REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes chwali Samoobronę

REKLAMA

Wspólną grupę ekspercką pracującą nad zmianami prawa powołają polscy przedsiębiorcy i Andrzej Lepper. - U przewodniczącego Samoobrony nie wyczułem populizmu - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.
Rada Przedsiębiorczości skupiająca największe organizacje biznesowe w Polsce (m.in. BCC, PKPP Lewiatan, KIG, Polska Rada Biznesu) spotkała się wczoraj z przewodniczącym Samoobrony Andrzejem Lepperem, aby porozmawiać o barierach w rozwoju polskich firm. Przedsiębiorcy podjęli Leppera z honorami, kurtuazji w stosunku do przewodniczącego nie szczędził nawet Jan Kulczyk, choć jeszcze w ubiegłym roku szef Samoobrony groził mu: "Jeżeli Kulczyk popełnił przestępstwo, to niech spokojnie nie śpi".
Po spotkaniu szef BCC Marek Goliszewski wymienił, co przedsiębiorców z Lepperem łączy. I on, i oni uważają, że w Polsce trzeba: - budować więcej dróg i mieszkań; - obniżyć podatki; - zlikwidować kosztowne fundusze i agencje państwowe; - zreformować KRUS.
A co ich różni? Na przykład stosunek do NBP. - My uważamy, że bank powinien być niezależny, Samoobrona ma inne stanowisko - wymieniał szef BCC.
Lepper zapewnił jednak, że program Samoobrony jest cały czas modyfikowany. Przykładem jest choćby rezygnacja z 50-proc. stawki podatku dochodowego dla najbogatszych. Wicemarszałek zapewnił więc, że nie wyklucza w przyszłości modyfikacji pewnych punktów w wysłanym w ubiegłym tygodniu do Sejmu projekcie ustawy o NBP. Samoobrona nie zrezygnuje jednak z tego, aby "NBP współodpowiadał za stopę bezrobocia, inflację i rozwój gospodarki".
- Stawiamy na rozwój małych i średnich firm, nie zapominając jednak też o największych. Cieszy nas, że Rada Przedsiębiorczości widzi w Polsce biedę, dlatego razem będziemy dążyć do obniżania kosztów pracy - podsumował spotkanie Lepper.
Z postawy Samoobrony zadowolony był Wojciech Kostrzewa z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (ten sam, który był w BRE Banku, a obecnie jest w zarządzie ITI Holdings). - Zgodziliśmy się np., że powinna być kontynuowana prywatyzacja, oczywiście z zachowaniem w niektórych dziedzinach wpływu państwa - przyznawał Kostrzewa.
Niektórzy przedsiębiorcy wskazywali, że niektóre plany Samoobrony mogą być trudne do zrealizowania. Partia chce bowiem obniżyć PIT, CIT (do 10 proc.), ograniczyć deficyt budżetowy (do 2 proc. w 2006 r.). Jak? Dzięki nowemu podatkowi od przychodów - podatkowi obrotowemu.
- Będą musieli nad tym wszystkim usiąść ekonomiści i to policzyć - mówił eufemistycznie Goliszewski, najwyraźniej nie chcąc zrazić do siebie Leppera. Szef BCC ogłosił, że Rada Przedsiębiorczości powoła z Samoobroną wspólny zespół ekspertów, który będzie pracował nad zmianami prawa. Zapytany, czy Lepper byłby dobrym kandydatem na wicepremiera, Goliszewski odparł że "nie był to temat dyskusji".
W rozmowie z "Gazetą" Goliszewski przyznał, że jest zadowolony z dyskusji z Lepperem. - Nie zauważyłem u niego żadnego populizmu - powiedział.
- Zdaniem przewodniczącego Samoobrony zmiany proponowane przez rząd w autopoprawce do projektu budżetu na 2006 r. (deficyt na poziomie 30,5 mld zł) idą w dobrym kierunku. - Jednak nie ma w nich naszych postulatów minimum socjalnego i zwolnienia z podatku najbiedniejszych emerytów i rencistów, będziemy nad tymi zmianami pracować w komisjach sejmowych - dodał Lepper.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA