| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inicjatywa Mikro dla mikrobiznesu

Inicjatywa Mikro dla mikrobiznesu

Minimum formalności przy staraniu się o pożyczkę, fachowa i szybka obsługa to podstawowe atuty Inicjatywy Mikro, czyli funduszu udzielającego pożyczek małym firmom oraz osobom, rozpoczynającym działalność gospodarczą.

W ciągu 10 ostatnich lat wiele się zmieniło na rynku usług bankowych, lecz nadal duża grupa podmiotów gospodarczych ma trudności z dostępem do kredytu na rozwój, zaś uzyskanie środków na sfinansowanie startu firmy jest dla wielu potencjalnych przedsiębiorców praktycznie niemożliwe. Właśnie do takich odbiorców adresujemy ofertę naszego funduszu pożyczkowego – powiedziała Izabela Norek, prezes zarządu Inicjatywy Mikro, podsumowując dziesięciolecie jej działalności. Z finansowego wsparcia IM korzystają głównie mikrofirmy, czyli podmioty gospodarcze od jednoosobowych, do zatrudniających do 5 pracowników, oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
Kto korzysta z pożyczek

Z badań prowadzonych przez IM wynika, że jej statystyczny klient nie przekroczył 45 lat, ma wykształcenie wyższe, średnie bądź specjalistyczne, kiedyś pracował na etacie, z pracy odszedł z własnej inicjatywy (50 proc.) bądź w wyniku redukcji (23 proc.) i przeważnie pochodzi z rodziny, w której nie było tradycji prowadzenia prywatnej inicjatywy.

Po wsparcie finansowe do IM zgłaszają się głównie podmioty z sektora usług, w tym remontowo-budowlanych, transportowych, małej gastronomii. W ostatnim czasie daje się zaobserwować wzrost liczby firm otwieranych przez panie, a świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, fitness i inne, służące poprawie urody. Pojawiają się też inicjatorzy uruchamiania zakładów, świadczących usługi niszowe, jak – przykładowo – kompleksowa dekoracja stołów i pomieszczeń na imprezy ślubne czy wysoko specjalistycznych, na przykład produkcja japońskich lampionów.

Co to jest inicjatywa mikro

Inicjatywa Mikro powstała w 1996 roku dzięki środkom, przyznanym Polsce przez rząd USA i pomocy Opportunity International – międzynarodowej organizacji, zajmującej się wspieraniem drobnej przedsiębiorczości w regionach rozwijających się. Od 2003 roku IM korzysta z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest akredytowanym członkiem: Opportunity International, Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych oraz Microfinance Centre w Warszawie. Ma certyfikat ISO 9001: 2000 w zakresie udzielania pożyczek na rozwój działalności gospodarczej. Operuje na południu Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwa.

Trzy produkty

Inicjatywa Mikro obecnie proponuje swoim klientom trzy produkty. Pierwszy, w postaci pożyczki na cele inwestycyjne lub kapitał obrotowy, jest kierowany do rozpoczynających działalność gospodarczą lub prowadzących firmę. Pożyczka wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł, można ją spłacać przez 2 lata, a jako zabezpieczenia Inicjatywa wymaga weksla i poręczenia osób fizycznych. Drugi, w formie programu „Wspieranie przedsiębiorczości kobiet”, realizowany jest przez szkolenia, doradztwo oraz pożyczki i umożliwia paniom założenie własnej działalności gospodarczej. Zaś program „Praca dla młodych” obejmuje pożyczki na rozpoczęcie działalności lub utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych do 25 roku życia (27 roku – dla absolwentów wyższych uczelni).

WAŻNE ADRESY

Kraków,
al. Krasińskiego 11A;
tel/fax: )0 12) 427 03 93;
(0 12) 427 03 36
Katowice,
ul. Dąbrowskiego 22, p. 117; tel./fax: (0 32) 253 90 23;
(0 32) 255 47 58
Bielsko-Biała,
ul. Cyniarska 36;
tel./fax: (0 33) 815 09 59;
(0 33) 815 09 60
Częstochowa,
ul. Śląska 23, p. 30;
tel./fax: (0 34) 360 64 20; 360 57 91
strona internetowa: www.inicjatywamikro.pl
Proste procedury

Od 1996 roku do końca 2005 roku IM udzieliła 4748 pożyczek na łączną kwotę prawie 53 mln PLN, z czego tylko 3 pożyczki nie zostały spłacone. Średnia wysokość pożyczki wynosi 12,8 tys. zł, a średni okres spłaty – 19 miesięcy. Jak zapewniła prezes Izabela Norek, procedury uzyskania pożyczki są bardzo proste, a umowa może zostać podpisana nawet w miejscu działalności gospodarczej klienta, po zwizytowaniu firmy przez specjalistę do spraw pożyczek.


Ewa Grochala - Włodek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK