Trzeba mieć dochody, żeby odliczyć wydatki
REKLAMA
Do redakcji Gazety Prawnej napływa wiele pytań dotyczących ulgi na internet. Czytelnicy proszą o wyjaśnienie, czy ulga na internet może dotyczyć osób, które nie pracują, lecz mają dzieci, które się uczą i dorywczo pracują. Zgłaszane są również pytania, czy emeryci mają prawo do odliczeń?
Zdaniem Marcina Biernackiego, prezesa zarządu firmy doradczej Biernacki w Krakowie, podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na internet jest osiąganie dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci w lokalu lub budynku będącym miejscem jego zamieszkania zmniejszają podstawę opodatkowania. Ważne, aby wydatki były udokumentowane fakturą VAT wystawioną na podatnika jako osobę fizyczną. Odliczeniu podlega faktycznie poniesiona w roku podatkowym kwota, jednak w wysokości nieprzekraczającej 760 zł. W przypadku małżonków, osiągających dochody opodatkowane PIT, prawo do skorzystania z odliczenia przysługuje osobno każdemu z nich. Przy wspólnym rozliczeniu odliczeniu podlegać będzie podwójna kwota, czyli maksymalnie 1520 zł.
– W przypadku rodziców, którzy nie pracują i nie osiągają żadnych innych przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie ma podstaw do skorzystania z ulgi na internet. Mogłyby z niej jednak skorzystać ich dzieci osiągające i wykazujące dochody, pod warunkiem że faktury na dostęp do internetu byłyby wystawiane nie na rodziców, lecz na dzieci. Natomiast w przypadku emerytów istnieje możliwość skorzystania z tej ulgi pod warunkiem złożenia samodzielnie zeznania rocznego według wzoru PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O i wykazania w nim odliczeń z tego tytułu – wyjaśniał Marcin Biernacki.
Jednocześnie dodał, że trzeba jeszcze pamiętać o obowiązku informowania urzędu skarbowego o miejscu swojego zamieszkania, poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-1 lub NIP-3. Rozbieżności pomiędzy zgłoszonym adresem zamieszkania a adresem widniejącym na fakturach za dostęp do internetu mogą rodzić problemy z uznaniem prawa do skorzystania z ulgi.
REKLAMA
REKLAMA