REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki boją się planów PiS

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Brak kompromisu w sprawie prywatyzacji przyniesie opłakane skutki. Według jednego z polityków Platformy Obywatelskiej koalicja może się nawet rozpaść.
Koalicjantów dzieli nie tylko przygotowana przez PiS długa lista spółek kontrolowanych przez państwo. Zapalnym punktem stają się plany konsolidacyjne, związane z lansowanym przez kandydata na premiera Kazimierza Marcinkiewicza pomysłem tzw. polskiej marki.
Co PiS chciałby konsolidować? Na pewno spółki energetyczne, jak BOT lub PKE. Konsolidacja miałaby charakter pionowy, łącząc producenta energii i dystrybutora.
Ale PO jest sceptyczna. Doszłoby bowiem do obniżenia konkurencyjności rynku. Narzucaniu wysokich cen nie zapobiegłby nawet regulator (np. UOKiK), a układ monopolistyczny byłby nie do rozbicia.
Na opór Platformy natrafia także coraz mocniej lansowana koncepcja połączenia PKO BP z PZU i Bankiem Pocztowym. PiS chce stworzenia silnej grupy finansowo-ubezpieczeniowej.
W paliwach nie ma zgody
Najwięcej wątpliwości budzi natomiast ewentualna konsolidacja w sektorze paliwowym. Choć połączenie Lotosu z Orlenem jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się sprawą definitywnie zamkniętą, PiS może ją zdjąć z półki. Załatwiłby dwie sprawy za jednym zamachem: zlikwidowałby (czego się obawia) zagrożenie wykupienia Lotosu przez Rosjan oraz zachowałby państwową kontrolę nad sektorem. Duży koncern mógłby także stać się poważnym graczem na środkowoeuropejskim rynku paliwowym.
– Orlen połączony z Lotosem mógłby skuteczniej dokonywać przejęć i miałby więcej atutów w staraniu się o dostęp do złóż – argumentuje Paweł Szałamacha z Instytutu Sobieskiego.
Ale są i minusy: powstanie krajowego monopolu, którego konsekwencją byłby wzrost cen na stacjach.
Kolejną rafą koalicji jest przyszłość górnictwa. Platforma jest za jego prywatyzacją. PiS stawia zdecydowany sprzeciw.
– Nie chcemy powtórki z hutnictwa po wejściu Mittal Steel – tłumaczy Jerzy Polaczek, kandydat PiS na ministra infrastruktury, i oznajmia: górnictwo zostanie w rękach państwa, ale skończy się traktowanie tej branży w sposób wyjątkowy.
Te zapowiedzi bardzo niepokoją szefów spółek węglowych. Dlaczego? Bo sypią się ich plany pozyskania pieniędzy na dalszą restrukturyzację.
– Brakuje klarownej koncepcji co do przyszłości branży i określenia roli węgla w systemie energetycznym kraju – podsumowuje Maksymilian Klank, prezes Kompanii Węglowej.
Niepewność ogarnia także energetyków. PiS negatywnie ocenia przygotowanie prywatyzacji Ostrołęki i Dolnej Odry. Jest przeciwny upublicznianiu Kozienic. Chce także pełnej kontroli nad PKE i BOT.
Być może koalicjantom łatwiej byłoby się porozumieć, gdyby sposób państwowej kontroli został „zmiękczony”. PO korzystałaby z instytucji złotej akcji. Ale PiS chce kontroli „twardej” poprzez podział akcjonariatu. Złotą akcję pozostawia dla grupy mniej ważnych przedsiębiorstw, z 25-procentowym udziałem państwa.
Szanse na porozumienie
Tymczasem jest niewykluczone, że po wyborach prezydenckich prywatyzacyjny pat nagle zniknie. Część ekspertów sądzi, że ostatnie usztywnienie stanowisk było jedynie grą, obliczoną na pozyskanie głosów. PiS mógłby skrócić listy spółek poddanych państwowej kontroli. PO natomiast odstąpiłaby od postulatu szybkich przekształceń, odsuwając sprzedaż najbardziej kontrowersyjnych przedsiębiorstw, w tym z branży paliwowej, na jakiś czas.
– Nie warto stawiać wszystkiego na szali, bo prywatyzacja to proces ciągły. Lepiej dogadać się, odczekać trochę, a potem wykorzystywać różne argumenty, żeby przekonać partnera do naszych racji – nieoficjalnie przyznaje jeden z polityków Platformy.


Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA