REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Finansów przyjęła tekstową część projektu budżetu

REKLAMA

 Komisja Finansów Publicznych przyjęła bez poprawek część tekstową projektu budżetu na 2006 r., zakładającego dochody na poziomie 194,148 mld zł i wydatki budżetowe rzędu 224,695 mld zł.
Przewodniczący komisji Wojciech Jasiński poinformował, że posłowie jeszcze do czwartku, do godz. 16, mogą składać na piśmie poprawki do projektu budżetu.

W tekstowej części projektu zapisano m.in., że na koniec 2006 r. przyrost zadłużenia z tytułu emisji i spłaty skarbowych papierów wartościowych na rynku krajowym nie może przekroczyć 70 mld zł.

Poręczenia i gwarancje mogą być udzielane przez Skarb Państwa do kwoty 17 mld zł. Projekt ustala też liczbę etatów w policji na 103,4 tys. i limit mianowań urzędników służby cywilnej - 3 tys. osób.

Ustawa budżetowa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2006 r. Zgodnie z harmonogramem prac nad projektem budżetu, komisja przedstawi swoje sprawozdanie 29 grudnia. II czytanie zaplanowano 10 stycznia 2006 r. Sejm ma uchwalić ustawę 13 stycznia. 15 lutego Sejm ma rozpatrywać poprawki do budżetu zgłoszone przez Senat, a 17 lutego ustawa budżetowa ma być przedłożona do podpisu prezydenta.

Posłowie zgłaszali dotychczas poprawki podczas posiedzenia Komisji Finansów oraz innych komisji rozpatrujących poszczególne części projektu budżetu.

Poprawki na największą kwotę zgłosiła Komisja Infrastruktury. Zaproponowała zwiększenie o 340 mln zł dotacji na utrzymanie infrastruktury kolejowej kosztem rezerwy na integrację z UE, zapewniającej środki własne na współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Komisja chce również przeznaczenia z tej rezerwy 190 mln zł na budowę obwodnicy Wrocławia.

Z kolei Komisja Rolnictwa zgłosiła wnioski o zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego o 200 mln zł oraz zwiększenie środków na potrzeby Inspekcji Weterynaryjnej o 30 mln zł. Jako źródło pokrycia zwiększonych wydatków wskazane zostało zwiększenie wypłat z zysku NBP. Jednak komisja ma zastanowić się nad innym źródłem finansowania tych propozycji.

W czasie posiedzeń część posłów krytykowała też - zbyt wysoki w ich opinii - odpis z FUS dla ZUS, który wyniesie ok. 3 mld zł. Zastrzeżenia dotyczyły również wydatków 650 mln zł na dotacje dla górnictwa i 42 mln zł na dotacje dla Polskiej Organizacji Turystycznej. Zdaniem części posłów, te wydatki są zbyt wysokie. Nie zgłoszono jednak dotychczas poprawek dotyczących tych kwestii.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA