REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd odchudził offset

REKLAMA

Upadł kolejny projekt IT realizowany w ramach umowy offsetowej. Rząd zdecydował, że zamiast budować system zarządzania kryzysowego, lepiej produkować amunicję. Pod znakiem zapytania stoi też los systemu łączności Tetra.
Z wnioskiem o usunięcie z programu offsetowego budowy systemu powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego (tzw. C2) wystąpił sam Lockheed-Martin. Producent samolotów nie mógł uzyskać od resortu spraw wewnętrznych, nadzorującego C2 ze strony rządowej, specyfikacji projektu.

– MSWiA powiązało budowę systemu zarządzania kryzysowego z systemem łączności Tetra, który miał być wykonany najpierw. Dlatego nie podjęło działań – wyjaśnia Wojciech Kade, zastępca dyrektora departamentu offsetowego w Ministerstwie Gospodarki.

Zamiast w C2 Lockheed-Martin zobowiązał się zaangażować w produkcję nowoczesnej amunicji w zakładach Mesko. Amerykanie przekażą im również technologię do utylizacji pocisków.

REKLAMA

REKLAMA

Skreślenie systemu zarządzania z listy offsetowej to zła wiadomość dla C2, System Polska – spółki, którą Lockheed-Martin wskazał jako wykonawcę projektu. Utworzyły ją wspólnie Prokom i ComputerLand, jednak kontrakt szacowany na 0,5 mld zł przeszedł im koło nosa. Jeżeli rząd zdecyduje się na budowę systemu (a tak zapewne się stanie, choć nie wiadomo kiedy), rozpisze przetarg. Czy Prokom i ComputerLand wystartują w nim razem? Na razie nie chcą komentować. Ich rywalami będą zapewne działający w Polsce światowi potentaci – IBM i HP.

Czarne chmury zebrały się również nad największym projektem IT przewidzianego w offsecie – systemem łączności Tetra. Jego koszt, według różnych szacunków, ma wynieść od 2 do 4 mld zł. Choć projekt nie został wyrzucony z offsetu, mocno go odchudzono.

– Po negocjacjach z Lockheed-Martinem zmniejszyliśmy wartość zobowiązania dotyczącego Tetry o ok. 80 proc. Pozostała część zostanie ulokowana w Radmorze, który m.in. będzie produkować radiostacje i stacje bazowe do systemu – mówi Wojciech Kade.

To kolejna przykra informacja dla Prokomu i ComputerLandu, a także Motoroli i Exatela, które powołały do życia Tetra System Polska, namaszczoną przez Lockheed-Martina na wykonawcę systemu. Wszystkie firmy wydają się zaskoczone informacjami z Ministerstwa Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Czekamy na decyzję nowego rządu – informuje Agnieszka Nowaczkiewicz, rzecznik Motoroli.

Jeżeli jednak budowa systemu nie będzie przeprowadzona w offsecie, konieczny będzie przetarg. Koalicja Tetry System Polska raczej przetrwa – dwa lata przygotowań mogą okazać się poważnym handicapem w ewentualnej rozgrywce. Jej konkurentem będzie najprawdopodobniej europejski koncern EADS, który kupił od Nokii fabrykę radiostacji do Tetry.


Łukasz Ruciński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA