Od dziś kontrola legalności zatrudnienia może być przeprowadzona w firmie bez uprzedzenia. W razie potrzeby uczestniczyć w niej mogą również przedstawiciele ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji i Straży Granicznej.
Urzędnicy kontrolujący czy wszyscy w firmie pracują legalnie, zwani potocznie policją pracy, nie muszą powiadamiać pracodawcy o tym, że chcą go skontrolować. Mogą wejść na teren danego zakładu pracy bez uprzedzenia, także w dniach i godzinach wolnych od pracy, pod warunkiem że na jego terenie przebywa choćby jedna osoba wykonująca pracę.
Kontrola z oświadczeniem
Jeśli w momencie przeprowadzania kontroli w firmie nie będzie pracodawcy lub osoby go reprezentującej, wówczas
policja pracy, zgodnie z obowiązującym od dziś rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lutego 2006 r. w sprawie kontroli legalności zatrudnienia (Dz.U. nr 36, poz. 245), spisze tożsamość osób wykonujących pracę w firmie i przyjmie od nich oświadczenia o tym, że są w niej zatrudnieni legalnie lub, że legalnie wykonują inną pracę zarobkową. Powiadomi też pracodawcę o próbie przeprowadzenia kontroli i umówi się z nim na inny termin.
Kontrolujący ma
prawo do swobodnego poruszanie się po terenie przedsiębiorstwa. Może przy tym sporządzać potrzebne mu odpisy, wyciągi lub kserokopie dokumentów. W swojej pracy może wykorzystywać również środki audiowizualne, czyli np. kamerę, aparat fotograficzny czy dyktafon.
Poprawki niewskazane
Ustalenia z kontroli muszą być opisane w protokole. Nie można w nim dokonywać żadnych poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu tego dokumentu. Wyjątek stanowią omyłki pisarskie i rachunkowe, które przeprowadzający kontrolę musi parafować podając datę dokonania skreślenia. Protokół powinien być podpisany zarówno przez przeprowadzającego kontrole, jak i przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
Jeżeli w ciągu 7 dni
przedsiębiorca zgłosi na piśmie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w tym dokumencie,
urzędnik ma obowiązek ponownie przeanalizować zebrane dowody, ustosunkować się do zastrzeżeń i – jeśli jest taka potrzeba – uzupełnić protokół.
Policja pracy podlega wojewodzie, który sprawuje nadzór nad przeprowadzanymi w firmach kontrolami legalności zatrudnienia.
Izabela Rakowska-Boroń
Izabela.rakowska@infor.pl