REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przeciw zmianom

REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma ocenić projekt ustawy o super- i hipermarketach autorstwa Samoobrony. Z informacji, jakie uzyskała Gazeta Prawna, wynika, że stanowisko to będzie negatywne. Rząd zarzuca projektodawcom, że chcą wprowadzić bariery utrudniające działalność handlową.
Rząd wytyka błędy

Samoobrona zaproponowała, aby do wniosku o zezwolenie zawsze była dołączona analiza ekonomicznych i społecznych skutków utworzenia supermarketu. Natomiast projekt nie zawiera przepisów, które określałyby, w jakim trybie oraz kto powinien sporządzić taką opinię. Nie określa też, w jakim terminie wniosek o lokalizację marketu powinien zaopiniować sejmik województwa ani, do jakich lokalnych organizacji samorządu gospodarczego wójt powinien występować o wymaganą opinię.

REKLAMA

Poza tym za wydanie zezwolenia należy wnieść opłatę dosyć wysoką – aż 25 zł za każdy metr kwadratowy projektowanej powierzchni sprzedaży.

REKLAMA

Dla przykładu: przy wielkopowierzchniowym sklepie średniej wielkości, którego powierzchnia wynosiłaby ok. 10 tysięcy mkw. wnioskodawca musiałby zapłacić około 250 tysięcy zł. Gdyby zaś nie uzyskał zezwolenia, to nikt by mu tych pieniędzy nie oddał, bo projekt nie przewiduje w takim przypadku zwrotu tej kwoty. Te procedury – zdaniem rządu – mogą ograniczać prowadzenie działalności gospodarczej, tymczasem Konstytucja RP chroni wolność gospodarczą.

Rząd nie zgadza się też z zarzutami o nieuczciwej konkurencji, która miałaby polegać na stosowaniu agresywnej polityki cenowej przez markety. Uznał, że nie jest konieczne tworzenie nowej ustawy, skoro z nieuczciwą konkurencją można walczyć opierając się na przepisach dwóch od dawna istniejących już ustaw: o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może domagać się w drodze powództwa cywilnego, aby zaniechano niedozwolonych działań, usunięto ich skutki, naprawiono wyrządzoną szkodę oraz wydano bezpodstawnie osiągnięte korzyści.

Możliwe też jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko przedsiębiorcy, który nadużywa pozycji dominującej. Na podstawie tych wszystkich przepisów właściciele małych sklepów mogliby występować z roszczeniami przeciwko super- i hipermarketom, bez potrzeby eliminowania ich z rynku tylko po to, aby ograniczyć konkurencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przeciw są przedsiębiorcy

Stanowisko rządu podziela Krajowa Izba Gospodarcza, która uważa, że wprowadzenie w projekcie zezwoleń na utworzenie dużych obiektów handlowych będzie ograniczać działalność gospodarczą.

REKLAMA

– Poselski projekt ustawy ma liczne błędy natury legislacyjnej. Nie określa jasno, kto dokonuje analiz i ocen w sprawie zezwolenia na budowę supermarketu. W projekcie brakuje też uściślenia procedur i terminów, które dotyczą trybu uzyskiwania opinii od sejmiku województwa – mówi Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej.

Piotr Jaworski wskazuje też, że obowiązek odmowy wydania zezwolenia w małych miejscowościach ogranicza znacznie kompetencje małych gmin dotyczące zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Handel w niedzielę

Obok projektu poselskiego Samoobrony pojawił się również projekt Ligi Polskich Rodzin. LPR zaproponowała w nim wprowadzenie zakazu prowadzenia handlu w niedzielę przez super- i hipermarkety.

– Przepisy ograniczające handel nie mogą mieć charakteru dyskryminującego i nie mogą naruszać konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa – twierdzi Dariusz Łomowski, szef Biura Prasowego UOKiK. Jego zdaniem każde ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą zasadniczą jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy na podstawie przejrzystych, jasnych kryteriów oraz ze względu na ważny interes publiczny.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA