REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki prognozują złagodzenie warunków udzielania kredytów

REKLAMA

Ankietowane przez NBP banki prognozują w IV kwartale złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów mieszkaniowych.
"W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw tendencja do łagodzenia polityki kredytowej utrzyma się na porównywalnym z dotychczasowym poziomie. W sektorze dużych przedsiębiorstw banki przewidują znaczące złagodzenie polityki kredytowej" - podaje NBP w raporcie.

Z przewidywań banków wynika, że w IV kwartale popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal szybko rósł. Przyspieszenie popytu na kredyty długoterminowe nastąpi w sektorze dużych przedsiębiorstw. Według NBP w III kwartale banki nie zmieniły kryteriów przyznawania kredytów dla dużych przedsiębiorstw.

Zanikła również obserwowana od dwóch kwartałów tendencja do łagodzenia polityki kredytowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Nieznaczny odsetek banków (5,9 proc. dla kredytów krótkoterminowych i 8,3 proc. dla kredytów długoterminowych) nawet zaostrzył kryteria przyznawania kredytów w tym sektorze.

Z ankiety wynika, że banki, które łagodziły politykę kredytową, najczęściej zmniejszały marżę kredytową i wydłużały maksymalny okres kredytowania. Natomiast banki, które zaostrzyły kryteria i warunki udzielania kredytów, najczęściej zwiększały marżę kredytową na kredyty obarczone większym ryzykiem.

Banki przewidują, że w IV kwartale polityka kredytowa w segmencie kredytów mieszkaniowych zostanie znacznie złagodzona.

W przypadku gospodarstw domowych w III kwartale znaczna większość banków (85,1 proc. ważonej aktywami liczby banków) nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.

"Na kształtowanie polityki kredytowej banków istotny wpływ miała prognozowana sytuacja na rynku mieszkaniowym (oczekiwany wzrost cen) oraz zmiana popytu na kredyty mieszkaniowe" - napisano.

Według NBP większość banków (77,2 proc. ważonych aktywami banków) nie zmieniła polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Pozostała część banków nieznacznie złagodziła warunki i kryteria przyznawania kredytów konsumpcyjnych.

"Tendencja do łagodzenia warunków i kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych była znacznie słabsza niż w poprzednim kwartale; banki nie przewidują również znaczących zmian w polityce kredytowej w IV kwartale" - napisano.

W III kwartale w około połowie banków popyt na kredyty konsumpcyjne nie zmienił się. Wśród pozostałych banków przeważał odsetek tych, które odnotowały spadek popytu na kredyty konsumpcyjne.

"Tendencja spadku popytu na kredyty konsumpcyjne pojawiła się po raz pierwszy od początku prowadzenia badań i może mieć charakter jednorazowy. Świadczy o tym wzrost popytu w IV kwartale, który nie zmieniał się istotnie w całym okresie prowadzenia badań" - podał NBP.

NBP opublikował analizę sytuacji na rynku kredytowym. Ankieta, stanowiąca podstawę analizy, została przeprowadzona na przełomie września i października 2005 roku wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79,3 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA