REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd odchudził offset

REKLAMA

Upadł kolejny projekt IT realizowany w ramach umowy offsetowej. Rząd zdecydował, że zamiast budować system zarządzania kryzysowego, lepiej produkować amunicję. Pod znakiem zapytania stoi też los systemu łączności Tetra.
Z wnioskiem o usunięcie z programu offsetowego budowy systemu powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego (tzw. C2) wystąpił sam Lockheed-Martin. Producent samolotów nie mógł uzyskać od resortu spraw wewnętrznych, nadzorującego C2 ze strony rządowej, specyfikacji projektu.

– MSWiA powiązało budowę systemu zarządzania kryzysowego z systemem łączności Tetra, który miał być wykonany najpierw. Dlatego nie podjęło działań – wyjaśnia Wojciech Kade, zastępca dyrektora departamentu offsetowego w Ministerstwie Gospodarki.

Zamiast w C2 Lockheed-Martin zobowiązał się zaangażować w produkcję nowoczesnej amunicji w zakładach Mesko. Amerykanie przekażą im również technologię do utylizacji pocisków.

REKLAMA

REKLAMA

Skreślenie systemu zarządzania z listy offsetowej to zła wiadomość dla C2, System Polska – spółki, którą Lockheed-Martin wskazał jako wykonawcę projektu. Utworzyły ją wspólnie Prokom i ComputerLand, jednak kontrakt szacowany na 0,5 mld zł przeszedł im koło nosa. Jeżeli rząd zdecyduje się na budowę systemu (a tak zapewne się stanie, choć nie wiadomo kiedy), rozpisze przetarg. Czy Prokom i ComputerLand wystartują w nim razem? Na razie nie chcą komentować. Ich rywalami będą zapewne działający w Polsce światowi potentaci – IBM i HP.

Czarne chmury zebrały się również nad największym projektem IT przewidzianego w offsecie – systemem łączności Tetra. Jego koszt, według różnych szacunków, ma wynieść od 2 do 4 mld zł. Choć projekt nie został wyrzucony z offsetu, mocno go odchudzono.

– Po negocjacjach z Lockheed-Martinem zmniejszyliśmy wartość zobowiązania dotyczącego Tetry o ok. 80 proc. Pozostała część zostanie ulokowana w Radmorze, który m.in. będzie produkować radiostacje i stacje bazowe do systemu – mówi Wojciech Kade.

To kolejna przykra informacja dla Prokomu i ComputerLandu, a także Motoroli i Exatela, które powołały do życia Tetra System Polska, namaszczoną przez Lockheed-Martina na wykonawcę systemu. Wszystkie firmy wydają się zaskoczone informacjami z Ministerstwa Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Czekamy na decyzję nowego rządu – informuje Agnieszka Nowaczkiewicz, rzecznik Motoroli.

Jeżeli jednak budowa systemu nie będzie przeprowadzona w offsecie, konieczny będzie przetarg. Koalicja Tetry System Polska raczej przetrwa – dwa lata przygotowań mogą okazać się poważnym handicapem w ewentualnej rozgrywce. Jej konkurentem będzie najprawdopodobniej europejski koncern EADS, który kupił od Nokii fabrykę radiostacji do Tetry.


Łukasz Ruciński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA