| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc czy niedźwiedzia przysługa

Pomoc czy niedźwiedzia przysługa

Podatnicy narażeni są coraz częściej na nierzetelną obsługę biur rachunkowych. Problem m.in. w tym, że czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego wykonywane są często przez osoby bez uprawnień.

Niepokojące informacje podają organy podatkowe. Izba Skarbowa w Opolu poinformowała, że urzędy skarbowe województwa opolskiego od 1 stycznia do 30 września br. przeprowadziły 8 postępowań kontrolnych w biurach rachunkowych, z czego 7 wykazało nieprawidłowości, oraz 468 kontroli u podatników obsługiwanych przez biura rachunkowe, z których w 221 wykryto błędy.

I tak, I Urząd Skarbowy w Opolu stwierdził nieprawidłowości w 44 proc. skontrolowanych jednostek rozliczanych przez biura rachunkowe, a II Urząd Skarbowy w tymże mieście aż w 60 proc. Biura rachunkowe nieterminowo odliczały VAT, nieprawidłowo naliczały odpisy amortyzacyjne itp., nieprawidłowo ewidencjonowały wystawione faktury. Katalog stwierdzonych pomyłek i nieprawidłowości jest bardzo obszerny.

– Część biur nagminnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Częściowo dotyczy to biur, które nie są w stanie podołać obowiązkom z uwagi na dużą liczbę obsługiwanych podatników – poinformowała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Podkreśliła, że w dużej ilości biur występują błędy rachunkowe polegające nawet na błędnym przepisywaniu danych z ksiąg do deklaracji.

– Od 1 stycznia 2004 r. do 30 września br. zakończono 1609 kontroli skarbowych, w tym 400 postępowań kontrolnych, w których kontrolowani podatnicy obsługiwani byli przez biura rachunkowe. Nieprawidłowości wystąpiły w 184 przypadkach – stwierdziła Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy.

Nieco lepsza jest sytuacja w Białymstoku. Jak jednak informuje Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej, zdarza się, że podatnik przychodzi z informacją, że księgowa zniknęła i nie może odebrać swoich dokumentów lub że biuro nie złożyło deklaracji za podatnika.

Przyczyną tych niepokojących statystyk jest, jak się często okazuje, wykonywanie czynności doradztwa i usług księgowych bez uprawnień. Organy skarbowe powinny takie przypadki zgłaszać do prokuratury.

Komisja Ochrony Zawodu Doradcy Podatkowego Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) informuje, że w Nysie i Stalowej Woli zapadły już wyroki skazujące za wykonywanie czynności bez uprawnień. Małgorzata Banasiewicz, rzecznik dyscyplinarny KIDP podkreśliła, że w korporacji doradców podatkowych sprawy dyscyplinarne toczą się z reguły z tytułu niepłacenia składek członkowskich. Sporadycznie zdarzają się przypadki nierzetelności.

Polisa dla biura rachunkowego
Biura rachunkowe narzekają, że koszty polisy są zbyt duże (oscylują między 1-2 tys. zł), głównie dlatego, że są one zawierane indywidualnie. Niestety, ta grupa zawodowa, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, nie ma żadnego programu ubezpieczeniowego. - W tej sytuacji dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie grupy, na przykład przy pomocy brokera – mówi Weronika Górczyńska, broker z firmy PWS Konstanta.
 
Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »