reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Umowy na zmienionych zasadach

Umowy na zmienionych zasadach

Od dzisiaj wszystkie szpitale i przychodnie zainteresowane podpisaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych w 2006 r. mogą składać do regionalnych oddziałów funduszu swoje oferty.

Ogólne warunki kontraktowania będą obowiązywać przez 2 lata, a umowy świadczeniodawców z funduszem minimum 3 lata. To, zdaniem Jerzego Millera, prezesa NFZ, ma zapewnić szpitalom poczucie stabilizacji finansowej.

Na podpisanie umowy z NFZ będą mogły liczyć tylko te placówki ochrony zdrowia, które spełnią odpowiednie wymogi dotyczące m.in. kwalifikacji personelu, warunków lokalowych i wyposażenia w aparaturę techniczną. Wymogi te NFZ podzielił na dwie kategorie – minimalne (ich brak uniemożliwia podpisanie kontraktu) oraz pożądane. Za spełnienie tych ostatnich szpitale i przychodnie będą premiowane dodatkową liczbą punktów.

Wymogania nowe, ale nie lepsze

Ogólne warunki kontraktowania nie wzbudzają entuzjazmu świadczeniodawców. Zdaniem Marka Twardowskiego z Porozumienia Zielonogórskiego, gorsze były tylko dwa lata temu, gdy na czele NFZ stał prezes Krzysztof Panas. Teraz szpitale i przychodnie ponownie zostały pozbawione prawa uzgadniania z funduszem wzorów umów na świadczenie usług zdrowotnych. Ponadto minister zdrowia podwyższył wysokość kar dla świadczeniodawców za złamanie warunków umów. Mogą one wynieść nawet połowę miesięcznego dochodu zakładu opieki zdrowotnej wynikającego z kontraktu.

Historia kontraktów

• 1998 r. – podpisanie pierwszych kontraktów przez kasy chorych z placówkami ochrony zdrowia.
• 1999 r. – kasy chorych zawarły kontrakty ze wszystkimi szpitalami i przychodniami funkcjonującymi na rynku, niezależnie od tego, czy miało to swoje uzasadnienie ekonomiczne.
• 2003 r. – w miejsce kas chorych pojawia się NFZ, następuje także zmiana zasad podpisywania kontraktów z placówkami ochrony zdrowia. Fundusz przygotował tzw. katalog świadczeń zdrowotnych, czyli usług (np. gastroskopia, porada ambulatoryjna itp.) podlegających kontraktowaniu. Określił też liczbę punktów przypisanych do danego świadczenia.
• 2005 r. – zniesienie limitów w szpitalach na procedury związane z porodem i hospitalizacją noworodków.

Pieniędzy więcej, kontrakty niższe

Szpital powiatowy w Rawiczu podpisuje kontrakty z NFZ na kilkanaście milionów złotych każdego roku. Pieniędzy jednak starcza na wykonanie coraz mniejszej liczby procedur medycznych. Zdaniem Janusza Atłachowicza, dyrektora placówki, mimo że NFZ co roku dysponuje większa kwotą pieniędzy, świadczeniodawcy mają coraz gorsze warunki kontraktowania. Jest to m.in. wynik rosnących wymagań funduszu i Ministerstwa Zdrowia. Pieniądze, które powinny być przeznaczone na leczenie, idą na remonty i dostosowywanie szpitali i przychodni do nowych wymogań określonych w rozporządzeniach (np. poszerzanie korytarzy o 10 cm).

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama