REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów obniży akcyzę na prąd?

REKLAMA

Resort finansów planuje obniżenie akcyzy na energię o 10-20 proc. - dowiedziała się "Gazeta". Ale wcale nie jest przesądzone, że zapłacimy mniej za prąd.
To dość radykalna zmiana stanowiska - jeszcze pół roku temu Ministerstwo Finansów chciało wręcz podwyższyć akcyzę. Było to spowodowane zmianą sposobu jej pobierania. Dziś podatek ten wpłacają do urzędu skarbowego wytwórcy prądu, czyli elektrownie. 1 stycznia 2007 r. zaczną go odprowadzać dystrybutorzy, czyli zakłady energetyczne. Zmiany wymaga od nas unijne prawo, które zresztą powinniśmy wprowadzić już od początku 2006 r. Nie udało się z powodu wyborów, ale Komisja Europejska zdecydowała się machnąć ręką na opóźnienie.
Resort finansów obliczył, że na zmianie sposobu pobierania akcyzy straci ok. 200 mln zł. Dziś akcyzę pobiera się także od tzw. strat przesyłowych, czyli prądu, który "ginie" po drodze z elektrowni do dystrybutora. Gdy akcyzę zaczną płacić dystrybutorzy, podatek od "straconego" prądu przestanie wpływać. W związku z tym fiskus chciał podnieść akcyzę o 20 proc.
- Nie będziemy mieli wyjścia, podniesiemy ceny - protestowali energetycy. Podwyżce niechętny był też Urząd Regulacji Energetyki (URE). Akcyzę bowiem jak każdy podatek pośredni elektrownie przerzucają na końcowego odbiorcę, czyli przedsiębiorców i osoby prywatne.
Po wyborach resort finansów zdecydował się zmienić koncepcję. Uznał, że od dochodów budżetowych ważniejsze jest zmniejszenie cen prądu. Zamiast podwyżki ma więc być obniżka. Nie wiadomo jeszcze o ile dokładnie, ale prawdopodobnie o ok. 10-20 proc. Budżet straci na tym od 200 do 400 mln zł (rocznie do kasy państwa z akcyzy na energię trafia ok. 2 mld zł). W zamian za to liczy, że spadną ceny prądu. Dziś za kilowatogodzinę płacimy od 30 do 50 gr w zależności od regionu, w tym akcyza to 2 gr.
Energetycy z radością powitają obniżkę akcyzy, ale do cięcia cen prądu wcale się nie palą. - Każdą decyzję o obniżeniu podatków przyjmujemy z zadowoleniem - mówi Jan Kurp, prezes PKE. - Ale energia elektryczna jest u nas obciążona większymi podatkami niż w innych krajach Europy. To utrudnia konkurencję i szczególnie martwiło nas przed zapowiadanym na 2007 r. otwarciem rynku energii w UE.
PKE przy obrotach na poziomie 3,5 mld zł w 2005 r. zapłacił prawie 1,2 mld zł podatków, z tego akcyza wynosiła prawie 364 mln zł. - Gdyby nie podatek akcyzowy, moglibyśmy z własnych środków co roku budować 100 MW nowych mocy - dodaje Kurp. I przypomina, że po 2008 r. wiele polskich elektrowni przestanie spełniać surowe normy ekologiczne UE. Branżę czeka więc poważny program inwestycyjny.
- Obniżka cen prądu jest więc wątpliwa - mówi szef PKE.
Tego samego zdania jest prezes dużej elektrowni z południa kraju (prosił o anonimowość). - Jedyna możliwość obniżki cen energii to uwzględnienie jej przez URE w nowych taryfach. Ani producenci, ani dystrybutorzy raczej nie będą sami chcieli obniżać cen - przyznaje.
URE, który zatwierdza m.in. taryfy z cenami energii, nie chce komentować planów resortu finansów. - Sprawa akcyzy jest wciąż negocjowana. Trudno mi powiedzieć, co to będzie oznaczać dla klientów. Musimy poczekać na konkrety - powiedziała nam rzeczniczka URE Izabela Rakuć-Kochaniak.
Rząd może jeszcze zawrzeć z energetykami nieformalną umowę: "my obniżymy podatek, wy zetniecie ceny". Podobną umowę z producentami wódki zawarła w 2002 r. ówczesna wiceminister finansów Irena Ożóg, gdy zdecydowała się na obniżkę akcyzy na wódkę o 25 proc. Ceny spadły, wzrosło spożycie legalnej wódki, a wraz z nimi dochody budżetu - w 2003 r. o ponad 200 mln zł, a w 2004 o 450 mln zł.

Rafał Zasuń, Dariusz Malinowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA