REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inicjatywa Mikro dla mikrobiznesu

REKLAMA

Minimum formalności przy staraniu się o pożyczkę, fachowa i szybka obsługa to podstawowe atuty Inicjatywy Mikro, czyli funduszu udzielającego pożyczek małym firmom oraz osobom, rozpoczynającym działalność gospodarczą.
W ciągu 10 ostatnich lat wiele się zmieniło na rynku usług bankowych, lecz nadal duża grupa podmiotów gospodarczych ma trudności z dostępem do kredytu na rozwój, zaś uzyskanie środków na sfinansowanie startu firmy jest dla wielu potencjalnych przedsiębiorców praktycznie niemożliwe. Właśnie do takich odbiorców adresujemy ofertę naszego funduszu pożyczkowego – powiedziała Izabela Norek, prezes zarządu Inicjatywy Mikro, podsumowując dziesięciolecie jej działalności. Z finansowego wsparcia IM korzystają głównie mikrofirmy, czyli podmioty gospodarcze od jednoosobowych, do zatrudniających do 5 pracowników, oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
Kto korzysta z pożyczek

REKLAMA

Z badań prowadzonych przez IM wynika, że jej statystyczny klient nie przekroczył 45 lat, ma wykształcenie wyższe, średnie bądź specjalistyczne, kiedyś pracował na etacie, z pracy odszedł z własnej inicjatywy (50 proc.) bądź w wyniku redukcji (23 proc.) i przeważnie pochodzi z rodziny, w której nie było tradycji prowadzenia prywatnej inicjatywy.

REKLAMA

Po wsparcie finansowe do IM zgłaszają się głównie podmioty z sektora usług, w tym remontowo-budowlanych, transportowych, małej gastronomii. W ostatnim czasie daje się zaobserwować wzrost liczby firm otwieranych przez panie, a świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, fitness i inne, służące poprawie urody. Pojawiają się też inicjatorzy uruchamiania zakładów, świadczących usługi niszowe, jak – przykładowo – kompleksowa dekoracja stołów i pomieszczeń na imprezy ślubne czy wysoko specjalistycznych, na przykład produkcja japońskich lampionów.

Co to jest inicjatywa mikro

Inicjatywa Mikro powstała w 1996 roku dzięki środkom, przyznanym Polsce przez rząd USA i pomocy Opportunity International – międzynarodowej organizacji, zajmującej się wspieraniem drobnej przedsiębiorczości w regionach rozwijających się. Od 2003 roku IM korzysta z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest akredytowanym członkiem: Opportunity International, Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych oraz Microfinance Centre w Warszawie. Ma certyfikat ISO 9001: 2000 w zakresie udzielania pożyczek na rozwój działalności gospodarczej. Operuje na południu Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwa.

Trzy produkty

Inicjatywa Mikro obecnie proponuje swoim klientom trzy produkty. Pierwszy, w postaci pożyczki na cele inwestycyjne lub kapitał obrotowy, jest kierowany do rozpoczynających działalność gospodarczą lub prowadzących firmę. Pożyczka wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł, można ją spłacać przez 2 lata, a jako zabezpieczenia Inicjatywa wymaga weksla i poręczenia osób fizycznych. Drugi, w formie programu „Wspieranie przedsiębiorczości kobiet”, realizowany jest przez szkolenia, doradztwo oraz pożyczki i umożliwia paniom założenie własnej działalności gospodarczej. Zaś program „Praca dla młodych” obejmuje pożyczki na rozpoczęcie działalności lub utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych do 25 roku życia (27 roku – dla absolwentów wyższych uczelni).

WAŻNE ADRESY

Kraków,
al. Krasińskiego 11A;
tel/fax: )0 12) 427 03 93;
(0 12) 427 03 36
Katowice,
ul. Dąbrowskiego 22, p. 117; tel./fax: (0 32) 253 90 23;
(0 32) 255 47 58
Bielsko-Biała,
ul. Cyniarska 36;
tel./fax: (0 33) 815 09 59;
(0 33) 815 09 60
Częstochowa,
ul. Śląska 23, p. 30;
tel./fax: (0 34) 360 64 20; 360 57 91
strona internetowa: www.inicjatywamikro.pl
Proste procedury

Od 1996 roku do końca 2005 roku IM udzieliła 4748 pożyczek na łączną kwotę prawie 53 mln PLN, z czego tylko 3 pożyczki nie zostały spłacone. Średnia wysokość pożyczki wynosi 12,8 tys. zł, a średni okres spłaty – 19 miesięcy. Jak zapewniła prezes Izabela Norek, procedury uzyskania pożyczki są bardzo proste, a umowa może zostać podpisana nawet w miejscu działalności gospodarczej klienta, po zwizytowaniu firmy przez specjalistę do spraw pożyczek.


Ewa Grochala - Włodek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA