REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes chwali Samoobronę

REKLAMA

Wspólną grupę ekspercką pracującą nad zmianami prawa powołają polscy przedsiębiorcy i Andrzej Lepper. - U przewodniczącego Samoobrony nie wyczułem populizmu - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.
Rada Przedsiębiorczości skupiająca największe organizacje biznesowe w Polsce (m.in. BCC, PKPP Lewiatan, KIG, Polska Rada Biznesu) spotkała się wczoraj z przewodniczącym Samoobrony Andrzejem Lepperem, aby porozmawiać o barierach w rozwoju polskich firm. Przedsiębiorcy podjęli Leppera z honorami, kurtuazji w stosunku do przewodniczącego nie szczędził nawet Jan Kulczyk, choć jeszcze w ubiegłym roku szef Samoobrony groził mu: "Jeżeli Kulczyk popełnił przestępstwo, to niech spokojnie nie śpi".
Po spotkaniu szef BCC Marek Goliszewski wymienił, co przedsiębiorców z Lepperem łączy. I on, i oni uważają, że w Polsce trzeba: - budować więcej dróg i mieszkań; - obniżyć podatki; - zlikwidować kosztowne fundusze i agencje państwowe; - zreformować KRUS.
A co ich różni? Na przykład stosunek do NBP. - My uważamy, że bank powinien być niezależny, Samoobrona ma inne stanowisko - wymieniał szef BCC.
Lepper zapewnił jednak, że program Samoobrony jest cały czas modyfikowany. Przykładem jest choćby rezygnacja z 50-proc. stawki podatku dochodowego dla najbogatszych. Wicemarszałek zapewnił więc, że nie wyklucza w przyszłości modyfikacji pewnych punktów w wysłanym w ubiegłym tygodniu do Sejmu projekcie ustawy o NBP. Samoobrona nie zrezygnuje jednak z tego, aby "NBP współodpowiadał za stopę bezrobocia, inflację i rozwój gospodarki".
- Stawiamy na rozwój małych i średnich firm, nie zapominając jednak też o największych. Cieszy nas, że Rada Przedsiębiorczości widzi w Polsce biedę, dlatego razem będziemy dążyć do obniżania kosztów pracy - podsumował spotkanie Lepper.
Z postawy Samoobrony zadowolony był Wojciech Kostrzewa z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (ten sam, który był w BRE Banku, a obecnie jest w zarządzie ITI Holdings). - Zgodziliśmy się np., że powinna być kontynuowana prywatyzacja, oczywiście z zachowaniem w niektórych dziedzinach wpływu państwa - przyznawał Kostrzewa.
Niektórzy przedsiębiorcy wskazywali, że niektóre plany Samoobrony mogą być trudne do zrealizowania. Partia chce bowiem obniżyć PIT, CIT (do 10 proc.), ograniczyć deficyt budżetowy (do 2 proc. w 2006 r.). Jak? Dzięki nowemu podatkowi od przychodów - podatkowi obrotowemu.
- Będą musieli nad tym wszystkim usiąść ekonomiści i to policzyć - mówił eufemistycznie Goliszewski, najwyraźniej nie chcąc zrazić do siebie Leppera. Szef BCC ogłosił, że Rada Przedsiębiorczości powoła z Samoobroną wspólny zespół ekspertów, który będzie pracował nad zmianami prawa. Zapytany, czy Lepper byłby dobrym kandydatem na wicepremiera, Goliszewski odparł że "nie był to temat dyskusji".
W rozmowie z "Gazetą" Goliszewski przyznał, że jest zadowolony z dyskusji z Lepperem. - Nie zauważyłem u niego żadnego populizmu - powiedział.
- Zdaniem przewodniczącego Samoobrony zmiany proponowane przez rząd w autopoprawce do projektu budżetu na 2006 r. (deficyt na poziomie 30,5 mld zł) idą w dobrym kierunku. - Jednak nie ma w nich naszych postulatów minimum socjalnego i zwolnienia z podatku najbiedniejszych emerytów i rencistów, będziemy nad tymi zmianami pracować w komisjach sejmowych - dodał Lepper.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA