REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie tak, ale nie zawsze

REKLAMA

Przekroczenie progu 50 proc. głosów w spółce publicznej nie oznacza już konieczności ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje. Pojawiają się natomiast dwa nowe progi, które mogą znacznie bardziej uprzykrzyć życie inwestorom.
Od dziś inwestorzy mogą zapomnieć o magicznym progu 50 proc. w kapitale akcyjnym spółki. Znacznie większym rygorom będzie podlegać przekroczenie 33 proc. głosów.

– Nowe prawo wprowadzi sporo chaosu, ustawa jest, ale wciąż nie ma do niej rozporządzeń – mówi Bartosz Michałek, doradca finansowy Open Finance.

Leszek Dziadkowiec, zastępca dyrektora CA IB Securities podkreśla, że nowe regulacje mogą okazać się niekorzystne dla inwestorów posiadających niecałe 33 proc. akcji, którzy przekroczą ten próg biernie, na przykład na skutek umorzenia części akcji lub wygaśnięcia uprzywilejowania.

– Poza tym przekroczenie 33 proc. wymaga wezwania na drugie tyle. Inwestor musi więc kupić więcej, niż może chciałby mieć – zaznacza Bartosz Michałek.

Chyba, że... pozbędzie się części papierów. Po przekroczeniu 33-procentowego progu też nie będzie lżej.

– Trzeba będzie ogłaszać wezwanie, jeśli inwestor zdecyduje się w ciągu 12 miesięcy zwiększyć stan posiadania o więcej niż 5 proc. I tak aż do 66 proc. To nie ułatwi życia, zwłaszcza gdy trzeba będzie zapłacić wysoką cenę – tłumaczy doradca Open Finance.

Bogdan Duszek, dyr. wydziału rynku pierwotnego w DM BOŚ podkreśla jednak, że przepis ten jest korzystny dla pozostałych inwestorów, pozwala bowiem na zwiększenie nadzoru nad zmianami własnościowymi w spółce.

– Dotychczas inwestor, który chciał mieć tylko większościowy udział w spółce, czyli 50 proc., musiał ogłosić wezwanie na wszystkie pozostałe akcje, a gdy je już skupił, często wycofywał spółkę z obrotu publicznego. Teraz przy 66-procentowym udziale w kapitale, ma zdecydowaną większość, a jednocześnie spółka pozostaje w obrocie i zachowuje płynność – tłumaczy.

Józef Rąpała, dyr. inwestycyjny WGI DM podkreśla, że nie warto idealizować progu 50 proc. – Tak naprawdę, żeby przeprowadzić zasadnicze zmiany np. w statucie wymagane jest 75 proc. – przypomina.

Z drugiej strony Leszek Dziadkowiec zauważa, że jeśli chodzi o ustalanie składu rady nadzorczej, wybór zarządu czy dostęp do informacji poufnych w spółce, w praktyce wystarcza 33 proc. głosów.

Kontrowersje budzą natomiast nowe zasady przymusowego wykupu akcji. Dotychczas, po przekroczeniu 90-procentowego udziału w spółce, inwestor miał prawo do wykupu pozostałych papierów, ale inni akcjonariusze nie mieli obowiązku odpowiadać na wezwanie.

– Teraz przymusowy wykup będzie się odbywał automatycznie, bez zgody akcjonariusza, do którego jest skierowane żądanie wykupu. Akcjonariusz sam będzie mógł też wystąpić z żądaniem wykupu, a inwestor, nie dość że nie będzie mógł mu odmówić, to jeszcze będzie musiał dać zadowalającą cenę – wyjaśnia Bogdan Duszek. –

Posiadacz niewielkiej liczby akcji będzie więc zmuszony do pozbycia się ich nawet jak nie będzie miał na to ochoty. Nie będzie też miał wpływu na cenę – podsumowuje Bartosz Michałek.

Zdaniem Józefa Rąpały przepisy o wykupie przymusowym wynikają z szukania kompromisu między ochroną akcjonariuszy mniejszościowych a zachowaniem swobody gospodarczej. Czy nowe regulacje okażą się skuteczne, czas pokaże.

Wojciech Ankudowicz, Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA