REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie prawo nie wystarcza, pracownik może donieść

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy namawiają pracowników, aby informowali ich o popełnianych w firmach nadużyciach. Jak twierdzą, nawet najsurowsze kary wymierzane za przestępstwa popełniane przeciwko mieniu przedsiębiorstwa nie zlikwidują przestępczości gospodarczej.
Z badań przestępczości gospodarczej w Polsce przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat niemal połowa firm na świecie padła ofiarą oszustw. W Polsce odsetek takich poszkodowanych firm jest znacznie większy niż na świecie, a w dodatku z roku na rok rośnie. Z badań przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że w stosunku do 54 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat zostały popełnione przestępstwa, natomiast w 2003 r. ten wskaźnik był znacznie mniejszy i wynosił 46 procent.

Najwięcej jednak firmy tracą z powodu kradzieży ich majątku, dokonywanych zarówno przez własnych pracowników, zarząd spółki, jak i przez osoby z zewnątrz. Takich przestępstw jest ok. 80 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Druga grupa najczęściej popełnianych przestępstw to oszustwa, czyli wprowadzanie przedsiębiorcy w błąd, wyłudzanie korzyści majątkowych. Wskazało na nie ok. 56 proc. badanych przedsiębiorców. Natomiast na trzecim miejscu plasuje się korupcja, na którą wskazało 19 proc. badanych. Na takim samym miejscu korupcja i łapownictwo plasują się w badaniach prowadzonych w innych krajach.

Mimo że kodeks karny określa dość surowe kary za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, to przestępczość ta w dalszym ciągu rośnie, stwarza zagrożenie dla spółek i zwiększa ich straty finansowe. Szkody przedsiębiorców powiększa też stale rosnąca liczba przestępstw popełnianych przeciwko mieniu firmy. Dlatego usilnie próbują oni różnego rodzaju metod wykrywania przestępstw.

REKLAMA

Na pewno najczęstszą przyczyną wykrycia przestępstw jest przypadek lub zbieg okoliczności – tak stwierdziło 34 proc. badanych przedsiębiorców. Ważny jest też audyt wewnętrzny, na co zwróciło uwagę 26 proc. respondentów. Natomiast najmniej, bo tylko 16 proc. przestępstw, zostało ujawnionych dzięki firmowym systemom bezpieczeństwa.

o 8 proc. – wzrosła w Polsce liczba zgłaszanych przestępstw ok. 460 tys. dol. – w Polsce 1,74 mln dol. – na świecie wyniosły średnie straty firm spowodowane przestępczością gospodarczą

Skoro na świecie połowa przestępców była pracownikami oszukanej firmy, a jedna czwarta należała do ścisłego kierownictwa, a w Polsce aż 45 proc. należało do ścisłego kierownictwa, to wielu właścicieli firm uważa, że do walki z nimi trzeba włączyć całą załogę. W wielu firmach na świecie działają już specjalne linie telefoniczne i każdy pracownik, który zauważy jakiekolwiek działania podejmowane na szkodę jego firmy, łącznie z najdrobniejszymi kradzieżami, może z nich skorzystać. Pracodawcy zachęcają pracowników, aby w ten sposób pilnowali mienia zakładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka działalność wprawdzie niektórym kojarzy się ze zwykłym donosicielstwem, w dodatku wręcz moralnie nagannym.

– Donosicielstwo nie jest przestępstwem – powiedział „GP” Maciej Kujawski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – A to, co nie jest zabronione przez prawo, jest dozwolone – dodał.

Tego nie wolno

• pełniąc funkcje kierowniczą w jednostce organizacyjnej, przyjmować korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za czyn nieuczciwej konkurencji – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• aby uzyskać kredyt, pożyczkę, dotację, subwencję, poręczenie gwarancji, okazywać podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument lub pisemne oświadczenie istotne dla uzyskania takiego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia – grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
• dla udaremnienia udowodnienia przestępczego pochodzenia pieniędzy, dewiz, papierów wartościowych, praw majątkowych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmować, przewozić za granicę, przechowywać, pomagać przenosić ich własność – grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 6 lat
• w razie grożącej niewypłacalności lub upadłości, udaremnić i uszczuplać zaspokojenie wierzyciela – grozi za to kara do 3 lat
• będąc dłużnikiem kilku wierzycieli, utworzyć nową jednostkę gospodarczą i przenieść na nią składniki swojego majątku i przez to ograniczyć zaspokojenie wierzycieli – grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat.

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA