| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc czy niedźwiedzia przysługa

Pomoc czy niedźwiedzia przysługa

Podatnicy narażeni są coraz częściej na nierzetelną obsługę biur rachunkowych. Problem m.in. w tym, że czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego wykonywane są często przez osoby bez uprawnień.

Niepokojące informacje podają organy podatkowe. Izba Skarbowa w Opolu poinformowała, że urzędy skarbowe województwa opolskiego od 1 stycznia do 30 września br. przeprowadziły 8 postępowań kontrolnych w biurach rachunkowych, z czego 7 wykazało nieprawidłowości, oraz 468 kontroli u podatników obsługiwanych przez biura rachunkowe, z których w 221 wykryto błędy.

I tak, I Urząd Skarbowy w Opolu stwierdził nieprawidłowości w 44 proc. skontrolowanych jednostek rozliczanych przez biura rachunkowe, a II Urząd Skarbowy w tymże mieście aż w 60 proc. Biura rachunkowe nieterminowo odliczały VAT, nieprawidłowo naliczały odpisy amortyzacyjne itp., nieprawidłowo ewidencjonowały wystawione faktury. Katalog stwierdzonych pomyłek i nieprawidłowości jest bardzo obszerny.

– Część biur nagminnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Częściowo dotyczy to biur, które nie są w stanie podołać obowiązkom z uwagi na dużą liczbę obsługiwanych podatników – poinformowała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Podkreśliła, że w dużej ilości biur występują błędy rachunkowe polegające nawet na błędnym przepisywaniu danych z ksiąg do deklaracji.

– Od 1 stycznia 2004 r. do 30 września br. zakończono 1609 kontroli skarbowych, w tym 400 postępowań kontrolnych, w których kontrolowani podatnicy obsługiwani byli przez biura rachunkowe. Nieprawidłowości wystąpiły w 184 przypadkach – stwierdziła Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy.

Nieco lepsza jest sytuacja w Białymstoku. Jak jednak informuje Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej, zdarza się, że podatnik przychodzi z informacją, że księgowa zniknęła i nie może odebrać swoich dokumentów lub że biuro nie złożyło deklaracji za podatnika.

Przyczyną tych niepokojących statystyk jest, jak się często okazuje, wykonywanie czynności doradztwa i usług księgowych bez uprawnień. Organy skarbowe powinny takie przypadki zgłaszać do prokuratury.

Komisja Ochrony Zawodu Doradcy Podatkowego Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) informuje, że w Nysie i Stalowej Woli zapadły już wyroki skazujące za wykonywanie czynności bez uprawnień. Małgorzata Banasiewicz, rzecznik dyscyplinarny KIDP podkreśliła, że w korporacji doradców podatkowych sprawy dyscyplinarne toczą się z reguły z tytułu niepłacenia składek członkowskich. Sporadycznie zdarzają się przypadki nierzetelności.

Polisa dla biura rachunkowego
Biura rachunkowe narzekają, że koszty polisy są zbyt duże (oscylują między 1-2 tys. zł), głównie dlatego, że są one zawierane indywidualnie. Niestety, ta grupa zawodowa, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, nie ma żadnego programu ubezpieczeniowego. - W tej sytuacji dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie grupy, na przykład przy pomocy brokera – mówi Weronika Górczyńska, broker z firmy PWS Konstanta.
 
Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »