Kurs powoli osłabia eksport i zaczyna sprzyjać importowi
REKLAMA
"Analiza pokazuje, że rzeczywisty kurs walutowy (PLN/USD) utrzymuje się na granicy, przy której produkty importowane mogą wypierać produkcję krajową ze względu na ich bardziej atrakcyjną cenę, a rzeczywisty kurs euro spadł poniżej tej granicy. Zatem dobra importowane stanowią konkurencję dla niektórych krajowych producentów" - napisał NBP.
Z badań wynika, że kolejny raz kurs walutowy stał się najważniejszym problemem sygnalizowanym przez respondentów - takie deklaracje złożyło 21,4 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Niesprzyjający kurs ma wpływ na spadek dynamiki eksportu, który w I kwartale może rosnąć wolniej niż w poprzednim.
"W opinii ankietowanych przedsiębiorstw eksport może rosnąć w I kw. wolniej niż w IV kw. ub.r. Wskaźnik prognoz eksportu po korekcie sezonowej przyjął wartość dodatnią, choć wyraźnie niższą niż w IV kw. ub.r., powracając do poziomu obserwowanego w II i III kw. 2005 r. Stabilny pozostaje trend zjawiska. Pewien wpływ na spadek optymizmu prognoz eksportu może mieć akcentowana przez przedsiębiorstwa bariera kursu walutowego" - napisano w raporcie.
REKLAMA
REKLAMA