REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w lutym o 0,5 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Spadek ten jest na razie niewielki i nie zagrażający perspektywom rozwojowym gospodarki. Nastąpił on bowiem po trzech miesiącach dynamicznego wzrostu. Jednak nasuwa się pytanie, jak długo te dobre perspektywy mogą się utrzymać, przy niewiele zmieniających się warunkach funkcjonowania firm, wysokim kursie złotego utrudniającym eksport, coraz chwiejniejszych nastrojach na rynkach finansowych oraz ciągle słabym popycie wewnętrznym" - napisała w komentarzu Maria Drozdowiecz z BIEC. Drozdowicz dodała, że wzrosty wskaźnika odnotowane w końcu ubiegłego roku wynikały głównie z rewelacyjnych notowań giełdowych, zwiększonej podaży pieniądza i rosnącego zainteresowania gospodarstw domowych kredytami konsumpcyjnymi.

Według badania BIEC, w realnej części gospodarki przejawy ożywienia gospodarczego są znacznie słabsze, a spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się, jedna pozostała na poziomie zbliżonym do notowań sprzed miesiąca i trzy pogorszyły się.

Drozdowicz napisała, że przed miesiącem pojawiły się pierwsze sygnały wolniejszego napływu zamówień do przedsiębiorstw. "Wówczas dotyczyło to jedynie zamówień przeznaczonych na eksport, co mogło być zrozumiałe ze względu na umacniającą się już od dłuższego czasu złotówkę. Jednak obecnie wolniej napływają zarówno zamówienia od kontrahentów zagranicznych, jak i te przeznaczone na rynek krajowy" - napisała. "Schładza to nieco oczekiwania na wzrost popytu wewnętrznego, tym bardziej, że płace rosną w bardzo umiarkowanym tempie. W styczniu ich realna wartość była zbliżona do realnej wartości płac z czerwca ubiegłego roku. A to oznacza, że nawet przy bardzo niskiej inflacji, jaką mamy obecnie jej siła nabywcza jest nieco niższa" - dodała.

W raporcie BIEC podkreślono, że nawet uwzględniając wzrost zatrudnienia w styczniu, zmiany w wielkości popytu globalnego są, jak do tej pory, bardzo niewielkie.

"W ślad za kurczącymi się zamówieniami, pogarsza się również sytuacja finansowa firm. Co prawda styczniowy spadek jest jak na razie niewielki ale przy słabnącym popycie trudno oczekiwać wzrostu przychodów przedsiębiorstw. Kurczącym się zamówieniom nie towarzyszy jak na razie wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów" - napisano.

"Przedsiębiorstwa nauczyły się szybko reagować na zmiany wielkości popytu dostosowując do niego wielkość produkcji. Świadczy o tym znaczne ograniczenie wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle. Słaba musi być również wiara menedżerów firm w szybką odbudowę popytu, skoro nie decydują się na zwiększoną produkcję i przetrzymanie przez kilka miesięcy towarów w magazynach. Z drugiej jednak strony coraz wolniejszy wzrost cen, w tym również cen producentów nakazuje trzymywanie jak najmniejszych zapasów. W przeciwnym wypadku, przy spadających cenach producentów, a z takim zjawiskiem już od jesieni ubiegłego roku mamy do czynienia, skazane są one na niższy zysk" - dodano.

Drozdowicz podkreśliła, że zmniejszyła się również wydajność pracy, a od dłuższego czasu obserwujemy znaczne wahania wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Jest to charakterystyczne dla okresów braku pewności co do stanu gospodarki w najbliższym czasie. A z takim czasem w ocenie przedsiębiorców mamy w tej chwili do czynienia. Co prawda większość z nich ciągle uznaje, że perspektywy dla gospodarki są dobre, jednak w ciągu ostatniego półrocza coraz częściej te optymistyczne nastroje przerywane są okresami wzrastającego pesymizmu" - napisała Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA