| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 15 mld euro do wzięcia

15 mld euro do wzięcia

Już nie fabryki, lecz nowoczesne usługi stają się priorytetem w ściąganiu do Polski inwestycji zagranicznych. Od tego roku mogą liczyć na zwolnienia podatkowe w strefach.

Już dwa lata temu McKinsey and Company wraz z Polską Radą Biznesu oszacowały potencjalną wielkość inwestycji w sektorze nowoczesnych usług, tzw. BPO (Business Process Offshoring), na 15 mld euro. Mogą przynieść pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Jednak dopiero w lutym tego roku, wydaniem specjalnego rządowego rozporządzenia, pozwolono na lokowanie takich inwestycji w SSE, gdzie mogą być objęte pomocą publiczną. Mają takie same przywileje, jak działające w strefach firmy produkcyjne.

Rozwój BPO jest bardzo dynamiczny, bo zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, a jednocześnie wysoka jej jakość. Według raportu The Economist Intelligence Unit, Polska znajduje się na piątym miejscu w świecie i drugim w Europie dla najlepszych lokalizacji offshoringu. Naszymi atutami jest dostępność wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowana infrastruktura telekomunikacyjna oraz jeden z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych.

Jak dotąd, udział inwestycji związanych z nowoczesnymi usługami jest stosunkowo niewielki i obejmuje głównie firmy pracujące na rzecz koncernów, których są częścią. Zajmują się przede wszystkim finansami, rozwojem oprogramowania i prowadzeniem księgowości. Pierwszą firmą BPO, która rozpoczęła działalność w SSE (ulokowała się w strefie katowickiej), był polski oddział Business Solutions (BS), firmy z grupy Fiata, prowadzący w Bielsku-Białej księgowość oraz obsługę administracyjną i personalną polskiej części koncernu. Zwolnienie podatkowe otrzymał jednak nie cały oddział BS, lecz jego nowo utworzona (właśnie z uwagi na strefę) część, która zajęła się przetwarzaniem danych również na zlecenia zewnętrzne – dla kontrahentów w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Norwegii.

W najbliższym czasie, obok usług księgowo-finansowych (back-office), dynamicznie będą rozwijać się usługi typu call-centers (front-office). W przypadku dużych inwestycji, tworzących ponad 500 nowych miejsc pracy lub wartych ponad 40 mln euro, strefy mogą być powiększane o nowe obszary, na których realizowane jest przedsięwzięcie. Przedsiębiorcy inwestujący w nowoczesne usługi mogą także otrzymać najwyższe z możliwych wsparcie z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy – do 5 tys. euro na osobę posiadającą wyższe wykształcenie.

Ta zachęta w znaczący sposób przekłada się na możliwość obniżenia poziomu bezrobocia wśród ludzi młodych. Dla jeszcze bardziej skutecznego zachęcania inwestorów opracowywane są dodatkowe programy wsparcia: najczęściej przyjmują formę grantów finansowych.


Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »