| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd odchudził offset

Rząd odchudził offset

Upadł kolejny projekt IT realizowany w ramach umowy offsetowej. Rząd zdecydował, że zamiast budować system zarządzania kryzysowego, lepiej produkować amunicję. Pod znakiem zapytania stoi też los systemu łączności Tetra.

Z wnioskiem o usunięcie z programu offsetowego budowy systemu powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego (tzw. C2) wystąpił sam Lockheed-Martin. Producent samolotów nie mógł uzyskać od resortu spraw wewnętrznych, nadzorującego C2 ze strony rządowej, specyfikacji projektu.

– MSWiA powiązało budowę systemu zarządzania kryzysowego z systemem łączności Tetra, który miał być wykonany najpierw. Dlatego nie podjęło działań – wyjaśnia Wojciech Kade, zastępca dyrektora departamentu offsetowego w Ministerstwie Gospodarki.

Zamiast w C2 Lockheed-Martin zobowiązał się zaangażować w produkcję nowoczesnej amunicji w zakładach Mesko. Amerykanie przekażą im również technologię do utylizacji pocisków.

Skreślenie systemu zarządzania z listy offsetowej to zła wiadomość dla C2, System Polska – spółki, którą Lockheed-Martin wskazał jako wykonawcę projektu. Utworzyły ją wspólnie Prokom i ComputerLand, jednak kontrakt szacowany na 0,5 mld zł przeszedł im koło nosa. Jeżeli rząd zdecyduje się na budowę systemu (a tak zapewne się stanie, choć nie wiadomo kiedy), rozpisze przetarg. Czy Prokom i ComputerLand wystartują w nim razem? Na razie nie chcą komentować. Ich rywalami będą zapewne działający w Polsce światowi potentaci – IBM i HP.

Czarne chmury zebrały się również nad największym projektem IT przewidzianego w offsecie – systemem łączności Tetra. Jego koszt, według różnych szacunków, ma wynieść od 2 do 4 mld zł. Choć projekt nie został wyrzucony z offsetu, mocno go odchudzono.

– Po negocjacjach z Lockheed-Martinem zmniejszyliśmy wartość zobowiązania dotyczącego Tetry o ok. 80 proc. Pozostała część zostanie ulokowana w Radmorze, który m.in. będzie produkować radiostacje i stacje bazowe do systemu – mówi Wojciech Kade.

To kolejna przykra informacja dla Prokomu i ComputerLandu, a także Motoroli i Exatela, które powołały do życia Tetra System Polska, namaszczoną przez Lockheed-Martina na wykonawcę systemu. Wszystkie firmy wydają się zaskoczone informacjami z Ministerstwa Gospodarki.

– Czekamy na decyzję nowego rządu – informuje Agnieszka Nowaczkiewicz, rzecznik Motoroli.

Jeżeli jednak budowa systemu nie będzie przeprowadzona w offsecie, konieczny będzie przetarg. Koalicja Tetry System Polska raczej przetrwa – dwa lata przygotowań mogą okazać się poważnym handicapem w ewentualnej rozgrywce. Jej konkurentem będzie najprawdopodobniej europejski koncern EADS, który kupił od Nokii fabrykę radiostacji do Tetry.


Łukasz Ruciński

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »