| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sojusz firm na rzecz odpowiedzialności społecznej

Sojusz firm na rzecz odpowiedzialności społecznej

Komisja Europejska zachęca firmy, by uczestniczyły w nowo powstałym "sojuszu na rzecz społecznej odpowiedzialności". To mechanizm, zgodnie z którym firmy  zobowiązują się działać w celu zrównoważonego rozwoju; w zamian zyskują członkostwo w prestiżowej organizacji.

Krytycy projektu zwracają uwagę, że pozwoli on nieuczciwym przedsiębiorcom budować pozytywny wizerunek swoich firm.Projektowi przyświeca szczytna idea. Przedsiębiorcy zobowiązują się m.in. do zatrudnienia większej liczby osób z grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji; inwestowania w podnoszenie kwalifikacji i kształcenie pracowników; inwestowanie w innowacje ekologiczne, tak by lepiej wykorzystywać zasoby naturalne i zmniejszać poziom zanieczyszczenia środowiska. Na liście zobowiązań znajduje się też poszanowanie praw człowieka, podstawowych norm pracy i działanie w celu ograniczania ubóstwa.Problem w tym, że firmy, które złożą takie deklaracje, właściwie nie będą w żaden sposób kontrolowane, czy rzeczywiście je wypełniają.Niektórzy dziennikarze w środę na konferencji prasowej w Brukseli zwracali uwagę, że w ten sposób firmy będą jedynie budowały swój prestiż i pozytywny wizerunek - a nie będzie możliwości zweryfikowania, czy deklaracje zostały wdrożone w życie.Unijny komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu, Guenter Verheugen, oświadczył, że nie sądzi, by tak się działo. Komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Szpidla powiedział, że "wprawdzie inicjatywie nie towarzyszy obowiązek sprawozdawczości i składania wyjaśnień, ale nie oznacza to braku jakichkolwiek możliwości sprawdzenia firm", bo co jakiś czas będą odbywały się spotkania członków sojuszu dla dokonania oceny.Pytany o to uczestniczący w konferencji prasowej przedstawiciel Volkswagena - firmy, w której według dziennikarzy dochodziło np. do prób załatwiania spraw za pomocą łapówek, powiedział, że "członkostwo w sojuszu po prostu pokaże, jak poprawić złe praktyki".Sojusz to inicjatywa powstała w ramach istniejącego już programu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR). Mogą w nim uczestniczyć wszystkie firmy, niezależnie od wielkości i liczby zatrudnianych pracowników. Sojusz nie jest instrumentem prawnym, który wymaga złożenia podpisu przez przedsiębiorstwa.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK