REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"FT": Unia planuje wprowadzić cła na buty z Chin

REKLAMA

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia antydumpingowych taryf celnych na buty eksportowane przez Chiny - pisze piątkowy "Financial Times".
Jak dodaje brytyjski dziennik, wstępne rozmowy przedstawicieli krajów członkowskich UE w tej sprawie planowane są na środę.

Same działania Unii mają natomiast związek ze skargami europejskich producentów butów, którzy czują się zagrożeni napływem taniego obuwia z Azji. Według gazety, Komisja Europejska ma ujawnić planowane działania, związane z wprowadzeniem ceł w najbliższym miesiącu.

Gazeta przypomina, że do fabryk butów w Azji i europejskich punktów ich sprzedaży skierowano unijnych inspektorów. Z ich oceny wynika - według "FT" - że istnieją dowody na działanie dumpingowe, czyli sprzedaż przez Chiny butów po cenach niższych niż koszty produkcji.

Sami producenci butów - jak pisze dziennik - mają nadzieję, że taryfy będą stosunkowo niskie, dzięki czemu unikną swoistego paraliżu w interesach. "Jest jasne, że nie możemy ich uniknąć. Ale ile będziemy płacić, nie mamy pojęcia" - dodają. "FT" przypomina też, że w czerwcu UE, aby ograniczyć szybko rosnący import tekstyliów z Chin, wprowadziła na nie tzw. limity importowe.

Doprowadziło to do zalegania milionów sztuk chińskiej odzieży w unijnych magazynach celnych i kilkumiesięcznych negocjacji, zakończonych porozumieniem na początku września.

Jak wyjaśnia dziennik, choć planowany przez UE sposób rozwiązania problemu chińskich butów różni się od działań podjętych w sprawie tekstyliów, może spowodować podobne podziały, zarówno na poziomie przemysłowym, jak i wśród państw członkowskich.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw handlu Peter Mandelson w czerwcu postanowił wszcząć postępowanie antydumpingowe w sprawie importu do państw UE obuwia z Chin, który w pierwszym kwartale wzrósł siedmiokrotnie.

Także polska Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) zwracała uwagę na konieczność zastosowania przez UE środków ochronnych przeciwko nadmiernemu importowi obuwia z Chin.

Według danych KIG, import obuwia z Chin do Polski zwiększył się w roku 2004 w stosunku do roku 2001 ponad 33-krotnie. W pierwszych czterech miesiącach import chińskich butów wzrósł o 681 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Nadmierny import obuwia z Chin, a co za tym idzie ograniczenie konkurencyjności polskiego przemysłu skórzanego, spowodowały w 2004 r. gwałtowany spadek zatrudnienia i sprzedaży w polskim przemyśle skórzanym.

Od 2001 do 2004 roku wielkość sprzedaży w polskim przemyśle skórzanym spadła z 2 mld 971 mln zł do 1 mld 758 mln zł, a zatrudnienie spadło z 39 tys. do 31 tys. pracowników - oceniła Krajowa Izba Gospodarcza.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA