REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie tak, ale nie zawsze

REKLAMA

Przekroczenie progu 50 proc. głosów w spółce publicznej nie oznacza już konieczności ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje. Pojawiają się natomiast dwa nowe progi, które mogą znacznie bardziej uprzykrzyć życie inwestorom.
Od dziś inwestorzy mogą zapomnieć o magicznym progu 50 proc. w kapitale akcyjnym spółki. Znacznie większym rygorom będzie podlegać przekroczenie 33 proc. głosów.

– Nowe prawo wprowadzi sporo chaosu, ustawa jest, ale wciąż nie ma do niej rozporządzeń – mówi Bartosz Michałek, doradca finansowy Open Finance.

Leszek Dziadkowiec, zastępca dyrektora CA IB Securities podkreśla, że nowe regulacje mogą okazać się niekorzystne dla inwestorów posiadających niecałe 33 proc. akcji, którzy przekroczą ten próg biernie, na przykład na skutek umorzenia części akcji lub wygaśnięcia uprzywilejowania.

– Poza tym przekroczenie 33 proc. wymaga wezwania na drugie tyle. Inwestor musi więc kupić więcej, niż może chciałby mieć – zaznacza Bartosz Michałek.

Chyba, że... pozbędzie się części papierów. Po przekroczeniu 33-procentowego progu też nie będzie lżej.

– Trzeba będzie ogłaszać wezwanie, jeśli inwestor zdecyduje się w ciągu 12 miesięcy zwiększyć stan posiadania o więcej niż 5 proc. I tak aż do 66 proc. To nie ułatwi życia, zwłaszcza gdy trzeba będzie zapłacić wysoką cenę – tłumaczy doradca Open Finance.

Bogdan Duszek, dyr. wydziału rynku pierwotnego w DM BOŚ podkreśla jednak, że przepis ten jest korzystny dla pozostałych inwestorów, pozwala bowiem na zwiększenie nadzoru nad zmianami własnościowymi w spółce.

– Dotychczas inwestor, który chciał mieć tylko większościowy udział w spółce, czyli 50 proc., musiał ogłosić wezwanie na wszystkie pozostałe akcje, a gdy je już skupił, często wycofywał spółkę z obrotu publicznego. Teraz przy 66-procentowym udziale w kapitale, ma zdecydowaną większość, a jednocześnie spółka pozostaje w obrocie i zachowuje płynność – tłumaczy.

Józef Rąpała, dyr. inwestycyjny WGI DM podkreśla, że nie warto idealizować progu 50 proc. – Tak naprawdę, żeby przeprowadzić zasadnicze zmiany np. w statucie wymagane jest 75 proc. – przypomina.

Z drugiej strony Leszek Dziadkowiec zauważa, że jeśli chodzi o ustalanie składu rady nadzorczej, wybór zarządu czy dostęp do informacji poufnych w spółce, w praktyce wystarcza 33 proc. głosów.

Kontrowersje budzą natomiast nowe zasady przymusowego wykupu akcji. Dotychczas, po przekroczeniu 90-procentowego udziału w spółce, inwestor miał prawo do wykupu pozostałych papierów, ale inni akcjonariusze nie mieli obowiązku odpowiadać na wezwanie.

– Teraz przymusowy wykup będzie się odbywał automatycznie, bez zgody akcjonariusza, do którego jest skierowane żądanie wykupu. Akcjonariusz sam będzie mógł też wystąpić z żądaniem wykupu, a inwestor, nie dość że nie będzie mógł mu odmówić, to jeszcze będzie musiał dać zadowalającą cenę – wyjaśnia Bogdan Duszek. –

Posiadacz niewielkiej liczby akcji będzie więc zmuszony do pozbycia się ich nawet jak nie będzie miał na to ochoty. Nie będzie też miał wpływu na cenę – podsumowuje Bartosz Michałek.

Zdaniem Józefa Rąpały przepisy o wykupie przymusowym wynikają z szukania kompromisu między ochroną akcjonariuszy mniejszościowych a zachowaniem swobody gospodarczej. Czy nowe regulacje okażą się skuteczne, czas pokaże.

Wojciech Ankudowicz, Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA