REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liniowy PIT pilnie potrzebny

REKLAMA

Polska, biorąc przykład ze Słowacji, powinna jak najszybciej wprowadzić podatek liniowy. Utrzymywanie kosztownego i niesprawiedliwego systemu progresji podatkowej jest, zdaniem ekspertów, nieracjonalne.

Słowacja, Estonia i Rumunia mają już podatek liniowy. Polska nadal nie. Zdaniem Marii Pietrzyk z kancelarii prawniczej Magnusson, wprowadzenie podatku liniowego nie tylko oznaczałoby realizację zasady sprawiedliwości społecznej, ale przez zniesienie wszelkich ulg i odliczeń powstałoby także realne źródło dochodów budżetowych. W Polsce 95 proc. podatników płaci najniższą stawkę PIT, ale podatek wpłacany przez pozostałe 5 proc. wynosi 40 proc. wpływów budżetowych z podatków dochodowych.

Nie możemy być ostatni
Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna uważa, że wprowadzenie podatku liniowego w Polsce jest przesądzone.
– Pytanie tylko, czy Polska znajdzie się wśród krajów, które zrobią to jako pierwsze czy jako ostatnie. Ciężar pozyskiwania dochodów budżetowych coraz mocniej przechyla się w stronę podatków pośrednich: VAT i akcyzy. W tym świetle utrzymywanie kosztownego i niesprawiedliwego systemu progresji podatkowej nie jest racjonalne – argumentował nasz rozmówca. Dowodem jest sukces krajów bałtyckich i Słowacji.
Klasyczna koncepcja podatku liniowego zakłada opodatkowanie według stałej stawki bez względu na wysokość osiąganych dochodów oraz likwidację wszelkich ulg i odliczeń. Według Mariusza Gumoli, prawnika z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wprowadzenie w Polsce podatku liniowego w takim właśnie kształcie wydaje się obecnie mało realne, przede wszystkim ze względów politycznych. Jednak likwidacja ulg i zwolnień mogłaby zostać zrekompensowana np. przyjęciem odpowiednio wysokiej kwoty wolnej od podatku, uwzględniającej sytuację osobistą każdego podatnika.

Dochody nie zmaleją
– Nie do końca prawdziwy jest prezentowany czasami argument, że wprowadzenie podatku liniowego spowoduje zmniejszenie dochodów budżetowych. Obniżka stawek PIT związana z wprowadzeniem podatku liniowego mogłaby wpłynąć na wzrost konsumpcji obciążonej VAT. Spadek wpływów z podatku dochodowego mogłyby zatem zrekompensować zwiększone wpływy z VAT – wyjaśniał Mariusz Gumola. Dodał, że ostatecznie budżet nie musiałby na takiej decyzji stracić, natomiast niewątpliwą korzyścią wprowadzenia podatku liniowego byłoby ożywienie w gospodarce, wynikające ze zwiększenia nakładów na inwestycje.
– Problem obniżenia wpływów budżetowych przy wprowadzeniu podatku liniowego od dochodów osobistych rozwiązałoby ustalenie stawki podatku liniowego na średnim poziomie między 19 a 30 proc. i podniesienie poziomu miesięcznych zryczałtowanych kosztów – podkreśla Maria Pietrzyk. Wówczas wpływy budżetowe nie uległyby obniżeniu, a jednocześnie uwzględnione zostałyby interesy najmniej zarabiających.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA