REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór rządu ze związkami o dyrektywę usługową

REKLAMA

Minister gospodarki chce walczyć w Unii o liberalizację rynku usług i ułatwić polskiemu hydraulikowi pracę za granicą. Związki są przeciw.
W środę minister gospodarki Piotr Woźniak zapewniał, że Polska będzie naciskać na zmiany w dyrektywie usługowej pomimo protestów związków zawodowych. Dyrektywa ma ułatwić firmom świadczenie usług na terenie UE.
- Rząd chce, by rynek usług był otwarty tak szeroko jak to tylko możliwe. Przecież 450 mln potencjalnych klientów w Unii to lepiej niż 38 mln w Polsce - mówił Woźniak. - Jest grupa silnych państw, które nie są zadowolone ze zmian, jakie w lutym wprowadził w dyrektywie Parlament Europejski - dodał. Poprzeć mogą nas m.in. Wielka Brytania i Irlandia.
O jakie zmiany chodzi? Parlament Europejski wyrzucił np. z dyrektywy przepis, który pozwalał firmie z Polski świadczyć usługi na terenie Francji, ale na zasadach prawnych z Polski (tzw. zasada kraju pochodzenia). Polska wraz z sojusznikami chciałaby go przywrócić.
Za dyrektywą są też przedsiębiorcy. Ich zdaniem pomoże w rozwoju gospodarczym. Również Komisja Europejska jest zdania, że uwolnienie rynku usług da impuls rozwojowy Unii. PKB 25 krajów UE w 70 proc. tworzą właśnie usługi.
Przeciwko występują związki zawodowe, które twierdzą, że dyrektywa spowoduje dumping socjalny, czyli zmniejszenie świadczeń społecznych w krajach starej Unii przez wejście firm z nowych państw. Takie stanowisko prezentują m.in. "Solidarność" i OPZZ. Oba związki były obecne na wielkiej demonstracji związkowej przeciwko dyrektywie, do jakiej doszło w lutym w Strasburgu.
- Dziwi mnie postawa polskich związkowców. To jest jakieś nieporozumienie, że sprzeciwiają się dyrektywie, która pomoże polskim firmom. To źle pojęta solidarność ze związkami z Niemiec i Francji - mówił Woźniak. Wtórował mu wiceminister Marcin Korolec: - Związki reprezentują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, a dyrektywa będzie dotyczyła w większości małych i średnich firm. Niestety, konsultacje ze związkami w tej sprawie nic nie dały - wyjaśniał.
Ale polscy związkowcy są pewni: dyrektywa usługowa w kształcie sprzed poprawek Parlamentu Europejskiego byłaby zła.
- Związki chcą dyrektywy usługowej i liberalizacji rynku usług. Ale nie w takim kształcie, jak chce rząd. To nie może być tylko dyrektywa dla pracodawców. Przed poprawkami Parlamentu Europejskiego ta dyrektywa w ogóle nie broniła praw pracowników - wyjaśnia Andrzej Adamczyk, szef biura zagranicznego w Komisja Krajowej "Solidarności". - Nie zgadzamy się ze stanowiskiem rządu i pana Woźniaka, że zasada kraju pochodzenia jest dla Polski dobra. ona jest dobra dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć możliwość wybrania takiego kraju pochodzenia, gdzie np. przepisy BHP będą ich kosztowały najmniej. To jest realne niebezpieczeństwo dla pracowników, nie wydumane - mówi Adamczyk. "Solidarność" chce przyjąć specjalne stanowisko, które miałoby przekonać rząd do wycofania się z forsowania przyjęcia m.in. zasady kraju pochodzenia w dyrektywie. Co na to rząd?
- Zrobimy wszystko, by związkowców przekonać do liberalizacji usług i zrozumienia przepisów. Rząd nie zmieni stanowiska - zapewnia minister Woźniak. Pierwsze możliwe rozstrzygnięcia w sprawie dyrektywy usługowej - na początku kwietnia.

Maciej Kuźmicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA