Przymusowy urlop
REKLAMA
Na początku nowego roku pracodawcy mają kłopot z wysłaniem ludzi na obowiązkowy wypoczynek. Kodeks pracy stanowi, że urlop może być udzielony tylko na wniosek pracownika. Pracownicy wolą wykorzystywać urlopy latem i nie zawsze pracodawcy udaje się ich zmusić do składania wniosków.
REKLAMA
REKLAMA
Jednak Sąd Najwyższy 24 stycznia tego roku orzekł, że pracodawca może zmusić pracownika, by wziął zaległy urlop wypoczynkowy w pierwszym kwartale roku następnego. Jest to kolejny wyrok potwierdzający uprawnienie pracodawców do egzekwowania od załogi terminowego wykorzystania urlopu. Już w wyroku z 2 września 2003 r. Sąd Najwyższy uznał, że w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania zaległego wolnego.
Rozwiązanie to nie jest znane wśród kadrowych. Pracodawcy nadal rozmawiają i proszą pracowników, by poszli na zaległe urlopy, choć wcale tego, zdaniem Sądu Najwyższego, robić nie muszą. Może to i lepiej, bo nawet teraz Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że przymusowe wysyłanie załóg na zaległe urlopy jest niedopuszczalne.
Tomasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA