reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyrektywa usługowa uratowana?

Dyrektywa usługowa uratowana?

Sojusz chadeków, konserwatystów i liberałów w Parlamencie Europejskim może uratować projekt dyrektywy, która liberalizuje usług w Unii.

We wtorek dyrektywą usługową zajęła się komisja ds. rynku wewnętrznego europarlamentu. Inaczej niż w przypadku towarów, transgraniczne świadczenie usług napotyka w Europie na bariery. Zaproponowana jeszcze przez poprzednią Komisję Europejską dyrektywa miała te bariery usunąć.


Jeden z kluczowych paragrafów projektu - o tzw. przepisach kraju pochodzenia - miał sprawić, że np. polski usługodawca, pracując we Francji, otrzyma możliwość wykonywania pracy zgodnie z polskimi przepisami. Co nie oznaczało, że mógłby łamać lokalne regulacje dotyczące BHP i czasu pracy.


Dyrektywa wzbudziła sprzeciw w wielu krajach Europy. Niechętni liberalizacji politycy we Francji zaczęli straszyć wizją "polskich hydraulików", którzy rzekomo zaczną odbierać chleb Francuzom, świadcząc gorsze usługi. Ta wizja stała się powodem, dla którego wielu Francuzów odrzuciło w majowym referendum konstytucję UE.


W Parlamencie Europejskim lewica jest silna, więc projekt napotkał ogromny opór. Wtorkowe obrady komisji były testem, kto ma przewagę. I chyba mają ją zwolennicy liberalizacji. W trakcie 314 (!) głosowań nad pakietami poprawek udało się im obronić regułę "kraju pochodzenia", choć pod inną nazwą.


- Tam, gdzie to niezbędne, państwa, w których usługi są świadczone, będą mogły bronić ważnego interesu publicznego. Ale stwarzanie innych barier będzie zakazane - wyjaśniał Malcolm Harbour z Europejskiej Partii Ludowej. - Mogę zapewnić polskich czytelników, że ta dyrektywa, która wychodzi z komisji, jest zgodna z ich interesami - powiedział "Gazecie".


- Wynik jest dobry dla polskich przedsiębiorców - potwierdza Magda Kopczyńska, dyrektor biura PKPP Lewiatan w Brukseli.


Lewica może mówić o częściowym zwycięstwie, bo przeszły poprawki wyłączające spod dyrektywy np. usługi w służbie zdrowia, w grach losowych i usługach audiowizualnych.


Cały Parlament ma wypowiedzieć się w sprawie dyrektywy w styczniu 2006 r. Potem zajmą się nią rządy. W życie wejdzie najwcześniej trzy lata później.Konrad Niklewicz, Bruksela
reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama