REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odblokowano 50 mln euro unijnej dotacji dla polskich firm

REKLAMA

Prawdopodobnie od piątku polskie firmy zaczną dostawać dziesiątki milionów euro zaległej unijnej dotacji. Pieniądze od początku roku były dla nich niedostępne, bo odpowiedzialne za wypłaty ministerstwo nie miało... bankowego konta.
Pan Andrzej, właściciel wielkopolskiej firmy produkującej podzespoły do samochodów, rok temu postanowił kupić nową linię technologiczną wartą 200 tys. zł. - Zdecydowałem się, gdy się dowiedziałem że 50 proc. inwestycji sfinansuje mi Unia Europejska - mówi przedsiębiorca.
Biznesmen w czerwcu ub.r dostał decyzję o przyznaniu dotacji. Zgodnie z przepisami całe pieniądze na inwestycję na początku wyłożył z własnej kieszeni. Po wysłaniu rachunków miał dostać zwrot. - Przed wysłaniem faktur zadzwoniłem jednak do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, aby zapytać, jak długo będę czekał na przelew. Usłyszałem, że nie wiadomo, bo nie mają konta - żali się przedsiębiorca. Zapewnia, że na zakup linii wziął kredyt bankowy i każdego dnia narastają mu odsetki. - Przez zaniedbania urzędników będę musiał jeszcze do tej dotacji dopłacić - tłumaczy. W podobnej sytuacji są inni polscy przedsiębiorcy.
Za finansowanie projektów (m.in. na zakup nowych maszyn), z których chciał skorzystać wielkopolski biznesmen, odpowiada Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Działanie 2.3. Problemy z wypłatą dotyczą też Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (dotacje na rozwój komunikacji), Rozwoju Zasobów Ludzkich (szkolenia pracownicze) oraz programu Equal, z którego korzystają organizacje pozarządowe. Na wszystkie te programy Polska dostała 4,1 mld euro spośród wszystkich 12,8 mld euro, które UE dała nam na lata 2004-06.
Do grudnia tymi programami zarządzało Ministerstwo Gospodarki. Jednak od 1 stycznia br. programy przeniesiono pod kuratelę resortu rozwoju regionalnego. I zaczął się kłopot.
Działające bowiem od początku listopada, ministerstwo wciąż nie ma bowiem konta na unijne dotacje. Nie może więc dostać pieniędzy i dalej przekazywać je do firm.
Resort rozwoju regionalnego może założyć rachunek bankowy jedynie w Narodowym Banku Polskim. - Wszelkie dokumenty w tej sprawie przesłaliśmy do NBP. Naszą umowę z bankiem musi jednak zatwierdzić Ministerstwo Finansów i tam proszę dzwonić - mówi rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Agnieszka Jankowska. Przyznaje, że z powodu zamieszania od stycznia przedsiębiorcy nie mogą dostać ok. 50 mln euro unijnych dotacji.
Beata Rudzka z departamentu instytucji płatniczych Ministerstwa Finansów zapewnia, że resort ma obowiązek sprawdzić, czy umowa NBP z MRR jest zgodna z prawem i czy resort rozwoju przy podpisywaniu umowy wynegocjował dobre warunki (chodzi m.in. o oprocentowanie).
- W przekazanych nam dokumentach było wiele błędów, które musieliśmy poprawić. Już jednak zaakceptowaliśmy umowę i pieniądze będą mogły trafiać do Ministerstwa Rozwoju, a stamtąd do firm - zapewnia Rudzka.
Według niej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już w listopadzie mogło przewidzieć, że konto będzie mu potrzebne. - Nie śpieszyli się jednak i mogą mieć pretensje tylko do siebie - dodaje Rudzka
Decyzja resortu finansów oznacza, że pieniądze zaczną być wypłacane przedsiębiorcom prawdopodobnie już od jutra.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    REKLAMA

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    REKLAMA