REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W II turze wyborów te same spisy wyborców

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W II turze wyborów prezydenckich obowiązują te same spisy wyborców, co w pierwszym głosowaniu.
Jeśli więc nie dopisaliśmy się przez I turą do spisu na terenie gminy, w której chcemy głosować, możemy tam oddać głos tylko z zaświadczeniem o prawie do głosowania uzyskanym z miejsca zameldowania.

Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, a zameldowany jest np. w Olsztynie, nie pobrał zaświadczenia o prawie do głosowania, ani nie dopisał się do spisu wyborców przed I turą, nie będzie mógł zagłosować.

"Przed II turą nie funkcjonuje przepis o możliwości dopisania się do spisu w miejscu czasowego pobytu" - powiedział Bohdan Szcześniak z Krajowego Biura Wyborczego.

Przyznał, że pewien kłopot powstaje z osobami, które opuściły szpital przed pierwszym głosowaniem, albo między pierwszym a drugim głosowaniem.

Te osoby - jak powiedział - pozostają w spisie wyborców sporządzanym dla szpitala i żeby mogły uczestniczyć w głosowaniu w miejscu stałego zamieszkania, powinny pobrać wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania z gminy, na terenie której znajduje się szpital.

"W praktyce wiele z tych osób nie ma świadomości, że nie będzie ich w spisie w swoim obwodzie" - uważa Szcześniak.

Stąd PKW zajęła stanowisko, że osoby, które opuściły szpital między pierwszym a drugim głosowaniem, a są w spisie wykreślone z powodu pobytu w szpitalu, będą dopisane jeśli udokumentują opuszczenie szpitala. Osób, które opuściły szpital przed pierwszym głosowaniem, choć były dopisane do spisu wyborców na podstawie szpitalnego wypisu w I turze, podczas drugiego głosowania w spisie nie będzie.

"Nasza propozycja idzie w tym kierunku, by komisja wyborcza w takiej sytuacji porozumiewała się z urzędem gminy telefonicznie. Jeśli urząd gminy potwierdzi, że ta osoba została dopisana do spisu w pierwszym głosowaniu to znaczy, że teraz należy ją także dopisać" - powiedział Szcześniak.

Jeśli chodzi o przebywających za granicą w głosowaniu nie będą mogły brać udziału te osoby, które nie są ujęte w spisie sporządzonym przed pierwszym głosowaniem.

"Możliwa jest sytuacja, że osoba dopisana do spisu przed pierwszym głosowaniem może zmienić miejsce pobytu. Wówczas może wziąć od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania i w ponownym głosowaniu głosować na podstawie zaświadczenia" - radzi Szcześniak.

W całym kraju i poza granicami w II turze wyborów prezydenckich będziemy głosować w ponad 25.166 obwodach. To o jeden obwód mniej niż w I turze. Zlikwidowany został obwód na jednym z polskich statków, który w czasie I tury przeprowadzał próby na morzu. Jego załoga, ponad 100 stoczniowców, aby móc oddać głos w swoich obwodach powinna pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania od kapitana statku.

Spisy wyborców między I a II turą głosowania są aktualizowane o osoby, które w międzyczasie ukończyły 18 lat oraz o osoby, które zameldowały się na pobyt stały w danym obwodzie; wykreślane są osoby zmarłe i te, które się wymeldowały. W wyborach prezydenckich nie ma urny pomocniczej czyli przenośnej, z której przy wyborach parlamentarnych korzystali obłożnie chorzy pacjenci.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA