REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prąd zdrożeje

REKLAMA

Zmiany w rozliczeniach kontraktów długoterminowych przyczynią się do wzrostu kosztu zakupu energii, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Duże firmy muszą się liczyć ze wzrostem opłat nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.
W przyszłym roku wszyscy odbiorcy energii elektrycznej złożą się na finansową obsługę kontraktów długoterminowych (KDT). W przypadku klientów indywidualnych, podwyżka nie będzie duża, bo wyniesie średnio około 6,3 zł rocznie. Ze znacznie większymi wydatkami muszą się liczyć przedsiębiorcy. Firma, której licznik na koniec roku wskaże 20 GWh prądu (np. warszawski hotel Marriott), za pośrednictwem zakładu energetycznego przekaże beneficjantom KDT (czyli elektrowniom) ponad 640 tys. zł (netto). Jest to o 52 tys. zł więcej niż w tym roku.

Wyliczenia są szacunkowe, bo nowe cenniki na prąd, które będą obowiązywać w 2006 r., poznamy dopiero w połowie grudnia. Zakłady elektroenergetyczne zakończyły właśnie składanie wniosków taryfowych (zawierających propozycje stawek do rozliczeń za energię na przyszły rok) do Urzędu Regulacji Energetyki. Już teraz jednak wiadomo, że zwiększy się jeden ze składników taryfowych, odpowiadający za finansowanie kontraktów długoterminowych.

Prezes ma ostatnie słowo

Podwyżki są efektem zmian sposobu realizacji kontraktów. Rok 2005 jest bowiem pod tym względem przełomowy. Po pierwsze, 31 grudnia kończą się dwa kontrakty: należącej do holdingu BOT Górnictwo i Energetyka Elektrowni Bełchatów oraz Elektrowni Łagisza, wchodzącej w skład Południowego Koncernu Energetycznego. Ten pierwszy ma kluczowe znaczenie dla rynku, bo dotyczy ponad 25 TWh (terawatogodzin) prądu, czyli połowy tegorocznej puli energii, którą musimy kupować w ramach KDT.

Pulą tą zarządzają z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które są stroną kontraktów długoterminowych, kupują prąd od elektrowni i odsprzedają go zakładom energetycznym w ramach tzw. minimalnych ilości energii (MIE). Strukturę MIE (czyli przydział prądu dla poszczególnych przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach) oraz stawki, po jakich dystrybutorzy prądu (np. STOEN, ENION czy ZE Białystok) muszą kupować prąd pochodzący z kontraktów długoterminowych, zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Nie wszędzie wilk straszny

Wzrost stawek taryfowych w przyszłym roku nie może być jednak dowolny. Na podstawie rozporządzenia taryfowego i wartości średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za 2004 r. (3,5 proc.) ceny i stawki opłat w taryfach na 2006 r. muszą być tak skalkulowane, by płatności poszczególnych odbiorców nie wzrosły więcej niż o 6,5 proc.

Nie oznacza to też tego, że prąd zdrożeje we wszystkich grupach taryfowych. Podobnie jak w ubiegłym roku mogą zdarzyć się obniżki. Tak było np. w częstochowskim oddziale ENION-u, gdzie średni koszt zakupu energii w grupie B21 (duże firmy) spadł o ponad 3 proc., podczas gdy w LUBZEL-u wzrósł o 4,8 proc. (czyli maksymalnie).

W tym roku pula MIE obejmuje 50 TWh prądu. W przyszłym zostanie zmniejszona do 33,5 TWh. Oznacza to, że znacznie (o 16,5 TWh) powiększy się obszar wolnego rynku w obrocie hurtowym energii elektrycznej. Dominującym graczem zostanie na nim BOT Elektrownia Bełchatów, która będzie chciała ulokować na nim całą swoją produkcję. Nie powinna mieć z tym kłopotów, bo oferuje najtańszą energię w Polsce.

Krzysztof Golachowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA