REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W II turze wyborów te same spisy wyborców

REKLAMA

W II turze wyborów prezydenckich obowiązują te same spisy wyborców, co w pierwszym głosowaniu.
Jeśli więc nie dopisaliśmy się przez I turą do spisu na terenie gminy, w której chcemy głosować, możemy tam oddać głos tylko z zaświadczeniem o prawie do głosowania uzyskanym z miejsca zameldowania.

Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, a zameldowany jest np. w Olsztynie, nie pobrał zaświadczenia o prawie do głosowania, ani nie dopisał się do spisu wyborców przed I turą, nie będzie mógł zagłosować.

"Przed II turą nie funkcjonuje przepis o możliwości dopisania się do spisu w miejscu czasowego pobytu" - powiedział Bohdan Szcześniak z Krajowego Biura Wyborczego.

Przyznał, że pewien kłopot powstaje z osobami, które opuściły szpital przed pierwszym głosowaniem, albo między pierwszym a drugim głosowaniem.

Te osoby - jak powiedział - pozostają w spisie wyborców sporządzanym dla szpitala i żeby mogły uczestniczyć w głosowaniu w miejscu stałego zamieszkania, powinny pobrać wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania z gminy, na terenie której znajduje się szpital.

"W praktyce wiele z tych osób nie ma świadomości, że nie będzie ich w spisie w swoim obwodzie" - uważa Szcześniak.

Stąd PKW zajęła stanowisko, że osoby, które opuściły szpital między pierwszym a drugim głosowaniem, a są w spisie wykreślone z powodu pobytu w szpitalu, będą dopisane jeśli udokumentują opuszczenie szpitala. Osób, które opuściły szpital przed pierwszym głosowaniem, choć były dopisane do spisu wyborców na podstawie szpitalnego wypisu w I turze, podczas drugiego głosowania w spisie nie będzie.

"Nasza propozycja idzie w tym kierunku, by komisja wyborcza w takiej sytuacji porozumiewała się z urzędem gminy telefonicznie. Jeśli urząd gminy potwierdzi, że ta osoba została dopisana do spisu w pierwszym głosowaniu to znaczy, że teraz należy ją także dopisać" - powiedział Szcześniak.

Jeśli chodzi o przebywających za granicą w głosowaniu nie będą mogły brać udziału te osoby, które nie są ujęte w spisie sporządzonym przed pierwszym głosowaniem.

"Możliwa jest sytuacja, że osoba dopisana do spisu przed pierwszym głosowaniem może zmienić miejsce pobytu. Wówczas może wziąć od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania i w ponownym głosowaniu głosować na podstawie zaświadczenia" - radzi Szcześniak.

W całym kraju i poza granicami w II turze wyborów prezydenckich będziemy głosować w ponad 25.166 obwodach. To o jeden obwód mniej niż w I turze. Zlikwidowany został obwód na jednym z polskich statków, który w czasie I tury przeprowadzał próby na morzu. Jego załoga, ponad 100 stoczniowców, aby móc oddać głos w swoich obwodach powinna pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania od kapitana statku.

Spisy wyborców między I a II turą głosowania są aktualizowane o osoby, które w międzyczasie ukończyły 18 lat oraz o osoby, które zameldowały się na pobyt stały w danym obwodzie; wykreślane są osoby zmarłe i te, które się wymeldowały. W wyborach prezydenckich nie ma urny pomocniczej czyli przenośnej, z której przy wyborach parlamentarnych korzystali obłożnie chorzy pacjenci.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA