REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydłuży się droga do emerytury

REKLAMA

Prawdziwą burzą zakończyła się deklaracja Krzysztofa Michałkiewicza, ministra pracy i polityki społecznej, który poparł wydłużanie wieku emerytalnego kobiet.
Minister później się z tego wycofał, mówiąc, że to kwestia odległej przyszłości. Ten epizod obrazuje problem dotyczący konieczności wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Fakty podpowiadają, że nie da się tego uniknąć, ale słupki sondaży poparcia społecznego każą milczeć.
Pracują dłużej

REKLAMA

Na całym świecie dostosowuje się wiek emerytalny do wyzwań współczesności
– wydłużającego się życia, starzejącego się społeczeństwa, malejącego przyrostu naturalnego i bankrutującej idei państwa opiekuńczego. Potwierdzają to raporty Banku Światowego „Sustainability of pension System in the UE8” i OECD „Pension at glance 2005”. Tymczasem u nas Sejm przedłużył do końca 2007 roku możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Oznacza to, że kolejne stosunkowo młode osoby będą mogły odejść z rynku pracy na świadczenie.

REKLAMA

– Malejąca liczba rodzących się dzieci i starzejące się społeczeństwo nie pozostawia możliwości wyboru. Polacy muszą pracować dłużej – podkreśla Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Jej zdaniem, jeśli nadal będzie przybywać osób korzystających ze świadczeń, a coraz mniej rodaków będzie pracować, systemowi ubezpieczeń grozi niewypłacalność.

Tymi przesłankami kierują się też starzejące się społeczeństwa krajów tzw. starej Unii. Niemal we wszystkich (patrz mapka) wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest taki sam albo państwa te są w trakcie jego zrównywania. Wyjątkiem, obok Austrii, jest Francja. Tam wiek emerytalny wynosi 60 lat, jednak aby otrzymać emeryturę trzeba przepracować 40 lat. Także nad Sekwaną próbuje się go podnieść, choć dotychczas blokują to silne związki zawodowe.

Poza tym kraje UE nadal podnoszą wiek emerytalny. W ubiegłym miesiącu decyzję taką – wzrośnie do 67 lat dla obojga płci – podjęli Niemcy. Nie wykluczają też tego Brytyjczycy. Przenikliwością odznaczają się rządy USA. Mimo że Stany Zjednoczone nie cierpią na kryzys demograficzny (współczynnik dzietności wynosi tam ponad 2), są w trakcie wydłużania wieku emerytalnego – tak jak Niemcy z 65 do 67 lat.

Nowa Unia też podnosi

Podobnie robią kraje tzw. nowej Unii, czyli te, które razem z nami przystąpiły do Wspólnoty. Wszystkie one – poza Polską – podnoszą wiek emerytalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Słowacy robią to stopniowo – corocznie o 9 miesięcy. Teraz wiek emerytalny wynosi tam 60,75 roku dla mężczyzn, ale w przyszłym roku osiągnie już docelowy poziom 62 lat. Dla kobiet, w zależności od liczby dzieci, obecnie waha się od 53,75 do 57,75 roku. Będzie – w 2014 roku – wynosił 62 lata.

Także Czesi są w trakcie podnoszenia wieku emerytalnego (o 4 miesiące rocznie). W 2013 roku wynieść ma on 63 lata dla bezdzietnych kobiet, 59-62 dla tych, które wychowały dzieci (w zależności od ich liczby) i 63 lata dla mężczyzn. Podobnie postępują Węgrzy. W tym roku wiek emerytalny wzrósł tam do 60 lat, do końca 2007 roku wyniesie 61 lat, a do końca 2009 – 62 lata.

W 2009 roku proces podnoszenia tego wieku zakończą Łotysze (wyniesie 62 lata), a już w przyszłym roku Litwini (wiek emerytalny kobiet wzrośnie do 60 lat).
Estonki, będą pracować od 2014 roku do 63 roku życia. Ich wiek emerytalny wzrasta każdego roku o pół roku.

– Podejmowane przez naszych sąsiadów działania są korzystne z punktu widzenia wypłacalności systemów ubezpieczeń i dla przyszłych emerytów – podkreśla Emilia Skrok, ekspert Banku Światowego. Zauważa, że ich świadczenia będą wyższe. Jej zdaniem zależność ta działa szczególnie w Polsce, gdzie w nowym systemie wysokość świadczenia będzie zależeć od wysokości zgromadzonego kapitału i tego, ile statystycznie lat pozostaje do przeżycia na emeryturze. – Jeśli pracujący ze świadczenia skorzysta później, to wyższy kapitał zostanie podzielony przez mniejszą liczbę lat – podkreśla.

Polscy młodzi emeryci

Osoby przechodzące w Polsce na emerytury są młode. W 2005 roku mężczyźni mieli średnio 58,7, kobiety 56 lat. To najniższy wiek osób korzystających z emerytur w krajach OECD i UE, gdzie wiek ten wynosi prawie 61 lat. Podobnie (też najgorzej) jest ze wskaźnikiem aktywności osób starszych (55-64 lata). Wynosi 26,2 proc. Średnia dla UE to ponad 40 proc.W USA pracuje 6 na 10 takich osób.

– Młodzi emeryci otrzymujący łatwo dostępne świadczenia powodują wzrost obciążeń podatkowych i składkowych osób pracujących. Ci ostatni są więc drodzy i firmy nie chcą ich zatrudniać – podkreśla prof. Marek Góra. Jego zdaniem trzeba też walczyć ze stereotypem, że odchodzący na świadczenia zwalniają miejsca pracy dla młodych. Podobnie uważa Michał Boni, ekspert rynku pracy. Jego zdaniem kontynuowanie polityki ułatwiania odejścia z rynku pracy stosunkowo młodym osobom nie pozwoli na poprawę sytuacji na rynku pracy. W tym kontekście jako błąd traktuje Bogusława Nowak-Turowiecka wprowadzanie kolejnych przywilejów emerytalnych dla branż czy wydłużanie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Zauważa też, że wydłużanie aktywności zawodowej wiąże się nie tylko ze zmianami w przepisach, ale także w świadomości.

– W tej chwili powiela się stereotyp, że kobiety po 50. roku życia mają kończyć karierę zawodową – mówi. Jej zdaniem mogą pracować dłużej, bo pozwala na to rozwój medycyny i korzystne zmiany w nawykach żywieniowych i stylu życia osób, które ukończyły 50 czy 60 lat. – Wtedy ich emerytury będą wyższe, a dłuższa aktywność może w wielu przypadkach służyć poprawie kondycji psychicznej – zauważa.

Zmiany wymusi demografia

Na niską aktywność zawodową nakłada się problem starzejącego się społeczeństwa. Rodzi się coraz mniej dzieci, a od 2001 roku więcej Polaków umiera niż przychodzi na świat.

W tym kontekście nie uda się uniknąć wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Jeśli zmiany te nie zostaną wprowadzone wcześniej i z przygotowaniem, to wymusi je demografia i bankrutujący system ubezpieczeń. Wtedy nie tylko znikną przywileje, ale będą też obniżane świadczenia wypłacane świadczeniobiorcom.

Emilia Skrok zauważa, że biorąc pod uwagę starzejące się polskie społeczeństwo i wypłacalność systemu w przyszłości, pytanie, które trzeba sobie zadać, nie brzmi obecnie, czy wydłużać wiek emerytalny. ono brzmi, kiedy to robić. – Moim zdaniem, im szybciej, tym lepiej – odpowiada.

NIŻSZA EMERYTURA

Polki przechodzące na emeryturę mogą być w przyszłości zmuszone korzystać z pomocy społecznej lub liczyć na wsparcie rodziny, bo:
• nowy system emerytalny wprowadził ścisłą zależność między kapitałem emerytalnym, a świadczeniem – jego wysokość będzie też zależeć od tzw. dalszego trwania życia (w tej chwili
60-letnia kobieta żyje średnio 22,5 roku, a 65-letnia 18,4), bo będzie wyliczane przez podzielenie kapitału przez ten wskaźnik,
• okresy macierzyństwa i wychowywania dzieci zmniejszają kapitał emerytalny – w trakcie urlopu wychowawczego składka emerytalna wynosi niespełna 82 zł miesięcznie,
• kobiety średnio zarabiają mniej niż mężczyźni,
• kobiety w wieku emerytalnym są często zwalniane w pierwszej kolejności, bo pracodawca ma świadomość, że są zabezpieczone finansowo

 Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA