reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wymagania dla spedytorów

Nowe wymagania dla spedytorów

Obecnie działające firmy spedycyjne mają tylko pół roku na zgromadzenie 50 tys. euro. Kwota ta ma być zabezpieczeniem finansowym świadczonych usług spedycyjnych od początku lipca przyszłego roku.

Po 1 lipca 2006 r. za świadczenie usług w zakresie spedycji w transporcie drogowym bez licencji będzie groziła kara w wysokości 8 tys. zł. Nowe wymogi dla firm spedycyjnych przewidują przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 180, poz. 1497).

Od początku lipca przyszłego roku za działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego będzie uważana również działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. To oznacza, że firmy spedycyjne, czyli takie, które np. pośredniczą w zlecaniu przewozu określonych towarów firmom posiadającym odpowiednie pojazdy, będą musiały spełnić bardzo podobne wymogi, jak firmy świadczące usługi transportowe. Chodzi przede wszystkim o konieczność posiadania: licencji na transport drogowy i przedstawienie dużego zabezpieczenia finansowego. Licencja na transport drogowy w ramach pośrednictwa przy przewozie rzeczy będzie udzielona określonemu przedsiębiorcy, jeżeli:
członkowie organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzające spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy – osoby prowadzące działalność gospodarczą, spełniają wymogi dobrej reputacji, czyli np. nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem lub osoba zarządzająca w przedsiębiorstwie transportem drogowym legitymuje się certyfikatem kompetencji zawodowych.

Firma ubiegająca się o licencję na pośrednictwo w przewozie rzeczy będzie musiała znajdować się w dobrej sytuacji finansowej. Aby to udowodnić, trzeba będzie przedstawić dowód na to, że dysponuje się kwotą 50 tys. euro. Posiadanie tych środków będzie można potwierdzić rocznym sprawozdaniem finansowym albo dokumentami potwierdzającymi:
dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,
posiadanie akcji lub udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych,
udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych lub
własność nieruchomości.

O przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia na 50 tys. euro będą musieli się postarać również przedsiębiorcy posiadający już licencję na krajowy transport drogowy rzeczy, którzy będą chcieli świadczyć dodatkowo usługi spedycyjne.

Marek Kobylański


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama