REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak administrację związano prawem

REKLAMA

Decyzja o reaktywowaniu po 40 latach sądownictwa administracyjnego była z jednej strony efektem wieloletnich nacisków środowiska prawniczego, z drugiej zaś efektem kompromisu politycznego.

Jak obawiano się tego sądownictwa, świadczy najlepiej zakres uprawnień Naczelnego Sądu Administracyjnego – w 1980 r. do jego kompetencji należało tyko 20 kategorii spraw.

Związanie administracji prawem to cecha wyróżniająca demokratyczne państwo prawa. Wprowadzenie dwa lata temu dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego okazało się dobrym posunięciem, które zaowocowało skróceniem czasu oczekiwania na rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny działa już od 25 lat. Długi czas funkcjonował jako jednoinstancyjny sąd centralny, w ramach którego działały ośrodki zamiejscowe. Dwa lata temu system sadownictwa administracyjnego został zreformowany. Stał się on dwuinstancyjny. Powstały wojewódzkie sądy administracyjne jako sądy I instancji, a Naczelny Sąd Administracyjny stał się sądem rozpatrującym skargi kasacyjne od wyroków sądów wojewódzkich.

REKLAMA

Obecnie w Polsce działa 16 sądów wojewódzkich, w których w sumie orzeka 405 sędziów. W NSA jest ich natomiast 73, a orzekają w trzech izbach. Finansowej, ogólnoadministracyjnej i gospodarczej. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest 195 pracowników administracyjnych oraz 43 pracowników obsługi.

Do sądów administracyjnych można się zwrócić, gdy np. nie zgadzamy się z decyzją organu podatkowego, stanowiskiem organu samorządu terytorialnego np. w zakresie pozwolenia na budowę, rejestracji pojazdu czy też wygaśnięcia mandatu radnego. Jednym słowem, sądy te kontrolują działalność administracji publicznej, a także rozstrzygają spory kompetencyjne i dotyczące właściwości organów.

Pomimo rozwoju i doskonalenia administracji publicznej, NSA wciąż stanowi przysłowiową deskę ratunku przed niektórymi działaniami urzędników administracji publicznej. Dlatego należy z nadzieją oczekiwać dalszego postępu, gdyż skrócenie czasu rozpatrywania spraw z ponad dwóch lat do, w niektórych przypadkach, nawet kilku miesięcy, zasługuje na pochwałę.

Dziś na Zamku Królewskim odbędą się uroczystości z okazji 25 lecia NSA, w których weźmie udział prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przed sądami administracyjnymi

Rozpoznawane sprawy dotyczą:

• Podatków i ceł
• Warunków zabudowy i zagospodarowania terenu
• Patentów i znaków towarowych
• Działalności telekomunikacyjnej
• Sporów z organami jednostek samorządu terytorialnego

Adam Zieliński
, prezes NSA w latach 1982-1992

REKLAMA

Powstanie sądownictwa administracyjnego było ogromnym wydarzeniem z punktu widzenia stosunku państwa do obywatela. Administracja jest władzą, która najbardziej ingeruje w sferę praw i obowiązków obywateli, także jej ochrona pod tym względem jest niezmiernie istotna. Restytucja sądownictwa administracyjnego, które istniało w dwudziestoleciu międzywojennym, oznaczała ponowne wprowadzenie kontroli legalności działania administracji.

Jeśli chodzi o usprawnienie działalności sądownictwa administracyjnego, to należy jeszcze trochę poczekać na efekt zmian związanych ze wprowadzeniem dwuinstancyjności postępowania.. Zmniejszono na pewno znacznie ryzyko błędnego orzecznictwa. W związku z reformą wprowadzono wiele nowych instytucji, w szczególności instytucję mediacji czy postępowania uproszczonego. Wszystko to będziemy mogli oceniać być może już niedługo.

Generalnie NSA cierpi na tę samą chorobę, na którą cierpi całe sądownictwo. Mianowicie chodzi o przewlekłość postępowania. Co prawda poprawiły się wskaźniki jego długości, ale moim zdaniem są ciągle niezadowalające. Taki stan rzeczy ma trzy przyczyny. Z jednej strony problem tkwi w organizacji pracy. Ważne jest, aby przygotowywać prace tak, aby były kończone na jednym posiedzeniu.

To jest przecież bardzo realne. Drugim obszarem jest to, co można nazwać umiejętnością sędziowską. Ważna jest zdolność koncentrowania się na sprawach o charakterze podstawowym. Trzecia sprawa jest związana z liczbą kadry, która po reformie znacznie wzrosła. Przed sądownictwem administracyjnym stają ciągle nowe wyzwania. Najważniejszym z nich jest zapewnienie szybkości orzekania, bo akurat to jest bez wątpienia możliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA