REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 mld euro do wzięcia

REKLAMA

Już nie fabryki, lecz nowoczesne usługi stają się priorytetem w ściąganiu do Polski inwestycji zagranicznych. Od tego roku mogą liczyć na zwolnienia podatkowe w strefach.
Już dwa lata temu McKinsey and Company wraz z Polską Radą Biznesu oszacowały potencjalną wielkość inwestycji w sektorze nowoczesnych usług, tzw. BPO (Business Process Offshoring), na 15 mld euro. Mogą przynieść pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Jednak dopiero w lutym tego roku, wydaniem specjalnego rządowego rozporządzenia, pozwolono na lokowanie takich inwestycji w SSE, gdzie mogą być objęte pomocą publiczną. Mają takie same przywileje, jak działające w strefach firmy produkcyjne.

REKLAMA

Rozwój BPO jest bardzo dynamiczny, bo zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, a jednocześnie wysoka jej jakość. Według raportu The Economist Intelligence Unit, Polska znajduje się na piątym miejscu w świecie i drugim w Europie dla najlepszych lokalizacji offshoringu. Naszymi atutami jest dostępność wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowana infrastruktura telekomunikacyjna oraz jeden z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych.

REKLAMA

Jak dotąd, udział inwestycji związanych z nowoczesnymi usługami jest stosunkowo niewielki i obejmuje głównie firmy pracujące na rzecz koncernów, których są częścią. Zajmują się przede wszystkim finansami, rozwojem oprogramowania i prowadzeniem księgowości. Pierwszą firmą BPO, która rozpoczęła działalność w SSE (ulokowała się w strefie katowickiej), był polski oddział Business Solutions (BS), firmy z grupy Fiata, prowadzący w Bielsku-Białej księgowość oraz obsługę administracyjną i personalną polskiej części koncernu. Zwolnienie podatkowe otrzymał jednak nie cały oddział BS, lecz jego nowo utworzona (właśnie z uwagi na strefę) część, która zajęła się przetwarzaniem danych również na zlecenia zewnętrzne – dla kontrahentów w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Norwegii.

W najbliższym czasie, obok usług księgowo-finansowych (back-office), dynamicznie będą rozwijać się usługi typu call-centers (front-office). W przypadku dużych inwestycji, tworzących ponad 500 nowych miejsc pracy lub wartych ponad 40 mln euro, strefy mogą być powiększane o nowe obszary, na których realizowane jest przedsięwzięcie. Przedsiębiorcy inwestujący w nowoczesne usługi mogą także otrzymać najwyższe z możliwych wsparcie z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy – do 5 tys. euro na osobę posiadającą wyższe wykształcenie.

Ta zachęta w znaczący sposób przekłada się na możliwość obniżenia poziomu bezrobocia wśród ludzi młodych. Dla jeszcze bardziej skutecznego zachęcania inwestorów opracowywane są dodatkowe programy wsparcia: najczęściej przyjmują formę grantów finansowych.


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA