REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja rośnie szybko

REKLAMA

W lutym niskiej inflacji, rosnącemu zatrudnieniu i podwyżkom płac towarzyszył wysoki wzrost produkcji przemysłowej.
W lutym ceny detaliczne towarów i usług konsumpcyjnych były tylko o 0,7 proc. wyższe niż przed rokiem, w tym czasie zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,5 proc. (o 116 tys.), a płace w firmach o 4,8 proc. Do tych korzystnych zjawisk dołączyła dobra sytuacja w przemyśle. Wpłynie to na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego – oceniają ekonomiści.

– Spodziewamy się, że w lutym produkcja sprzedana przemysłu była o 9,6 proc. większa niż przed rokiem – mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego. Część firm nadrabiała styczniowe spowolnienie wywołane dużymi mrozami. Ponadto w styczniu mieliśmy wysoki wzrost eksportu, pomimo aprecjacji złotego – nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja nie utrzymała się też w lutym. Wobec tego eksport nadal ciągnął produkcję przemysłową.

– W pierwszym kwartale tego roku produkt krajowy brutto może się zwiększyć o 4,5-4,6 proc., czyli więcej niż w czwartym kwartale roku ubiegłego, gdy wzrósł o 4,2 proc. – podkreśla Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Podobne tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale tego roku prognozuje Wojciech Kuryłek, główny ekonomista Kredyt Banku. Według jego szacunków w lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 9,5 proc.

– Niskie temperatury powodują to, że rośnie zużycie energii elektrycznej oraz gazu. To powinno przyczynić się do dość wysokiej dynamiki sprzedaży w przemyśle energetycznym – wyjaśnia Wojciech Kuryłek. Znaczny wzrost płac w lutym wskazuje na przyspieszenie produkcji przedsiębiorstw, gdyż wynagrodzenia są powiązane z aktywnością firm.

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, zauważa, że w lutym ubiegłego roku mieliśmy niewielki wzrost produkcji przemysłowej i w efekcie baza odniesienia jest niska. Aktywności polskich przedsiębiorstw sprzyjała dobra koniunktura światowa, dzięki której na rynkach zagranicznych utrzymuje się duże zapotrzebowanie na nasze wyroby. Wysoka była też produkcja na rynek krajowy. Dane o PKB za czarty kwartał ubiegłego roku wskazują bowiem, że wyraźnie przyspieszyły inwestycje.

– Można więc oczekiwać, że szybko rosła na przykład produkcja maszyn i urządzeń związanych z modernizacją i rozwojem firm – akcentuje Łukasz Tarnawa. Ocenia, że w pierwszym kwartale tego roku PKB powinien się zwiększyć o 4,8 proc., a w całym roku o 4,4 proc.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA