REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy namawiają pracowników, aby informowali ich o popełnianych w firmach nadużyciach. Jak twierdzą, nawet najsurowsze kary wymierzane za przestępstwa popełniane przeciwko mieniu przedsiębiorstwa nie zlikwidują przestępczości gospodarczej.
Z badań przestępczości gospodarczej w Polsce przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat niemal połowa firm na świecie padła ofiarą oszustw. W Polsce odsetek takich poszkodowanych firm jest znacznie większy niż na świecie, a w dodatku z roku na rok rośnie. Z badań przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że w stosunku do 54 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat zostały popełnione przestępstwa, natomiast w 2003 r. ten wskaźnik był znacznie mniejszy i wynosił 46 procent.

Najwięcej jednak firmy tracą z powodu kradzieży ich majątku, dokonywanych zarówno przez własnych pracowników, zarząd spółki, jak i przez osoby z zewnątrz. Takich przestępstw jest ok. 80 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Druga grupa najczęściej popełnianych przestępstw to oszustwa, czyli wprowadzanie przedsiębiorcy w błąd, wyłudzanie korzyści majątkowych. Wskazało na nie ok. 56 proc. badanych przedsiębiorców. Natomiast na trzecim miejscu plasuje się korupcja, na którą wskazało 19 proc. badanych. Na takim samym miejscu korupcja i łapownictwo plasują się w badaniach prowadzonych w innych krajach.

Mimo że kodeks karny określa dość surowe kary za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, to przestępczość ta w dalszym ciągu rośnie, stwarza zagrożenie dla spółek i zwiększa ich straty finansowe. Szkody przedsiębiorców powiększa też stale rosnąca liczba przestępstw popełnianych przeciwko mieniu firmy. Dlatego usilnie próbują oni różnego rodzaju metod wykrywania przestępstw.

REKLAMA

Na pewno najczęstszą przyczyną wykrycia przestępstw jest przypadek lub zbieg okoliczności – tak stwierdziło 34 proc. badanych przedsiębiorców. Ważny jest też audyt wewnętrzny, na co zwróciło uwagę 26 proc. respondentów. Natomiast najmniej, bo tylko 16 proc. przestępstw, zostało ujawnionych dzięki firmowym systemom bezpieczeństwa.

o 8 proc. – wzrosła w Polsce liczba zgłaszanych przestępstw ok. 460 tys. dol. – w Polsce 1,74 mln dol. – na świecie wyniosły średnie straty firm spowodowane przestępczością gospodarczą

Skoro na świecie połowa przestępców była pracownikami oszukanej firmy, a jedna czwarta należała do ścisłego kierownictwa, a w Polsce aż 45 proc. należało do ścisłego kierownictwa, to wielu właścicieli firm uważa, że do walki z nimi trzeba włączyć całą załogę. W wielu firmach na świecie działają już specjalne linie telefoniczne i każdy pracownik, który zauważy jakiekolwiek działania podejmowane na szkodę jego firmy, łącznie z najdrobniejszymi kradzieżami, może z nich skorzystać. Pracodawcy zachęcają pracowników, aby w ten sposób pilnowali mienia zakładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka działalność wprawdzie niektórym kojarzy się ze zwykłym donosicielstwem, w dodatku wręcz moralnie nagannym.

– Donosicielstwo nie jest przestępstwem – powiedział „GP” Maciej Kujawski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – A to, co nie jest zabronione przez prawo, jest dozwolone – dodał.

Tego nie wolno

• pełniąc funkcje kierowniczą w jednostce organizacyjnej, przyjmować korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za czyn nieuczciwej konkurencji – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• aby uzyskać kredyt, pożyczkę, dotację, subwencję, poręczenie gwarancji, okazywać podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument lub pisemne oświadczenie istotne dla uzyskania takiego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• dla udaremnienia udowodnienia przestępczego pochodzenia pieniędzy, dewiz, papierów wartościowych, praw majątkowych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmować, przewozić za granicę, przechowywać, pomagać przenosić ich własność – grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 6 lat
• w razie grożącej niewypłacalności lub upadłości, udaremnić i uszczuplać zaspokojenie wierzyciela – grozi za to kara do 3 lat
• będąc dłużnikiem kilku wierzycieli, utworzyć nową jednostkę gospodarczą i przenieść na nią składniki swojego majątku i przez to ograniczyć zaspokojenie wierzycieli – grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat.

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA