reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 4 mln euro na projekty promujące mobilność

4 mln euro na projekty promujące mobilność

Jeszcze tylko przez miesiąc można wysyłać projekty konkursowe, które mają podnieść poziom świadomości Europejczyków w dziedzinie mobilności zawodowej.

Zainteresowane organizacje mogą ubiegać się o

dofinansowanie

z Komisji Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel 4 mln euro. Konkurs realizowany jest w ramach ogłoszonego przez KE roku 2006 Europejskim Rokiem Mobilności Pracowników.W poniedziałek w ministerstwie gospodarki odbyło się spotkanie poświęcone promocji przepływu pracowników. Jak powiedział Maciej Szczepański z Wydziału Przepływu Pracowników Departamentu Europejskich Spraw Gospodarczych MG, projekty mogą obejmować m.in. seminaria, warsztaty, konkursy, wystawy, targi pracy, wydarzenia kulturalne i medialne. Podkreślił jednocześnie, że największe szanse mają projekty oryginalne, innowacyjne oraz te realizowane na poziomie międzynarodowym.Wniosek złożyć mogą: podmioty administracji publicznej, organizacje partnerów społecznych działające na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym, organizacje pozarządowe, firmy, samorządy, izby handlowe, a także media. KE szacuje, że dofinansowanie otrzyma od 20 do 30 przedsięwzięć, a wartość każdego wyniesie między 100 a 150 tys. euro. Termin składania wniosków upływa 12 grudnia 2005 r.Komisja Europejska ogłosiła, że 2006 rok będzie poświęcony promowaniu naturalnego przepływu pracowników nie tylko między regionami

UE

, ale także między poszczególnymi sektorami gospodarki.Na poniedziałkowej konferencji wskazano bariery dla mobilności - wśród nich niedziałający należycie europejski system zabezpieczenia społecznego, różnice w systemach podatkowych, słabą znajomość języków obcych, różnice w systemach edukacji i kwalifikacjach.Potwierdzają to dane przedstawione na spotkaniu z 2004 roku, które pokazują, że liczba pracowników, którzy wykazują się mobilnością zawodową zwykle nie przekracza w Unii Europejskiej 10 proc. w skali roku.Najwyższy wskaźnik jest w Danii - 12,9 proc., w Polsce jest to 5,7 proc. W dziewięciu krajach Unii 40 proc. pracowników średnio przez ponad 10 lat nie zmieniło swojej pracy (w Polsce 38,1 proc.), a tylko 1,5 proc. mieszka poza rodzimym krajem. KE do połowy przyszłego roku zamierza przygotować ocenę możliwości usunięcia barier w swobodnym przepływie osób, a także co do zasadności istnienia okresów przejściowych.Informacje dotyczące konkursu, a także formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Informacje na temat Europejskiego Roku Mobilności Pracowników są również dostępne na stronach: www.europa.eu.int/workersmobility2006 oraz www.mgip.gov.pl.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama