REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obietnice tak, konkretów brak

REKLAMA

Zmniejszenie ograniczeń dla przedsiębiorstw i redukcja liczby koncesji do minimum, tak w skrócie można przedstawić zmiany, które w prawie gospodarczym ma wprowadzić nowy rząd. Jednak w programie przedstawionym przez kandydata na przyszłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza wciąż brakuje konkretów.
Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakich dokładnie zmian mogą oczekiwać przedsiębiorcy, a jednocześnie, w którym kierunku powinny zmierzać działania rządu.
W poniedziałek po południu K. Marcinkiewicz zaprezentował program przyszłego rządu. W dokumencie znalazły się propozycje zmian w prawie gospodarczym, takie jak: uproszczenie wszystkich uwarunkowań formalnoprawnych prowadzenia działalności gospodarczej, w tym likwidacja części koncesji i zezwoleń, łatwiejszy proces zakładania firmy w urzędzie gminy, konsolidacja inspekcji i mechanizmów nadzorczych, uproszczenie działań aparatu skarbowego, wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki. W projekcie czytamy także o wprowadzeniu mechanizmów lepszej wymiany informacji kredytowej w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz dostępności do kredytów, a także o preferencyjnym traktowaniu kredytów udzielonych nowo tworzonym małym przedsiębiorstwom.
Wciąż są to jedynie ogólne hasła, które nie precyzują, w jaki sposób mają być przeprowadzane zmiany. Dlatego „GP” postanowiła sprawdzić, co kryje się za tymi dość enigmatycznymi propozycjami nowego rządu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Zawisza w rozmowie z „GP” zaznacza, że przede wszystkim chodzi o zmniejszenie barier dla przedsiębiorstw. – Należy dokładnie przejrzeć liczbę koncesji i usunąć te, które nie są konieczne – tłumaczy. – Ważną rzeczą jest też system elektronicznego rejestrowania firm, który ma wejść w życie w 2007 r.
Zdaniem A. Zawiszy wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki ma polegać m.in. na jawnej pracy rządu nad wieloma sprawami oraz wprowadzeniu publicznych wysłuchań przy realizacji projektów aktów prawnych. Jednak niektóre pomysły PiS dotyczące tego postulatu mogą budzić kontrowersje. – Należy także przeprowadzać pełniejsze deklaracje majątkowe, które dodatkowo obejmą najbliższych członków rodziny, i trzeba wprowadzić porównywanie ich z deklaracjami VAT – mówi A. Zawisza. – Tego rodzaju mechanizm porównawczy pomoże ograniczyć korupcję – dodaje.
Jednak część zmian zaproponowanych przez K. Marcinkiewicza ma charakter symboliczny. Tak jest w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących tworzenia parków przemysłowych i funduszy kapitałowych wspomagających inwestycje małych i średnich firm. – Takie rozwiązania już funkcjonują, ale według posła PiS program nowego rządu zakłada wzmocnienie tego procesu.
Wiele pomysłów przyszłego rządu tworzonego przez PiS nie jest sprecyzowanych, jak choćby łatwiejsze uzyskiwanie kredytów. Propozycji jest wiele, ale czy wszystkie są konieczne? O to, na jakich elementach powinna się skupiać polityka nowego premiera, zapytaliśmy ekspertów.
Łukasz Kuligowski
OPINIE
prof. Wojciech Katner, były wiceminister gospodarki
Szereg propozycji, które wiązałyby się z uproszczeniem prowadzenia działalności, byłoby uzasadnionych, gdyby ograniczały koszty przedsiębiorców. W kwestii spraw formalnych nie da się już wiele zmienić. Dlatego dziwię się pomysłowi upraszczania tych procedur, gdyż regulacje z ostatnich lat są w zupełności wystarczające. Nie ma sensu zmieniać na chwilę czegoś, co jeszcze nie zdążyło się sprawdzić.
Powinno się raczej pójść w kierunku zmian przepisów prawa cywilnego i publicznego. Przydałyby się również uproszczenia kredytowe zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw. Należy znaleźć środki finansowe na wspieranie działalności małych firm, aby zwiększyć szanse tych przedsiębiorstw na rynku Unii Europejskiej. Trzeba podjąć konkretne działania w tej sprawie, a nie tylko o tym mówić.
Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach
Rozumiem ideę K. Marcinkiewicza, ale upraszczanie procedur związanych z rejestracją działalności gospodarczej to nie jest największy problem. Poważnym problemem jest dostępność kredytów dla małych przedsiębiorców oraz trudności z ich spłacaniem.
Warto by było, aby na nowo powołać w Sejmie Komisję Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Poza tym chciałbym, aby nowy rząd stworzył bardziej liberalne warunki do zatrudniania w firmach szczególnie młodych ludzi.
Rafał Iniewski, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Należy zmierzać w kierunku łączenia procedur wymaganych do założenia działalności gospodarczej. Jednak w przypadku koncesji wiele już zostało zrobione i nie widzę tu konieczności zmian.
Duże pole do popisu jest w sprawach dotyczących procedur prawnych. Przede wszystkim zastanawiałbym się nad kwestią egzekucji. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być uwolnienie zawodu komornika i wzmocnienie pozycji wierzyciela.
Duże wątpliwości budzi sfera prawa inwestycyjnego, gdzie wciąż jest dużo barier. Chodzi tu głównie o nadmierną ilość pozwoleń, które inwestor musi uzyskać. Rząd mógłby zastanowić się także nad tym, w jaki sposób skomasować reguły i procedury, które obecnie są w wielu różnych miejscach.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA