reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

Niektórzy przedsiębiorcy namawiają pracowników, aby informowali ich o popełnianych w firmach nadużyciach. Jak twierdzą, nawet najsurowsze kary wymierzane za przestępstwa popełniane przeciwko mieniu przedsiębiorstwa nie zlikwidują przestępczości gospodarczej.

Z badań przestępczości gospodarczej w Polsce przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat niemal połowa firm na świecie padła ofiarą oszustw. W Polsce odsetek takich poszkodowanych firm jest znacznie większy niż na świecie, a w dodatku z roku na rok rośnie. Z badań przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że w stosunku do 54 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat zostały popełnione przestępstwa, natomiast w 2003 r. ten wskaźnik był znacznie mniejszy i wynosił 46 procent.

Najwięcej jednak firmy tracą z powodu kradzieży ich majątku, dokonywanych zarówno przez własnych pracowników, zarząd spółki, jak i przez osoby z zewnątrz. Takich przestępstw jest ok. 80 proc.

Druga grupa najczęściej popełnianych przestępstw to oszustwa, czyli wprowadzanie przedsiębiorcy w błąd, wyłudzanie korzyści majątkowych. Wskazało na nie ok. 56 proc. badanych przedsiębiorców. Natomiast na trzecim miejscu plasuje się korupcja, na którą wskazało 19 proc. badanych. Na takim samym miejscu korupcja i łapownictwo plasują się w badaniach prowadzonych w innych krajach.

Mimo że kodeks karny określa dość surowe kary za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, to przestępczość ta w dalszym ciągu rośnie, stwarza zagrożenie dla spółek i zwiększa ich straty finansowe. Szkody przedsiębiorców powiększa też stale rosnąca liczba przestępstw popełnianych przeciwko mieniu firmy. Dlatego usilnie próbują oni różnego rodzaju metod wykrywania przestępstw.

Na pewno najczęstszą przyczyną wykrycia przestępstw jest przypadek lub zbieg okoliczności – tak stwierdziło 34 proc. badanych przedsiębiorców. Ważny jest też audyt wewnętrzny, na co zwróciło uwagę 26 proc. respondentów. Natomiast najmniej, bo tylko 16 proc. przestępstw, zostało ujawnionych dzięki firmowym systemom bezpieczeństwa.

o 8 proc. – wzrosła w Polsce liczba zgłaszanych przestępstw ok. 460 tys. dol. – w Polsce 1,74 mln dol. – na świecie wyniosły średnie straty firm spowodowane przestępczością gospodarczą

Skoro na świecie połowa przestępców była pracownikami oszukanej firmy, a jedna czwarta należała do ścisłego kierownictwa, a w Polsce aż 45 proc. należało do ścisłego kierownictwa, to wielu właścicieli firm uważa, że do walki z nimi trzeba włączyć całą załogę. W wielu firmach na świecie działają już specjalne linie telefoniczne i każdy pracownik, który zauważy jakiekolwiek działania podejmowane na szkodę jego firmy, łącznie z najdrobniejszymi kradzieżami, może z nich skorzystać. Pracodawcy zachęcają pracowników, aby w ten sposób pilnowali mienia zakładu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama