REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w lutym o 0,5 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Spadek ten jest na razie niewielki i nie zagrażający perspektywom rozwojowym gospodarki. Nastąpił on bowiem po trzech miesiącach dynamicznego wzrostu. Jednak nasuwa się pytanie, jak długo te dobre perspektywy mogą się utrzymać, przy niewiele zmieniających się warunkach funkcjonowania firm, wysokim kursie złotego utrudniającym eksport, coraz chwiejniejszych nastrojach na rynkach finansowych oraz ciągle słabym popycie wewnętrznym" - napisała w komentarzu Maria Drozdowiecz z BIEC. Drozdowicz dodała, że wzrosty wskaźnika odnotowane w końcu ubiegłego roku wynikały głównie z rewelacyjnych notowań giełdowych, zwiększonej podaży pieniądza i rosnącego zainteresowania gospodarstw domowych kredytami konsumpcyjnymi.

Według badania BIEC, w realnej części gospodarki przejawy ożywienia gospodarczego są znacznie słabsze, a spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się, jedna pozostała na poziomie zbliżonym do notowań sprzed miesiąca i trzy pogorszyły się.

Drozdowicz napisała, że przed miesiącem pojawiły się pierwsze sygnały wolniejszego napływu zamówień do przedsiębiorstw. "Wówczas dotyczyło to jedynie zamówień przeznaczonych na eksport, co mogło być zrozumiałe ze względu na umacniającą się już od dłuższego czasu złotówkę. Jednak obecnie wolniej napływają zarówno zamówienia od kontrahentów zagranicznych, jak i te przeznaczone na rynek krajowy" - napisała. "Schładza to nieco oczekiwania na wzrost popytu wewnętrznego, tym bardziej, że płace rosną w bardzo umiarkowanym tempie. W styczniu ich realna wartość była zbliżona do realnej wartości płac z czerwca ubiegłego roku. A to oznacza, że nawet przy bardzo niskiej inflacji, jaką mamy obecnie jej siła nabywcza jest nieco niższa" - dodała.

W raporcie BIEC podkreślono, że nawet uwzględniając wzrost zatrudnienia w styczniu, zmiany w wielkości popytu globalnego są, jak do tej pory, bardzo niewielkie.

"W ślad za kurczącymi się zamówieniami, pogarsza się również sytuacja finansowa firm. Co prawda styczniowy spadek jest jak na razie niewielki ale przy słabnącym popycie trudno oczekiwać wzrostu przychodów przedsiębiorstw. Kurczącym się zamówieniom nie towarzyszy jak na razie wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów" - napisano.

"Przedsiębiorstwa nauczyły się szybko reagować na zmiany wielkości popytu dostosowując do niego wielkość produkcji. Świadczy o tym znaczne ograniczenie wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle. Słaba musi być również wiara menedżerów firm w szybką odbudowę popytu, skoro nie decydują się na zwiększoną produkcję i przetrzymanie przez kilka miesięcy towarów w magazynach. Z drugiej jednak strony coraz wolniejszy wzrost cen, w tym również cen producentów nakazuje trzymywanie jak najmniejszych zapasów. W przeciwnym wypadku, przy spadających cenach producentów, a z takim zjawiskiem już od jesieni ubiegłego roku mamy do czynienia, skazane są one na niższy zysk" - dodano.

Drozdowicz podkreśliła, że zmniejszyła się również wydajność pracy, a od dłuższego czasu obserwujemy znaczne wahania wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Jest to charakterystyczne dla okresów braku pewności co do stanu gospodarki w najbliższym czasie. A z takim czasem w ocenie przedsiębiorców mamy w tej chwili do czynienia. Co prawda większość z nich ciągle uznaje, że perspektywy dla gospodarki są dobre, jednak w ciągu ostatniego półrocza coraz częściej te optymistyczne nastroje przerywane są okresami wzrastającego pesymizmu" - napisała Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA