REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc czy niedźwiedzia przysługa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podatnicy narażeni są coraz częściej na nierzetelną obsługę biur rachunkowych. Problem m.in. w tym, że czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego wykonywane są często przez osoby bez uprawnień.
Niepokojące informacje podają organy podatkowe. Izba Skarbowa w Opolu poinformowała, że urzędy skarbowe województwa opolskiego od 1 stycznia do 30 września br. przeprowadziły 8 postępowań kontrolnych w biurach rachunkowych, z czego 7 wykazało nieprawidłowości, oraz 468 kontroli u podatników obsługiwanych przez biura rachunkowe, z których w 221 wykryto błędy.

REKLAMA

I tak, I Urząd Skarbowy w Opolu stwierdził nieprawidłowości w 44 proc. skontrolowanych jednostek rozliczanych przez biura rachunkowe, a II Urząd Skarbowy w tymże mieście aż w 60 proc. Biura rachunkowe nieterminowo odliczały VAT, nieprawidłowo naliczały odpisy amortyzacyjne itp., nieprawidłowo ewidencjonowały wystawione faktury. Katalog stwierdzonych pomyłek i nieprawidłowości jest bardzo obszerny.

REKLAMA

– Część biur nagminnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Częściowo dotyczy to biur, które nie są w stanie podołać obowiązkom z uwagi na dużą liczbę obsługiwanych podatników – poinformowała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Podkreśliła, że w dużej ilości biur występują błędy rachunkowe polegające nawet na błędnym przepisywaniu danych z ksiąg do deklaracji.

– Od 1 stycznia 2004 r. do 30 września br. zakończono 1609 kontroli skarbowych, w tym 400 postępowań kontrolnych, w których kontrolowani podatnicy obsługiwani byli przez biura rachunkowe. Nieprawidłowości wystąpiły w 184 przypadkach – stwierdziła Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy.

Nieco lepsza jest sytuacja w Białymstoku. Jak jednak informuje Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej, zdarza się, że podatnik przychodzi z informacją, że księgowa zniknęła i nie może odebrać swoich dokumentów lub że biuro nie złożyło deklaracji za podatnika.

Przyczyną tych niepokojących statystyk jest, jak się często okazuje, wykonywanie czynności doradztwa i usług księgowych bez uprawnień. Organy skarbowe powinny takie przypadki zgłaszać do prokuratury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja Ochrony Zawodu Doradcy Podatkowego Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) informuje, że w Nysie i Stalowej Woli zapadły już wyroki skazujące za wykonywanie czynności bez uprawnień. Małgorzata Banasiewicz, rzecznik dyscyplinarny KIDP podkreśliła, że w korporacji doradców podatkowych sprawy dyscyplinarne toczą się z reguły z tytułu niepłacenia składek członkowskich. Sporadycznie zdarzają się przypadki nierzetelności.

Polisa dla biura rachunkowego
Biura rachunkowe narzekają, że koszty polisy są zbyt duże (oscylują między 1-2 tys. zł), głównie dlatego, że są one zawierane indywidualnie. Niestety, ta grupa zawodowa, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, nie ma żadnego programu ubezpieczeniowego. - W tej sytuacji dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie grupy, na przykład przy pomocy brokera – mówi Weronika Górczyńska, broker z firmy PWS Konstanta.
 
Wiesława Moczydłowska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA