REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 mld euro do wzięcia

REKLAMA

Już nie fabryki, lecz nowoczesne usługi stają się priorytetem w ściąganiu do Polski inwestycji zagranicznych. Od tego roku mogą liczyć na zwolnienia podatkowe w strefach.
Już dwa lata temu McKinsey and Company wraz z Polską Radą Biznesu oszacowały potencjalną wielkość inwestycji w sektorze nowoczesnych usług, tzw. BPO (Business Process Offshoring), na 15 mld euro. Mogą przynieść pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Jednak dopiero w lutym tego roku, wydaniem specjalnego rządowego rozporządzenia, pozwolono na lokowanie takich inwestycji w SSE, gdzie mogą być objęte pomocą publiczną. Mają takie same przywileje, jak działające w strefach firmy produkcyjne.

REKLAMA

Rozwój BPO jest bardzo dynamiczny, bo zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, a jednocześnie wysoka jej jakość. Według raportu The Economist Intelligence Unit, Polska znajduje się na piątym miejscu w świecie i drugim w Europie dla najlepszych lokalizacji offshoringu. Naszymi atutami jest dostępność wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowana infrastruktura telekomunikacyjna oraz jeden z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych.

REKLAMA

Jak dotąd, udział inwestycji związanych z nowoczesnymi usługami jest stosunkowo niewielki i obejmuje głównie firmy pracujące na rzecz koncernów, których są częścią. Zajmują się przede wszystkim finansami, rozwojem oprogramowania i prowadzeniem księgowości. Pierwszą firmą BPO, która rozpoczęła działalność w SSE (ulokowała się w strefie katowickiej), był polski oddział Business Solutions (BS), firmy z grupy Fiata, prowadzący w Bielsku-Białej księgowość oraz obsługę administracyjną i personalną polskiej części koncernu. Zwolnienie podatkowe otrzymał jednak nie cały oddział BS, lecz jego nowo utworzona (właśnie z uwagi na strefę) część, która zajęła się przetwarzaniem danych również na zlecenia zewnętrzne – dla kontrahentów w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Norwegii.

W najbliższym czasie, obok usług księgowo-finansowych (back-office), dynamicznie będą rozwijać się usługi typu call-centers (front-office). W przypadku dużych inwestycji, tworzących ponad 500 nowych miejsc pracy lub wartych ponad 40 mln euro, strefy mogą być powiększane o nowe obszary, na których realizowane jest przedsięwzięcie. Przedsiębiorcy inwestujący w nowoczesne usługi mogą także otrzymać najwyższe z możliwych wsparcie z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy – do 5 tys. euro na osobę posiadającą wyższe wykształcenie.

Ta zachęta w znaczący sposób przekłada się na możliwość obniżenia poziomu bezrobocia wśród ludzi młodych. Dla jeszcze bardziej skutecznego zachęcania inwestorów opracowywane są dodatkowe programy wsparcia: najczęściej przyjmują formę grantów finansowych.


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA