REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 mln euro na projekty promujące mobilność

REKLAMA

Jeszcze tylko przez miesiąc można wysyłać projekty konkursowe, które mają podnieść poziom świadomości Europejczyków w dziedzinie mobilności zawodowej.
Zainteresowane organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie z Komisji Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel 4 mln euro. Konkurs realizowany jest w ramach ogłoszonego przez KE roku 2006 Europejskim Rokiem Mobilności Pracowników.

W poniedziałek w ministerstwie gospodarki odbyło się spotkanie poświęcone promocji przepływu pracowników. Jak powiedział Maciej Szczepański z Wydziału Przepływu Pracowników Departamentu Europejskich Spraw Gospodarczych MG, projekty mogą obejmować m.in. seminaria, warsztaty, konkursy, wystawy, targi pracy, wydarzenia kulturalne i medialne. Podkreślił jednocześnie, że największe szanse mają projekty oryginalne, innowacyjne oraz te realizowane na poziomie międzynarodowym.

Wniosek złożyć mogą: podmioty administracji publicznej, organizacje partnerów społecznych działające na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, firmy, samorządy, izby handlowe, a także media. KE szacuje, że dofinansowanie otrzyma od 20 do 30 przedsięwzięć, a wartość każdego wyniesie między 100 a 150 tys. euro. Termin składania wniosków upływa 12 grudnia 2005 r.

Komisja Europejska ogłosiła, że 2006 rok będzie poświęcony promowaniu naturalnego przepływu pracowników nie tylko między regionami UE, ale także między poszczególnymi sektorami gospodarki.

Na poniedziałkowej konferencji wskazano bariery dla mobilności - wśród nich niedziałający należycie europejski system zabezpieczenia społecznego, różnice w systemach podatkowych, słabą znajomość języków obcych, różnice w systemach edukacji i kwalifikacjach.

Potwierdzają to dane przedstawione na spotkaniu z 2004 roku, które pokazują, że liczba pracowników, którzy wykazują się mobilnością zawodową zwykle nie przekracza w Unii Europejskiej 10 proc. w skali roku.

Najwyższy wskaźnik jest w Danii - 12,9 proc., w Polsce jest to 5,7 proc. W dziewięciu krajach Unii 40 proc. pracowników średnio przez ponad 10 lat nie zmieniło swojej pracy (w Polsce 38,1 proc.), a tylko 1,5 proc. mieszka poza rodzimym krajem. KE do połowy przyszłego roku zamierza przygotować ocenę możliwości usunięcia barier w swobodnym przepływie osób, a także co do zasadności istnienia okresów przejściowych.

Informacje dotyczące konkursu, a także formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Informacje na temat Europejskiego Roku Mobilności Pracowników są również dostępne na stronach: www.europa.eu.int/workersmobility2006 oraz www.mgip.gov.pl.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA