REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy namawiają pracowników, aby informowali ich o popełnianych w firmach nadużyciach. Jak twierdzą, nawet najsurowsze kary wymierzane za przestępstwa popełniane przeciwko mieniu przedsiębiorstwa nie zlikwidują przestępczości gospodarczej.
Z badań przestępczości gospodarczej w Polsce przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat niemal połowa firm na świecie padła ofiarą oszustw. W Polsce odsetek takich poszkodowanych firm jest znacznie większy niż na świecie, a w dodatku z roku na rok rośnie. Z badań przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że w stosunku do 54 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat zostały popełnione przestępstwa, natomiast w 2003 r. ten wskaźnik był znacznie mniejszy i wynosił 46 procent.

Najwięcej jednak firmy tracą z powodu kradzieży ich majątku, dokonywanych zarówno przez własnych pracowników, zarząd spółki, jak i przez osoby z zewnątrz. Takich przestępstw jest ok. 80 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Druga grupa najczęściej popełnianych przestępstw to oszustwa, czyli wprowadzanie przedsiębiorcy w błąd, wyłudzanie korzyści majątkowych. Wskazało na nie ok. 56 proc. badanych przedsiębiorców. Natomiast na trzecim miejscu plasuje się korupcja, na którą wskazało 19 proc. badanych. Na takim samym miejscu korupcja i łapownictwo plasują się w badaniach prowadzonych w innych krajach.

Mimo że kodeks karny określa dość surowe kary za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, to przestępczość ta w dalszym ciągu rośnie, stwarza zagrożenie dla spółek i zwiększa ich straty finansowe. Szkody przedsiębiorców powiększa też stale rosnąca liczba przestępstw popełnianych przeciwko mieniu firmy. Dlatego usilnie próbują oni różnego rodzaju metod wykrywania przestępstw.

REKLAMA

Na pewno najczęstszą przyczyną wykrycia przestępstw jest przypadek lub zbieg okoliczności – tak stwierdziło 34 proc. badanych przedsiębiorców. Ważny jest też audyt wewnętrzny, na co zwróciło uwagę 26 proc. respondentów. Natomiast najmniej, bo tylko 16 proc. przestępstw, zostało ujawnionych dzięki firmowym systemom bezpieczeństwa.

o 8 proc. – wzrosła w Polsce liczba zgłaszanych przestępstw ok. 460 tys. dol. – w Polsce 1,74 mln dol. – na świecie wyniosły średnie straty firm spowodowane przestępczością gospodarczą

Skoro na świecie połowa przestępców była pracownikami oszukanej firmy, a jedna czwarta należała do ścisłego kierownictwa, a w Polsce aż 45 proc. należało do ścisłego kierownictwa, to wielu właścicieli firm uważa, że do walki z nimi trzeba włączyć całą załogę. W wielu firmach na świecie działają już specjalne linie telefoniczne i każdy pracownik, który zauważy jakiekolwiek działania podejmowane na szkodę jego firmy, łącznie z najdrobniejszymi kradzieżami, może z nich skorzystać. Pracodawcy zachęcają pracowników, aby w ten sposób pilnowali mienia zakładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka działalność wprawdzie niektórym kojarzy się ze zwykłym donosicielstwem, w dodatku wręcz moralnie nagannym.

– Donosicielstwo nie jest przestępstwem – powiedział „GP” Maciej Kujawski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – A to, co nie jest zabronione przez prawo, jest dozwolone – dodał.

Tego nie wolno

• pełniąc funkcje kierowniczą w jednostce organizacyjnej, przyjmować korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za czyn nieuczciwej konkurencji – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• aby uzyskać kredyt, pożyczkę, dotację, subwencję, poręczenie gwarancji, okazywać podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument lub pisemne oświadczenie istotne dla uzyskania takiego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• dla udaremnienia udowodnienia przestępczego pochodzenia pieniędzy, dewiz, papierów wartościowych, praw majątkowych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmować, przewozić za granicę, przechowywać, pomagać przenosić ich własność – grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 6 lat
• w razie grożącej niewypłacalności lub upadłości, udaremnić i uszczuplać zaspokojenie wierzyciela – grozi za to kara do 3 lat
• będąc dłużnikiem kilku wierzycieli, utworzyć nową jednostkę gospodarczą i przenieść na nią składniki swojego majątku i przez to ograniczyć zaspokojenie wierzycieli – grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat.

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA