REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachęty do inwestowania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie stosuje zaawansowanych technologii i nie świadczy nowoczesnych usług. Zachętą dla przedsiębiorców do ich stosowania ma być ustawa o działalności innowacyjnej.
Twórcy projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej szacowali, że już w pierwszym roku jej obowiązywania firmy na badania i rozwój wydadzą o 377 milionów zł więcej niż dotychczas.

Znaczną część wydatków firmy mogłyby pokryć z kredytu technologicznego, który będzie udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Przewiduje się, że w 2006 r. na ten cel państwo przeznaczy ponad 100 mln złotych. Część udzielonego kredytu bank może umorzyć. Takim umorzeniem mogą zostać objęte np. pomniejszone o VAT i podatek akcyzowy wydatki na rozbudowę i modernizację istniejących już środków trwałych bądź na instalacje i uruchomienie tych środków. Pieniądze wydane na działalność innowacyjną przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nawet wówczas, gdy prowadzona działalność nie przyniesie efektu.

– Otrzymanie kredytu technologicznego umożliwia zakup nowoczesnych maszyn, rozwiązań i technologii szczególnie małym firmom – tłumaczy Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – W dodatku jeżeli udokumentują sprzedaż produktów lub usług wytworzonych dzięki tej technologii, będą mogli starać się o umorzenie przez bank nawet połowy kredytu – wyjaśnia M. Krzysztoszek. O kredyt mogą się starać jedynie przedsiębiorcy mający już jakieś własne środki finansowe. Chodzi tutaj o udział własny w wysokości co najmniej 25 proc. planowanej inwestycji. Jednakże nie mogą to być środki z pomocy publicznej, które zostały wcześniej przyznane w formie kredytu, dopłaty do oprocentowania kredytu, gwarancji lub poręczenia na warunkach bardziej korzystnych niż oferowane na rynku.

Zachętą do inwestowania w innowacje będzie też możliwość ubiegania się o status centrum badawczo-rozwojowego, co z kolei łączy się z przywilejami podatkowymi dla Centrum Badawczo-Rozwojowego, a także dla ich kontrahentów, którzy zakupią tworzone nowe technologie.

Wprawdzie ustawa miała na celu umożliwienie drobnym przedsiębiorcom inwestowanie w badania i rozwój, to faktycznie ustanowiła dosyć duże bariery, w praktyce ograniczające dostęp do przywilejów w niej przewidzianych. Na przykład status centrów badawczo-rozwojowych mogą uzyskać tylko przedsiębiorcy, którzy oprócz spełnienia innych warunków za rok obrotowy poprzedzający złożenie wniosku uzyskali przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych stanowiących równowartość co najmniej 800 tysięcy euro. – Takiego obrotu nie uzyskują małe przedsiębiorstwa – twierdzi Elżbieta Lutow specjalista do spraw ekonomiki, rzemiosła i podatków Związku Rzemiosła Polskiego. Wprowadzenie w ustawie takiego wymogu znacznie więc zawęzi grupę firm, które będą mogły skorzystać z przywilejów przewidzianych w ustawie. W praktyce więc – wbrew zamierzeniom ustawodawcy – pomoc może trafić do dużych firm posiadających już wielkie zaplecza badawczo-rozwojowe, którym będzie opłacało się wyodrębnić małe podmioty do prowadzenia badań i starania się o przyznanie statusu centrum badawczo-rozwojowego. Dzięki temu wydzieleniu się skorzystają z jeszcze większych przywilejów między innymi podatkowych i otrzymają jeszcze większe środki na rozwój – tłumaczy E. Lutow.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA