Natomiast poziom zakupów surowców w marcu nie uległ zmianie od lutego (mimo wzrostu produkcji), powodując dalszy spadek magazynowych zapasów materiałów.

Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA