RPP krytykuje MF
REKLAMA
RPP obawia się jednak, że realizacja tych zamiarów spowoduje zwiększenie niestabilności relacji długu do PKB. Na koniec 2006 r. przewiduje się, że państwowy dług publiczny, powiększony o przewidywane wypłaty z tytułu poręczeń i gwarancji, wyniesie 54,6 proc. PKB.
"Zaproponowana zmiana ma poważne ekonomiczne konsekwencje. (...) W warunkach obserwowanej zmienności kursu złotego rośnie w ten sposób ryzyko niestabilności relacji długu publicznego do PKB" - napisała RPP w opinii do budżetu.
"RPP pragnie zwrócić również uwagę, że wykorzystywanie walut z emisji zagranicznych nie tylko do obsługi zadłużenia zagranicznego, ale również do finansowania bieżących wydatków budżetu państwa, poprzez ich sprzedaż na rynku, zaburzałoby system płynnego kursu walutowego" - dodaje RPP.
RPP pisze, że sprzedaż walut na rynku byłaby działaniem wzmacniającym kurs walutowy i sprzyjającym oczekiwaniom rynku do dalszej jego aprecjacji.
"Całkowite efekty takich działań byłyby niekorzystne dla gospodarki. Sprzedaż przez Ministerstwo Finansów walut na rynku w 2005 r. oraz zapowiedź dalszych tego typu operacji przyczynia się do wzmocnienia kursu złotego. Natomiast sprzedaż walut w Narodowym Banku Polskim prowadziłaby do wzrostu nadpłynności i w konsekwencji wzrostu kosztów operacji otwartego rynku oraz zmniejszenia zysku NBP wpłacanego do budżetu" - dodaje RPP.
REKLAMA
REKLAMA