REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocna gospodarka w pętli polityki

REKLAMA

Przyszły rok zapowiada się dla polskich firm całkiem nieźle. Ale wysokie koszty pracy, pozostawione bariery administracyjne i brak politycznej stabilizacji mogą hamować rozwój przedsiębiorczości.
Prognozy są obiecujące. PKB będzie rósł w tempie 4,3 procent, na giełdzie utrzyma się koniunktura, a średnioroczna inflacja będzie niższa o 0,4 pkt proc. Przedsiębiorcy mogą więc z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Dla stanu gospodarki szczególne znaczenie będzie miał spadek bezrobocia, który poprzez zwiększenie popytu wpłynie na wzrost produkcji (przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej powinno wzrosnąć o 1,1 proc.). Trzeba jednak pamiętać o tym, że stopa bezrobocia będzie nadal wysoka – do 16,7 proc. Co dobre dla pracodawców – bo wysokie bezrobocie pozwala na większą selekcję zatrudnianych – nie zawsze jest dobre dla pracowników – armia bezrobotnych wpływa bowiem na ograniczenie wzrostu płac.
Tanie kredyty, nowi inwestorzy
Możliwości rozwojowe firm poprawi też dobry klimat dla inwestycji. Przedsiębiorcy nie powinni się niepokoić oprocentowaniem kredytów, bo prognozy analityków są zbieżne z przewidywaniami rządu, zakładającego utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna w przyszłym roku powinna ukształtować się na poziomie 4,5 proc.
Rentowność przedsiębiorstw powinien poprawić także duży napływ inwestycji zagranicznych (w przyszłym roku mogą sięgnąć wartości 10 mld dol.), który otworzy możliwości kooperacji z nowymi kontrahentami i nowe rynki zbytu. Natomiast zwiększanie udziału przedsięwzięć z zakresu nowoczesnych technologii (2-3 mld dol. rocznie) przyniesie szansę na unowocześnianie produkcji i wprowadzenie efektywniejszych technik zarządzania. W przypadku niektórych branż, np. tekstylnej, elektroniczej czy obuwniczej, należy oczekiwać bardziej dynamicznego rozwoju, dzięki wejściu do Polski na szerszą niż dotąd skalę przedsiębiorców z Chin (obecnie kilkanaście inwestycji).
Dla wielu firm koniunktura będzie jednak zależna od stopnia politycznej stabilizacji, wpływającej m.in. na zyski firm handlujących z zagranicą. Finansowe efekty prognozowanego wzrostu eksportu (o ok. 22 proc.) oraz importu (ok. 17 proc.) mogą zmienić ponowne wybory parlamentarne, które podniosłyby kurs euro do złotego ponad oczekiwane 3,97 zł (średniorocznie w 2006 roku). Podobnie może być z dolarem (planowany średnioroczny kurs 3,38 zł), którego dodatkowo będą ciągnąć w górę podwyżki stóp procentowych Fed.
Negatywne konsekwencje dla biznesu może przynieść chęć większego zaangażowania państwa w gospodarkę, bardzo wyraźna w działaniach rządu PiS. Utrzymywanie dużej liczby spółek z państwowym udziałem (ponad 100) nie tylko przedłuży okres ingerowania w nie za pośrednictwem zależnych politycznie członków rad nadzorczych i zarządów, ale wpłynie na inne podmioty gospodarcze, na przykład utworzenie wielkiego koncernu paliwowego poprzez połączenie Orlenu z Lotosem, o czym z sympatią wypowiadają się nawet członkowie rządu, doprowadziłoby do monopolizacji rynku i wzrostu cen paliw.
Mniejsze wsparcie więcej kontroli
Nie należy natomiast oczekiwać znaczącego zwiększenia pomocy państwa dla przedsiębiorców, co deklarował PiS przed wyborami. W resorcie gospodarki dopiero zaczyna działać zespół mający zweryfikować i uprościć procedury regulujące funkcjonowanie biznesu. Małym i średnim firmom (99,8 proc. firm, 47 proc. udziału w PKB) trudno będzie liczyć na znaczące ułatwienia w uzyskiwaniu kredytów: napięty budżet państwa i perspektywa dalszego zwiększania wydatków pod wpływem żądań LPR i Samoobrony utrudni tworzenie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.
Przedsiębiorcy mogą się za to spodziewać zwiększenia – zamiast zmniejszenia – liczby różnego rodzaju kontroli. Mocniej dociśnie ich fiskus, bo założony w autopoprawce do budżetu wzrost przychodów z podatku VAT (łącznie 84,4 mld zł, o 12,9 proc. więcej niż w 2005 roku), ma być osiągnięty głównie dzięki poprawie ściągalności.
Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA