| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uciekają, gdzie spokojniej

Uciekają, gdzie spokojniej

Przedsiębiorcy coraz częściej zmieniają miejsce prowadzenia działalności. Powód: ucieczka przed znienawidzonym urzędem skarbowym lub poszukiwanie korzystniejszych interpretacji podatkowych.

W obawie przed szykanami ze strony organów podatkowych właściciele firm, które uciekły przed swoimi poprzednimi urzędami skarbowymi, nie godzą się na ujawnianie ich nazw ani miejscowości, gdzie poprzednio działały. Jeden z przedsiębiorców opowiada, że przeniósł firmę do Warszawy, bo jego miejscowy urząd skarbowy „rwał ją razem z podszewką”. Do stolicy przeprowadziło się też kilka dużych firm, które narzekają na „strzyżenie przez fiskusa do gołej skóry”.

Najczęściej firmy uciekają z regionów, gdzie nie ma wielu przedsiębiorstw. Po prostu nie chcą być na świeczniku inspektorów skarbowych, nawet jeżeli nie popełniły żadnego przewinienia podatkowego. Nieustająca kontrola może obrzydzić działalność gospodarczą nawet urodzonemu biznesmenowi. Tymczasem średniej wielkości firma z Warmii niemal zniknie w stolicy, stanie się niezauważalna.

– Nie można mówić o trendzie, ale rzeczywiście część firm przenosi miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, pozostawiając np. produkcję w dotychczasowym miejscu. Najczęściej opuszczają małe miejscowości i przenoszą się do dużych – mówi Andrzej Dębiec, partner z kancelarii Lovells. Ministerstwo Finansów nie dysponuje danymi, które świadczyłyby o skali zjawiska.

Bywa, że przedsiębiorcy po prostu nie do końca ufają kompetencjom swoich urzędników skarbowych. – Urzędy skarbowe w dużych miastach są bardziej doświadczone w zakresie obsługi skomplikowanych transakcji. Ich decyzje są bardziej przewidywalne – mówi A. Dębiec. Pracownicy urzędów skarbowych w dużych miastach są często ostrożniejsi. Zdają sobie sprawę z konsekwencji decyzji, które podejmują.

Firmy nie tylko uciekają przed nieograniczonym apetytem fiskusa. Chcą współpracować z bardziej przyjaznymi urzędami skarbowymi. Prawo podatkowe w Polsce ciągle przypomina prawo lokalne. To co dla jednego urzędu skarbowego jest zwykłą ulgą podatkową, dla innego będzie próbą oszustwa.

– W niektórych przypadkach powodem zmiany miejsca prowadzenia działalności gospodarczej mogą być korzystne interpretacje podatkowe, które można uzyskać od „przyszłego” urzędu skarbowego. Bardzo podobna sytuacja była w Holandii, gdzie do połowy lat 90. firmy przenosiły działalność do miejsc, w których otrzymywały korzystne wykładnie – tłumaczy A. Dębiec.


Aleksandra Tarka, Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »