| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przymusowy urlop

Przymusowy urlop

Do 31 marca pracownicy muszą wykorzystać zaległe urlopy za ubiegły rok. Wysłanie ich na odpoczynek będzie teraz łatwiejsze, bo Sąd Najwyższy pozwolił pracodawcom wymusić na załodze korzystanie z zaległych urlopów.

Przedsiębiorcy, którzy nie udzieli swoim pracownikom zaległych urlopów do końca pierwszego kwartału, ryzykują zapłaceniem grzywny, nawet do 5 tys. zł. Inspektorzy PIP praktycznie przy każdej kontroli sprawdzają stan wykorzystania urlopów przez załogę. Jeżeli stwierdzą, że pracodawca nie wykonuje swoich obowiązków, mogą ukarać mandatem.

Na początku nowego roku pracodawcy mają kłopot z wysłaniem ludzi na obowiązkowy wypoczynek. Kodeks pracy stanowi, że urlop może być udzielony tylko na wniosek pracownika. Pracownicy wolą wykorzystywać urlopy latem i nie zawsze pracodawcy udaje się ich zmusić do składania wniosków.

5 tys. zł to grzywna za nieudzielenie zaległego urlopu

Jednak Sąd Najwyższy 24 stycznia tego roku orzekł, że pracodawca może zmusić pracownika, by wziął zaległy urlop wypoczynkowy w pierwszym kwartale roku następnego. Jest to kolejny wyrok potwierdzający uprawnienie pracodawców do egzekwowania od załogi terminowego wykorzystania urlopu. Już w wyroku z 2 września 2003 r. Sąd Najwyższy uznał, że w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania zaległego wolnego.

Rozwiązanie to nie jest znane wśród kadrowych. Pracodawcy nadal rozmawiają i proszą pracowników, by poszli na zaległe urlopy, choć wcale tego, zdaniem Sądu Najwyższego, robić nie muszą. Może to i lepiej, bo nawet teraz Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że przymusowe wysyłanie załóg na zaległe urlopy jest niedopuszczalne.


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »