REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obietnice tak, konkretów brak

REKLAMA

Zmniejszenie ograniczeń dla przedsiębiorstw i redukcja liczby koncesji do minimum, tak w skrócie można przedstawić zmiany, które w prawie gospodarczym ma wprowadzić nowy rząd. Jednak w programie przedstawionym przez kandydata na przyszłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza wciąż brakuje konkretów.
Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakich dokładnie zmian mogą oczekiwać przedsiębiorcy, a jednocześnie, w którym kierunku powinny zmierzać działania rządu.
W poniedziałek po południu K. Marcinkiewicz zaprezentował program przyszłego rządu. W dokumencie znalazły się propozycje zmian w prawie gospodarczym, takie jak: uproszczenie wszystkich uwarunkowań formalnoprawnych prowadzenia działalności gospodarczej, w tym likwidacja części koncesji i zezwoleń, łatwiejszy proces zakładania firmy w urzędzie gminy, konsolidacja inspekcji i mechanizmów nadzorczych, uproszczenie działań aparatu skarbowego, wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki. W projekcie czytamy także o wprowadzeniu mechanizmów lepszej wymiany informacji kredytowej w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz dostępności do kredytów, a także o preferencyjnym traktowaniu kredytów udzielonych nowo tworzonym małym przedsiębiorstwom.
Wciąż są to jedynie ogólne hasła, które nie precyzują, w jaki sposób mają być przeprowadzane zmiany. Dlatego „GP” postanowiła sprawdzić, co kryje się za tymi dość enigmatycznymi propozycjami nowego rządu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Zawisza w rozmowie z „GP” zaznacza, że przede wszystkim chodzi o zmniejszenie barier dla przedsiębiorstw. – Należy dokładnie przejrzeć liczbę koncesji i usunąć te, które nie są konieczne – tłumaczy. – Ważną rzeczą jest też system elektronicznego rejestrowania firm, który ma wejść w życie w 2007 r.
Zdaniem A. Zawiszy wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki ma polegać m.in. na jawnej pracy rządu nad wieloma sprawami oraz wprowadzeniu publicznych wysłuchań przy realizacji projektów aktów prawnych. Jednak niektóre pomysły PiS dotyczące tego postulatu mogą budzić kontrowersje. – Należy także przeprowadzać pełniejsze deklaracje majątkowe, które dodatkowo obejmą najbliższych członków rodziny, i trzeba wprowadzić porównywanie ich z deklaracjami VAT – mówi A. Zawisza. – Tego rodzaju mechanizm porównawczy pomoże ograniczyć korupcję – dodaje.
Jednak część zmian zaproponowanych przez K. Marcinkiewicza ma charakter symboliczny. Tak jest w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących tworzenia parków przemysłowych i funduszy kapitałowych wspomagających inwestycje małych i średnich firm. – Takie rozwiązania już funkcjonują, ale według posła PiS program nowego rządu zakłada wzmocnienie tego procesu.
Wiele pomysłów przyszłego rządu tworzonego przez PiS nie jest sprecyzowanych, jak choćby łatwiejsze uzyskiwanie kredytów. Propozycji jest wiele, ale czy wszystkie są konieczne? O to, na jakich elementach powinna się skupiać polityka nowego premiera, zapytaliśmy ekspertów.
Łukasz Kuligowski
OPINIE
prof. Wojciech Katner, były wiceminister gospodarki
Szereg propozycji, które wiązałyby się z uproszczeniem prowadzenia działalności, byłoby uzasadnionych, gdyby ograniczały koszty przedsiębiorców. W kwestii spraw formalnych nie da się już wiele zmienić. Dlatego dziwię się pomysłowi upraszczania tych procedur, gdyż regulacje z ostatnich lat są w zupełności wystarczające. Nie ma sensu zmieniać na chwilę czegoś, co jeszcze nie zdążyło się sprawdzić.
Powinno się raczej pójść w kierunku zmian przepisów prawa cywilnego i publicznego. Przydałyby się również uproszczenia kredytowe zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw. Należy znaleźć środki finansowe na wspieranie działalności małych firm, aby zwiększyć szanse tych przedsiębiorstw na rynku Unii Europejskiej. Trzeba podjąć konkretne działania w tej sprawie, a nie tylko o tym mówić.
Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach
Rozumiem ideę K. Marcinkiewicza, ale upraszczanie procedur związanych z rejestracją działalności gospodarczej to nie jest największy problem. Poważnym problemem jest dostępność kredytów dla małych przedsiębiorców oraz trudności z ich spłacaniem.
Warto by było, aby na nowo powołać w Sejmie Komisję Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Poza tym chciałbym, aby nowy rząd stworzył bardziej liberalne warunki do zatrudniania w firmach szczególnie młodych ludzi.
Rafał Iniewski, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Należy zmierzać w kierunku łączenia procedur wymaganych do założenia działalności gospodarczej. Jednak w przypadku koncesji wiele już zostało zrobione i nie widzę tu konieczności zmian.
Duże pole do popisu jest w sprawach dotyczących procedur prawnych. Przede wszystkim zastanawiałbym się nad kwestią egzekucji. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być uwolnienie zawodu komornika i wzmocnienie pozycji wierzyciela.
Duże wątpliwości budzi sfera prawa inwestycyjnego, gdzie wciąż jest dużo barier. Chodzi tu głównie o nadmierną ilość pozwoleń, które inwestor musi uzyskać. Rząd mógłby zastanowić się także nad tym, w jaki sposób skomasować reguły i procedury, które obecnie są w wielu różnych miejscach.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA