REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 mln euro na projekty promujące mobilność

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeszcze tylko przez miesiąc można wysyłać projekty konkursowe, które mają podnieść poziom świadomości Europejczyków w dziedzinie mobilności zawodowej.
Zainteresowane organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie z Komisji Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel 4 mln euro. Konkurs realizowany jest w ramach ogłoszonego przez KE roku 2006 Europejskim Rokiem Mobilności Pracowników.

W poniedziałek w ministerstwie gospodarki odbyło się spotkanie poświęcone promocji przepływu pracowników. Jak powiedział Maciej Szczepański z Wydziału Przepływu Pracowników Departamentu Europejskich Spraw Gospodarczych MG, projekty mogą obejmować m.in. seminaria, warsztaty, konkursy, wystawy, targi pracy, wydarzenia kulturalne i medialne. Podkreślił jednocześnie, że największe szanse mają projekty oryginalne, innowacyjne oraz te realizowane na poziomie międzynarodowym.

Wniosek złożyć mogą: podmioty administracji publicznej, organizacje partnerów społecznych działające na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, firmy, samorządy, izby handlowe, a także media. KE szacuje, że dofinansowanie otrzyma od 20 do 30 przedsięwzięć, a wartość każdego wyniesie między 100 a 150 tys. euro. Termin składania wniosków upływa 12 grudnia 2005 r.

Komisja Europejska ogłosiła, że 2006 rok będzie poświęcony promowaniu naturalnego przepływu pracowników nie tylko między regionami UE, ale także między poszczególnymi sektorami gospodarki.

Na poniedziałkowej konferencji wskazano bariery dla mobilności - wśród nich niedziałający należycie europejski system zabezpieczenia społecznego, różnice w systemach podatkowych, słabą znajomość języków obcych, różnice w systemach edukacji i kwalifikacjach.

Potwierdzają to dane przedstawione na spotkaniu z 2004 roku, które pokazują, że liczba pracowników, którzy wykazują się mobilnością zawodową zwykle nie przekracza w Unii Europejskiej 10 proc. w skali roku.

Najwyższy wskaźnik jest w Danii - 12,9 proc., w Polsce jest to 5,7 proc. W dziewięciu krajach Unii 40 proc. pracowników średnio przez ponad 10 lat nie zmieniło swojej pracy (w Polsce 38,1 proc.), a tylko 1,5 proc. mieszka poza rodzimym krajem. KE do połowy przyszłego roku zamierza przygotować ocenę możliwości usunięcia barier w swobodnym przepływie osób, a także co do zasadności istnienia okresów przejściowych.

Informacje dotyczące konkursu, a także formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Informacje na temat Europejskiego Roku Mobilności Pracowników są również dostępne na stronach: www.europa.eu.int/workersmobility2006 oraz www.mgip.gov.pl.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA