REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki boją się planów PiS

REKLAMA

Brak kompromisu w sprawie prywatyzacji przyniesie opłakane skutki. Według jednego z polityków Platformy Obywatelskiej koalicja może się nawet rozpaść.
Koalicjantów dzieli nie tylko przygotowana przez PiS długa lista spółek kontrolowanych przez państwo. Zapalnym punktem stają się plany konsolidacyjne, związane z lansowanym przez kandydata na premiera Kazimierza Marcinkiewicza pomysłem tzw. polskiej marki.
Co PiS chciałby konsolidować? Na pewno spółki energetyczne, jak BOT lub PKE. Konsolidacja miałaby charakter pionowy, łącząc producenta energii i dystrybutora.
Ale PO jest sceptyczna. Doszłoby bowiem do obniżenia konkurencyjności rynku. Narzucaniu wysokich cen nie zapobiegłby nawet regulator (np. UOKiK), a układ monopolistyczny byłby nie do rozbicia.
Na opór Platformy natrafia także coraz mocniej lansowana koncepcja połączenia PKO BP z PZU i Bankiem Pocztowym. PiS chce stworzenia silnej grupy finansowo-ubezpieczeniowej.
W paliwach nie ma zgody
Najwięcej wątpliwości budzi natomiast ewentualna konsolidacja w sektorze paliwowym. Choć połączenie Lotosu z Orlenem jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się sprawą definitywnie zamkniętą, PiS może ją zdjąć z półki. Załatwiłby dwie sprawy za jednym zamachem: zlikwidowałby (czego się obawia) zagrożenie wykupienia Lotosu przez Rosjan oraz zachowałby państwową kontrolę nad sektorem. Duży koncern mógłby także stać się poważnym graczem na środkowoeuropejskim rynku paliwowym.
– Orlen połączony z Lotosem mógłby skuteczniej dokonywać przejęć i miałby więcej atutów w staraniu się o dostęp do złóż – argumentuje Paweł Szałamacha z Instytutu Sobieskiego.
Ale są i minusy: powstanie krajowego monopolu, którego konsekwencją byłby wzrost cen na stacjach.
Kolejną rafą koalicji jest przyszłość górnictwa. Platforma jest za jego prywatyzacją. PiS stawia zdecydowany sprzeciw.
– Nie chcemy powtórki z hutnictwa po wejściu Mittal Steel – tłumaczy Jerzy Polaczek, kandydat PiS na ministra infrastruktury, i oznajmia: górnictwo zostanie w rękach państwa, ale skończy się traktowanie tej branży w sposób wyjątkowy.
Te zapowiedzi bardzo niepokoją szefów spółek węglowych. Dlaczego? Bo sypią się ich plany pozyskania pieniędzy na dalszą restrukturyzację.
– Brakuje klarownej koncepcji co do przyszłości branży i określenia roli węgla w systemie energetycznym kraju – podsumowuje Maksymilian Klank, prezes Kompanii Węglowej.
Niepewność ogarnia także energetyków. PiS negatywnie ocenia przygotowanie prywatyzacji Ostrołęki i Dolnej Odry. Jest przeciwny upublicznianiu Kozienic. Chce także pełnej kontroli nad PKE i BOT.
Być może koalicjantom łatwiej byłoby się porozumieć, gdyby sposób państwowej kontroli został „zmiękczony”. PO korzystałaby z instytucji złotej akcji. Ale PiS chce kontroli „twardej” poprzez podział akcjonariatu. Złotą akcję pozostawia dla grupy mniej ważnych przedsiębiorstw, z 25-procentowym udziałem państwa.
Szanse na porozumienie
Tymczasem jest niewykluczone, że po wyborach prezydenckich prywatyzacyjny pat nagle zniknie. Część ekspertów sądzi, że ostatnie usztywnienie stanowisk było jedynie grą, obliczoną na pozyskanie głosów. PiS mógłby skrócić listy spółek poddanych państwowej kontroli. PO natomiast odstąpiłaby od postulatu szybkich przekształceń, odsuwając sprzedaż najbardziej kontrowersyjnych przedsiębiorstw, w tym z branży paliwowej, na jakiś czas.
– Nie warto stawiać wszystkiego na szali, bo prywatyzacja to proces ciągły. Lepiej dogadać się, odczekać trochę, a potem wykorzystywać różne argumenty, żeby przekonać partnera do naszych racji – nieoficjalnie przyznaje jeden z polityków Platformy.


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA