REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy namawiają pracowników, aby informowali ich o popełnianych w firmach nadużyciach. Jak twierdzą, nawet najsurowsze kary wymierzane za przestępstwa popełniane przeciwko mieniu przedsiębiorstwa nie zlikwidują przestępczości gospodarczej.
Z badań przestępczości gospodarczej w Polsce przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat niemal połowa firm na świecie padła ofiarą oszustw. W Polsce odsetek takich poszkodowanych firm jest znacznie większy niż na świecie, a w dodatku z roku na rok rośnie. Z badań przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że w stosunku do 54 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat zostały popełnione przestępstwa, natomiast w 2003 r. ten wskaźnik był znacznie mniejszy i wynosił 46 procent.

Najwięcej jednak firmy tracą z powodu kradzieży ich majątku, dokonywanych zarówno przez własnych pracowników, zarząd spółki, jak i przez osoby z zewnątrz. Takich przestępstw jest ok. 80 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Druga grupa najczęściej popełnianych przestępstw to oszustwa, czyli wprowadzanie przedsiębiorcy w błąd, wyłudzanie korzyści majątkowych. Wskazało na nie ok. 56 proc. badanych przedsiębiorców. Natomiast na trzecim miejscu plasuje się korupcja, na którą wskazało 19 proc. badanych. Na takim samym miejscu korupcja i łapownictwo plasują się w badaniach prowadzonych w innych krajach.

Mimo że kodeks karny określa dość surowe kary za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, to przestępczość ta w dalszym ciągu rośnie, stwarza zagrożenie dla spółek i zwiększa ich straty finansowe. Szkody przedsiębiorców powiększa też stale rosnąca liczba przestępstw popełnianych przeciwko mieniu firmy. Dlatego usilnie próbują oni różnego rodzaju metod wykrywania przestępstw.

REKLAMA

Na pewno najczęstszą przyczyną wykrycia przestępstw jest przypadek lub zbieg okoliczności – tak stwierdziło 34 proc. badanych przedsiębiorców. Ważny jest też audyt wewnętrzny, na co zwróciło uwagę 26 proc. respondentów. Natomiast najmniej, bo tylko 16 proc. przestępstw, zostało ujawnionych dzięki firmowym systemom bezpieczeństwa.

o 8 proc. – wzrosła w Polsce liczba zgłaszanych przestępstw ok. 460 tys. dol. – w Polsce 1,74 mln dol. – na świecie wyniosły średnie straty firm spowodowane przestępczością gospodarczą

Skoro na świecie połowa przestępców była pracownikami oszukanej firmy, a jedna czwarta należała do ścisłego kierownictwa, a w Polsce aż 45 proc. należało do ścisłego kierownictwa, to wielu właścicieli firm uważa, że do walki z nimi trzeba włączyć całą załogę. W wielu firmach na świecie działają już specjalne linie telefoniczne i każdy pracownik, który zauważy jakiekolwiek działania podejmowane na szkodę jego firmy, łącznie z najdrobniejszymi kradzieżami, może z nich skorzystać. Pracodawcy zachęcają pracowników, aby w ten sposób pilnowali mienia zakładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka działalność wprawdzie niektórym kojarzy się ze zwykłym donosicielstwem, w dodatku wręcz moralnie nagannym.

– Donosicielstwo nie jest przestępstwem – powiedział „GP” Maciej Kujawski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – A to, co nie jest zabronione przez prawo, jest dozwolone – dodał.

Tego nie wolno

• pełniąc funkcje kierowniczą w jednostce organizacyjnej, przyjmować korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za czyn nieuczciwej konkurencji – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• aby uzyskać kredyt, pożyczkę, dotację, subwencję, poręczenie gwarancji, okazywać podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument lub pisemne oświadczenie istotne dla uzyskania takiego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• dla udaremnienia udowodnienia przestępczego pochodzenia pieniędzy, dewiz, papierów wartościowych, praw majątkowych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmować, przewozić za granicę, przechowywać, pomagać przenosić ich własność – grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 6 lat
• w razie grożącej niewypłacalności lub upadłości, udaremnić i uszczuplać zaspokojenie wierzyciela – grozi za to kara do 3 lat
• będąc dłużnikiem kilku wierzycieli, utworzyć nową jednostkę gospodarczą i przenieść na nią składniki swojego majątku i przez to ograniczyć zaspokojenie wierzycieli – grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat.

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA