REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska odmawia udziału w Gazociągu Północnym

REKLAMA

Polska nie jest zainteresowana budową odgałęziania Gazociągu Północnego, nie wyklucza powrotu do rozmów z Norwegią o możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu - poinformował wiceminister gospodarki Piotr Naimski.
"Nie widzę, żeby Polska miała interes w inwestowaniu w to przedsięwzięcie, to nie jest gazociąg tranzytowy i na żadne profity z wynikające z tej inwestycji nie moglibyśmy liczyć. Jeżeli chodzi o dodatkowy być może import gazu tym gazociągiem, to Polska nie jest tym zainteresowana" - powiedział Naimski. "Mamy kontrakt obowiązujący z Gazpropmem, który umożliwia import dużych ilości gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski. Realizujemy ten kontrakt i nie ma powodu, żeby go poszerzać" - dodał.

Naimski powiedział też, że Polska nie wyklucza możliwości powrotu do rozmów o dostawach gazu ze stroną norweską.

"To jest opcja którą rozważamy (powrót do kontraktu norweskiego). Wszystko bardzo szybko się zmienia (...) nic nie stoi w miejscu i musimy tą sytuację przeanalizować" - powiedział. "Kontakt ze Statoilem i z innymi możliwymi partnerami jest przewidziany i będzie podejmowany bardzo szybko" - dodał.

Na początku września 2001 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz pięć norweskich firm, którym przewodził Statoil, podpisały umowę na dostawę 74 mld metrów sześc. gazu ziemnego z Norwegii do Polski w latach 2008-2024.

W 2008 roku dostawy z Norwegii miałyby wynieść 2,5 mld m etrówsześc., a od 2011 roku 5 mld metrów sześc. rocznie. Wartość kontraktu szacowana była na 50 mld zł.

W listopadzie 2003 roku PGNiG i Statoil unieważniły kontrakt na dostawy gazu z Norwegii. Polska spółka zapowiedziała, że nie będzie w stanie odbierać z Norwegii przewidzianych w kontrakcie ilości gazu, gdyż krajowe zapotrzebowanie na to paliwo jest mniejsze niż przewidywały prognozy.

Od kilku lat polski rząd stara się uniezależnić od dostaw gazu z Rosji, jednak bez powodzenia. Były zarząd PGNiG, aby zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego kierunku dostaw chciał zwiększyć wydobycie z krajowych złóż, planował też wybudowanie terminala do budowy gazu skroplonego, który miałby trafiać do Polski drogą morską.

Niedawno prezes PGNiG zrezygnował ze stanowiska pod naciskiem ministrów nowego rządu, którzy zarzucali zarządowi PGNiG, że nic nie zrobił aby zmniejszyć uzależnienie od gazu rosyjskiego.

W poniedziałek Naimski powiedział, że jednym z rozważanych wariantów dywersyfikacji dostaw będzie możliwość wybudowania terminala gazu skroplonego. Dodał, że w ciągu 4-6 tygodni zostaną zaprezentowane pierwsze propozycje dywersyfikacji dostaw gazu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA