REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki boją się planów PiS

REKLAMA

Brak kompromisu w sprawie prywatyzacji przyniesie opłakane skutki. Według jednego z polityków Platformy Obywatelskiej koalicja może się nawet rozpaść.
Koalicjantów dzieli nie tylko przygotowana przez PiS długa lista spółek kontrolowanych przez państwo. Zapalnym punktem stają się plany konsolidacyjne, związane z lansowanym przez kandydata na premiera Kazimierza Marcinkiewicza pomysłem tzw. polskiej marki.
Co PiS chciałby konsolidować? Na pewno spółki energetyczne, jak BOT lub PKE. Konsolidacja miałaby charakter pionowy, łącząc producenta energii i dystrybutora.
Ale PO jest sceptyczna. Doszłoby bowiem do obniżenia konkurencyjności rynku. Narzucaniu wysokich cen nie zapobiegłby nawet regulator (np. UOKiK), a układ monopolistyczny byłby nie do rozbicia.
Na opór Platformy natrafia także coraz mocniej lansowana koncepcja połączenia PKO BP z PZU i Bankiem Pocztowym. PiS chce stworzenia silnej grupy finansowo-ubezpieczeniowej.
W paliwach nie ma zgody
Najwięcej wątpliwości budzi natomiast ewentualna konsolidacja w sektorze paliwowym. Choć połączenie Lotosu z Orlenem jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się sprawą definitywnie zamkniętą, PiS może ją zdjąć z półki. Załatwiłby dwie sprawy za jednym zamachem: zlikwidowałby (czego się obawia) zagrożenie wykupienia Lotosu przez Rosjan oraz zachowałby państwową kontrolę nad sektorem. Duży koncern mógłby także stać się poważnym graczem na środkowoeuropejskim rynku paliwowym.
– Orlen połączony z Lotosem mógłby skuteczniej dokonywać przejęć i miałby więcej atutów w staraniu się o dostęp do złóż – argumentuje Paweł Szałamacha z Instytutu Sobieskiego.
Ale są i minusy: powstanie krajowego monopolu, którego konsekwencją byłby wzrost cen na stacjach.
Kolejną rafą koalicji jest przyszłość górnictwa. Platforma jest za jego prywatyzacją. PiS stawia zdecydowany sprzeciw.
– Nie chcemy powtórki z hutnictwa po wejściu Mittal Steel – tłumaczy Jerzy Polaczek, kandydat PiS na ministra infrastruktury, i oznajmia: górnictwo zostanie w rękach państwa, ale skończy się traktowanie tej branży w sposób wyjątkowy.
Te zapowiedzi bardzo niepokoją szefów spółek węglowych. Dlaczego? Bo sypią się ich plany pozyskania pieniędzy na dalszą restrukturyzację.
– Brakuje klarownej koncepcji co do przyszłości branży i określenia roli węgla w systemie energetycznym kraju – podsumowuje Maksymilian Klank, prezes Kompanii Węglowej.
Niepewność ogarnia także energetyków. PiS negatywnie ocenia przygotowanie prywatyzacji Ostrołęki i Dolnej Odry. Jest przeciwny upublicznianiu Kozienic. Chce także pełnej kontroli nad PKE i BOT.
Być może koalicjantom łatwiej byłoby się porozumieć, gdyby sposób państwowej kontroli został „zmiękczony”. PO korzystałaby z instytucji złotej akcji. Ale PiS chce kontroli „twardej” poprzez podział akcjonariatu. Złotą akcję pozostawia dla grupy mniej ważnych przedsiębiorstw, z 25-procentowym udziałem państwa.
Szanse na porozumienie
Tymczasem jest niewykluczone, że po wyborach prezydenckich prywatyzacyjny pat nagle zniknie. Część ekspertów sądzi, że ostatnie usztywnienie stanowisk było jedynie grą, obliczoną na pozyskanie głosów. PiS mógłby skrócić listy spółek poddanych państwowej kontroli. PO natomiast odstąpiłaby od postulatu szybkich przekształceń, odsuwając sprzedaż najbardziej kontrowersyjnych przedsiębiorstw, w tym z branży paliwowej, na jakiś czas.
– Nie warto stawiać wszystkiego na szali, bo prywatyzacja to proces ciągły. Lepiej dogadać się, odczekać trochę, a potem wykorzystywać różne argumenty, żeby przekonać partnera do naszych racji – nieoficjalnie przyznaje jeden z polityków Platformy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA