REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy na zmienionych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od dzisiaj wszystkie szpitale i przychodnie zainteresowane podpisaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych w 2006 r. mogą składać do regionalnych oddziałów funduszu swoje oferty.
Ogólne warunki kontraktowania będą obowiązywać przez 2 lata, a umowy świadczeniodawców z funduszem minimum 3 lata. To, zdaniem Jerzego Millera, prezesa NFZ, ma zapewnić szpitalom poczucie stabilizacji finansowej.

Na podpisanie umowy z NFZ będą mogły liczyć tylko te placówki ochrony zdrowia, które spełnią odpowiednie wymogi dotyczące m.in. kwalifikacji personelu, warunków lokalowych i wyposażenia w aparaturę techniczną. Wymogi te NFZ podzielił na dwie kategorie – minimalne (ich brak uniemożliwia podpisanie kontraktu) oraz pożądane. Za spełnienie tych ostatnich szpitale i przychodnie będą premiowane dodatkową liczbą punktów.

REKLAMA

Wymogania nowe, ale nie lepsze

Ogólne warunki kontraktowania nie wzbudzają entuzjazmu świadczeniodawców. Zdaniem Marka Twardowskiego z Porozumienia Zielonogórskiego, gorsze były tylko dwa lata temu, gdy na czele NFZ stał prezes Krzysztof Panas. Teraz szpitale i przychodnie ponownie zostały pozbawione prawa uzgadniania z funduszem wzorów umów na świadczenie usług zdrowotnych. Ponadto minister zdrowia podwyższył wysokość kar dla świadczeniodawców za złamanie warunków umów. Mogą one wynieść nawet połowę miesięcznego dochodu zakładu opieki zdrowotnej wynikającego z kontraktu.

Historia kontraktów

• 1998 r. – podpisanie pierwszych kontraktów przez kasy chorych z placówkami ochrony zdrowia.
• 1999 r. – kasy chorych zawarły kontrakty ze wszystkimi szpitalami i przychodniami funkcjonującymi na rynku, niezależnie od tego, czy miało to swoje uzasadnienie ekonomiczne.
• 2003 r. – w miejsce kas chorych pojawia się NFZ, następuje także zmiana zasad podpisywania kontraktów z placówkami ochrony zdrowia. Fundusz przygotował tzw. katalog świadczeń zdrowotnych, czyli usług (np. gastroskopia, porada ambulatoryjna itp.) podlegających kontraktowaniu. Określił też liczbę punktów przypisanych do danego świadczenia.
• 2005 r. – zniesienie limitów w szpitalach na procedury związane z porodem i hospitalizacją noworodków.

Pieniędzy więcej, kontrakty niższe

REKLAMA

Szpital powiatowy w Rawiczu podpisuje kontrakty z NFZ na kilkanaście milionów złotych każdego roku. Pieniędzy jednak starcza na wykonanie coraz mniejszej liczby procedur medycznych. Zdaniem Janusza Atłachowicza, dyrektora placówki, mimo że NFZ co roku dysponuje większa kwotą pieniędzy, świadczeniodawcy mają coraz gorsze warunki kontraktowania. Jest to m.in. wynik rosnących wymagań funduszu i Ministerstwa Zdrowia. Pieniądze, które powinny być przeznaczone na leczenie, idą na remonty i dostosowywanie szpitali i przychodni do nowych wymogań określonych w rozporządzeniach (np. poszerzanie korytarzy o 10 cm).

Jak bumerang pojawia się także kwestia przekraczania przez placówki ochrony zdrowia limitów określonych w umowach z NFZ. Za wykonanie większej liczby świadczeń, niż określona w umówie, fundusz nie płaci. Tracą na tym także najlepsze jednostki. Teoretycznie, szpital częściej wybierany przez pacjenta powinien być w lepszej sytuacji finansowej, niż placówka, w której chorzy nie chcą się leczyć. Rzeczywistość jest jednak inna – pieniądz nie idzie za pacjentem, a rosnąca liczba wykonanych procedur powoduje ich nadmiar. Konkurs ofert na świadczenie usług zdrowotnych na przyszły rok ma się zakończyć na początku listopada br. Kontrakty ze świadczeniodawcami NFZ powinien zacząć podpisywać 7 grudnia br. Porozumienie Zielonogórskie, które skupia ponad 10 tys. członków, ostrzega jednak, że jeżeli warunki kontraktowania nie zostaną zmienione, może powtórzyć się sytuacja sprzed dwóch lat i świadczeniodawcy nie będą chcieli podpisywać umów. Mimo to na ich szybką zmianę przez ewentualną przyszłą koalicję nie ma co liczyć. Powód jest prosty – brak czasu. Być może pewne nowe rozwiązania pojawią się w przyszłym roku.


Dominika Sikora
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA