REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga czeka na Trybunał

REKLAMA

Obowiązująca od początku tego roku ulga na kluby sportowe przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu.
Żeby z odliczenia skorzystać, trzeba ponieść wydatki na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną. Kluby te muszą mieć licencję sportową. Muszą też skupiać co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów.
Inaczej w PIT i w CIT

REKLAMA

Ulga przysługuje zarówno podatnikom PIT, jak i CIT, tyle że występują inne zasady jej rozliczania. Podatnicy PIT mogą ulgę odliczać po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu. Z kolei podatnicy CIT wydatki na kluby sportowe mogą odliczać już w trakcie roku, w deklaracjach miesięcznych. Jest to dla nich bardziej korzystne.

REKLAMA

– Brak możliwości rozliczenia wydatków na działalność klubów w deklaracjach miesięcznych stawia przedsiębiorców prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą w mniej korzystnej sytuacji, bo z odliczeniem wydatków na działalność klubów muszą poczekać do złożenia zeznania rocznego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Jego zdaniem takie rozwiązanie promuje wydatkowanie kwot przez osoby fizyczne na działalność klubów sportowych pod koniec roku podatkowego.
Eksperci podatkowi podkreślają jednak, że mimo oczywistych różnic przy odliczaniu ulgi, nie jest to przejaw dyskryminacji podatników.

– Ustawy o CIT i PIT tworzą dwa odrębne systemy rozliczania podatku dochodowego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz. Trudno więc mówić o dyskryminacji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych kalkulujących zaliczki na podatek w odmienny sposób od podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Dowolne dokumenty

REKLAMA

Z przepisów nie wynika też, w jaki sposób podatnik powinien dokumentować wydatki. Brak precyzji stwarza więc wiele możliwości do interpretacji i do podejmowania działań nie do końca uczciwych. Niejednokrotnie mieliśmy już przykłady, że gdy istnieje dowolność postępowania, podatnicy próbują to wykorzystać do swoich celów (np. dawna darowizna przekazywana na rzecz osób fizycznych). W celu zapobieżenia dowolności resort wydał nawet interpretację w tej sprawie.

– Ulga została zinterpretowana w piśmie Ministerstwa Finansów z 9 stycznia 2006 r. Zgodnie z tą interpretacją wydatki na działalność klubów sportowych powinny być dokumentowane z zastosowaniem ogólnych reguł przepisów Ordynacji podatkowej, przy czym dla uwiarygodnienia zaleca się stosowanie pisemnych dokumentów imiennych – przypomina Paweł Dymlang, konsultant ds. podatków w CEiD Spółka Doradztwa Podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak interpretacja ta jest skierowana do organów skarbowych, a jak przypomina Wojciech Pietrasiewicz – przepisy Ordynacji podatkowej nakazują dopuścić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Jeżeli podatnik dysponuje wiarygodnymi dowodami (np. zeznania świadków, oświadczenie o przyjęciu darowizny) potwierdzającymi dokonanie wydatku na rzecz klubu sportowego, to organ podatkowy będzie miał duże problemy z zakwestionowaniem odliczenia.

– W takim przypadku, organy podatkowe będą oceniać, czy okoliczność „poniesienia wydatku” przez danego podatnika na działalność klubu sportowego została udowodniona, na podstawie całego materiału dowodowego – potwierdza Bartosz Głowacki z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego.
To, czy wprowadzenie jej do ustaw podatkowych było z góry pomyślane jako furtka czy było wynikiem niechlujstwa legislacyjnego, trudno w tej chwili oceniać.

– Wbrew obowiązującym opiniom wprowadzenie ulgi nie miało na celu stworzenia możliwości omijania prawa podatkowego, lecz wprowadzenie zachęty do finansowania społecznej działalności sportowej – uważa Waldemar Szewc, doradca podatkowy.

Wniosek w Trybunale

Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ulgi na sport. Prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów o uldze z konstytucją.

Zdaniem prokuratora, zmieniając ustawy podatkowe, Senat przekroczył swoje kompetencje. Rządowy projekt ustawy o sporcie kwalifikowanym nowelizował co prawda ustawę CIT, ale nie rodziła ona negatywnych konsekwencji dla budżetu.

Tymczasem Senat wprowadził do CIT i PIT ulgi podatkowe, o których wcześniej w ogóle nie było mowy. Ich uchwalenie nie było wolą ani rządu, ani Sejmu.

Prokurator zwraca także uwagę, że przepisy o ulgach podatkowych na sport są niejasne. Najwięcej wątpliwości rodzi pojęcie wydatków na kluby. Nie wiadomo, czy chodzi o wydatki właścicieli klubów, czy innych podatników, czy też jednych i drugich. Nie wiadomo także, jakie wydatki podlegają odliczeniu (np. opłaty za zajęcia sportowe). Nie sprecyzowano warunków odliczenia ani dokumentowania wydatków, nieprawidłowo wskazano limit odliczeń. W rzeczywistości zastrzeżeń jest więcej. Krytyczni wobec ustawy są także eksperci podatkowi. Ich zdaniem może ona prowadzić do poważnych nadużyć. Według niektórych jest korzystna dla właścicieli klubów sportowych.


Bogdan Świąder, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA