Banki prognozują złagodzenie warunków udzielania kredytów
REKLAMA
Z przewidywań banków wynika, że w IV kwartale popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal szybko rósł. Przyspieszenie popytu na kredyty długoterminowe nastąpi w sektorze dużych przedsiębiorstw. Według NBP w III kwartale banki nie zmieniły kryteriów przyznawania kredytów dla dużych przedsiębiorstw.
Zanikła również obserwowana od dwóch kwartałów tendencja do łagodzenia polityki kredytowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Nieznaczny odsetek banków (5,9 proc. dla kredytów krótkoterminowych i 8,3 proc. dla kredytów długoterminowych) nawet zaostrzył kryteria przyznawania kredytów w tym sektorze.
Z ankiety wynika, że banki, które łagodziły politykę kredytową, najczęściej zmniejszały marżę kredytową i wydłużały maksymalny okres kredytowania. Natomiast banki, które zaostrzyły kryteria i warunki udzielania kredytów, najczęściej zwiększały marżę kredytową na kredyty obarczone większym ryzykiem.
Banki przewidują, że w IV kwartale polityka kredytowa w segmencie kredytów mieszkaniowych zostanie znacznie złagodzona.
W przypadku gospodarstw domowych w III kwartale znaczna większość banków (85,1 proc. ważonej aktywami liczby banków) nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.
"Na kształtowanie polityki kredytowej banków istotny wpływ miała prognozowana sytuacja na rynku mieszkaniowym (oczekiwany wzrost cen) oraz zmiana popytu na kredyty mieszkaniowe" - napisano.
Według NBP większość banków (77,2 proc. ważonych aktywami banków) nie zmieniła polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Pozostała część banków nieznacznie złagodziła warunki i kryteria przyznawania kredytów konsumpcyjnych.
"Tendencja do łagodzenia warunków i kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych była znacznie słabsza niż w poprzednim kwartale; banki nie przewidują również znaczących zmian w polityce kredytowej w IV kwartale" - napisano.
W III kwartale w około połowie banków popyt na kredyty konsumpcyjne nie zmienił się. Wśród pozostałych banków przeważał odsetek tych, które odnotowały spadek popytu na kredyty konsumpcyjne.
"Tendencja spadku popytu na kredyty konsumpcyjne pojawiła się po raz pierwszy od początku prowadzenia badań i może mieć charakter jednorazowy. Świadczy o tym wzrost popytu w IV kwartale, który nie zmieniał się istotnie w całym okresie prowadzenia badań" - podał NBP.
NBP opublikował analizę sytuacji na rynku kredytowym. Ankieta, stanowiąca podstawę analizy, została przeprowadzona na przełomie września i października 2005 roku wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79,3 proc.
REKLAMA
REKLAMA