| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kurs powoli osłabia eksport i zaczyna sprzyjać importowi

Kurs powoli osłabia eksport i zaczyna sprzyjać importowi

Badania koniunktury przeprowadzone przez NBP w I kwartale pokazują, że mimo iż obecny kurs pozostaje powyżej kursów granicznych opłacalnych dla eksportu, to jednak powoduje, że import może stanowić silną konkurencję dla wyrobów krajowych.

"Mimo utrzymującej się silnej pozycji złotego wobec euro i dolara ankietowane przedsiębiorstwa poinformowały o spadku udziału nieopłacalnego eksportu w przychodach ze sprzedaży zagranicznej. Spadł także odsetek eksporterów, dla których graniczny kurs opłacalnego eksportu przewyższył rzeczywisty kurs tych walut. W przypadku kursu euro odsetek ten w grudniu 2005 r. wyniósł 37,7 proc. (wobec 38,3 proc. poprzednim kwartale), natomiast dla dolara - 21,3 proc. (wobec 34 proc. w poprzednim badaniu ankietowym)" - napisano w raporcie."Analiza pokazuje, że rzeczywisty kurs walutowy (PLN/USD) utrzymuje się na granicy, przy której produkty importowane mogą wypierać produkcję krajową ze względu na ich bardziej atrakcyjną cenę, a rzeczywisty kurs euro spadł poniżej tej granicy. Zatem dobra importowane stanowią konkurencję dla niektórych krajowych producentów" - napisał NBP.Z badań wynika, że kolejny raz kurs walutowy stał się najważniejszym problemem sygnalizowanym przez respondentów - takie deklaracje złożyło 21,4 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Niesprzyjający kurs ma wpływ na spadek dynamiki eksportu, który w I kwartale może rosnąć wolniej niż w poprzednim."W opinii ankietowanych przedsiębiorstw eksport może rosnąć w I kw. wolniej niż w IV kw. ub.r. Wskaźnik prognoz eksportu po korekcie sezonowej przyjął wartość dodatnią, choć wyraźnie niższą niż w IV kw. ub.r., powracając do poziomu obserwowanego w II i III kw. 2005 r. Stabilny pozostaje trend zjawiska. Pewien wpływ na spadek optymizmu prognoz eksportu może mieć akcentowana przez przedsiębiorstwa bariera kursu walutowego" - napisano w raporcie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »