REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga czeka na Trybunał

REKLAMA

Obowiązująca od początku tego roku ulga na kluby sportowe przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu.
Żeby z odliczenia skorzystać, trzeba ponieść wydatki na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną. Kluby te muszą mieć licencję sportową. Muszą też skupiać co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów.
Inaczej w PIT i w CIT

REKLAMA

Ulga przysługuje zarówno podatnikom PIT, jak i CIT, tyle że występują inne zasady jej rozliczania. Podatnicy PIT mogą ulgę odliczać po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu. Z kolei podatnicy CIT wydatki na kluby sportowe mogą odliczać już w trakcie roku, w deklaracjach miesięcznych. Jest to dla nich bardziej korzystne.

REKLAMA

– Brak możliwości rozliczenia wydatków na działalność klubów w deklaracjach miesięcznych stawia przedsiębiorców prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą w mniej korzystnej sytuacji, bo z odliczeniem wydatków na działalność klubów muszą poczekać do złożenia zeznania rocznego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Jego zdaniem takie rozwiązanie promuje wydatkowanie kwot przez osoby fizyczne na działalność klubów sportowych pod koniec roku podatkowego.
Eksperci podatkowi podkreślają jednak, że mimo oczywistych różnic przy odliczaniu ulgi, nie jest to przejaw dyskryminacji podatników.

– Ustawy o CIT i PIT tworzą dwa odrębne systemy rozliczania podatku dochodowego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz. Trudno więc mówić o dyskryminacji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych kalkulujących zaliczki na podatek w odmienny sposób od podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Dowolne dokumenty

REKLAMA

Z przepisów nie wynika też, w jaki sposób podatnik powinien dokumentować wydatki. Brak precyzji stwarza więc wiele możliwości do interpretacji i do podejmowania działań nie do końca uczciwych. Niejednokrotnie mieliśmy już przykłady, że gdy istnieje dowolność postępowania, podatnicy próbują to wykorzystać do swoich celów (np. dawna darowizna przekazywana na rzecz osób fizycznych). W celu zapobieżenia dowolności resort wydał nawet interpretację w tej sprawie.

– Ulga została zinterpretowana w piśmie Ministerstwa Finansów z 9 stycznia 2006 r. Zgodnie z tą interpretacją wydatki na działalność klubów sportowych powinny być dokumentowane z zastosowaniem ogólnych reguł przepisów Ordynacji podatkowej, przy czym dla uwiarygodnienia zaleca się stosowanie pisemnych dokumentów imiennych – przypomina Paweł Dymlang, konsultant ds. podatków w CEiD Spółka Doradztwa Podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak interpretacja ta jest skierowana do organów skarbowych, a jak przypomina Wojciech Pietrasiewicz – przepisy Ordynacji podatkowej nakazują dopuścić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Jeżeli podatnik dysponuje wiarygodnymi dowodami (np. zeznania świadków, oświadczenie o przyjęciu darowizny) potwierdzającymi dokonanie wydatku na rzecz klubu sportowego, to organ podatkowy będzie miał duże problemy z zakwestionowaniem odliczenia.

– W takim przypadku, organy podatkowe będą oceniać, czy okoliczność „poniesienia wydatku” przez danego podatnika na działalność klubu sportowego została udowodniona, na podstawie całego materiału dowodowego – potwierdza Bartosz Głowacki z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego.
To, czy wprowadzenie jej do ustaw podatkowych było z góry pomyślane jako furtka czy było wynikiem niechlujstwa legislacyjnego, trudno w tej chwili oceniać.

– Wbrew obowiązującym opiniom wprowadzenie ulgi nie miało na celu stworzenia możliwości omijania prawa podatkowego, lecz wprowadzenie zachęty do finansowania społecznej działalności sportowej – uważa Waldemar Szewc, doradca podatkowy.

Wniosek w Trybunale

Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ulgi na sport. Prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów o uldze z konstytucją.

Zdaniem prokuratora, zmieniając ustawy podatkowe, Senat przekroczył swoje kompetencje. Rządowy projekt ustawy o sporcie kwalifikowanym nowelizował co prawda ustawę CIT, ale nie rodziła ona negatywnych konsekwencji dla budżetu.

Tymczasem Senat wprowadził do CIT i PIT ulgi podatkowe, o których wcześniej w ogóle nie było mowy. Ich uchwalenie nie było wolą ani rządu, ani Sejmu.

Prokurator zwraca także uwagę, że przepisy o ulgach podatkowych na sport są niejasne. Najwięcej wątpliwości rodzi pojęcie wydatków na kluby. Nie wiadomo, czy chodzi o wydatki właścicieli klubów, czy innych podatników, czy też jednych i drugich. Nie wiadomo także, jakie wydatki podlegają odliczeniu (np. opłaty za zajęcia sportowe). Nie sprecyzowano warunków odliczenia ani dokumentowania wydatków, nieprawidłowo wskazano limit odliczeń. W rzeczywistości zastrzeżeń jest więcej. Krytyczni wobec ustawy są także eksperci podatkowi. Ich zdaniem może ona prowadzić do poważnych nadużyć. Według niektórych jest korzystna dla właścicieli klubów sportowych.


Bogdan Świąder, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA