REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uciekają, gdzie spokojniej

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej zmieniają miejsce prowadzenia działalności. Powód: ucieczka przed znienawidzonym urzędem skarbowym lub poszukiwanie korzystniejszych interpretacji podatkowych.
W obawie przed szykanami ze strony organów podatkowych właściciele firm, które uciekły przed swoimi poprzednimi urzędami skarbowymi, nie godzą się na ujawnianie ich nazw ani miejscowości, gdzie poprzednio działały. Jeden z przedsiębiorców opowiada, że przeniósł firmę do Warszawy, bo jego miejscowy urząd skarbowy „rwał ją razem z podszewką”. Do stolicy przeprowadziło się też kilka dużych firm, które narzekają na „strzyżenie przez fiskusa do gołej skóry”.

REKLAMA

Najczęściej firmy uciekają z regionów, gdzie nie ma wielu przedsiębiorstw. Po prostu nie chcą być na świeczniku inspektorów skarbowych, nawet jeżeli nie popełniły żadnego przewinienia podatkowego. Nieustająca kontrola może obrzydzić działalność gospodarczą nawet urodzonemu biznesmenowi. Tymczasem średniej wielkości firma z Warmii niemal zniknie w stolicy, stanie się niezauważalna.

REKLAMA

– Nie można mówić o trendzie, ale rzeczywiście część firm przenosi miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, pozostawiając np. produkcję w dotychczasowym miejscu. Najczęściej opuszczają małe miejscowości i przenoszą się do dużych – mówi Andrzej Dębiec, partner z kancelarii Lovells. Ministerstwo Finansów nie dysponuje danymi, które świadczyłyby o skali zjawiska.

Bywa, że przedsiębiorcy po prostu nie do końca ufają kompetencjom swoich urzędników skarbowych. – Urzędy skarbowe w dużych miastach są bardziej doświadczone w zakresie obsługi skomplikowanych transakcji. Ich decyzje są bardziej przewidywalne – mówi A. Dębiec. Pracownicy urzędów skarbowych w dużych miastach są często ostrożniejsi. Zdają sobie sprawę z konsekwencji decyzji, które podejmują.

REKLAMA

Firmy nie tylko uciekają przed nieograniczonym apetytem fiskusa. Chcą współpracować z bardziej przyjaznymi urzędami skarbowymi. Prawo podatkowe w Polsce ciągle przypomina prawo lokalne. To co dla jednego urzędu skarbowego jest zwykłą ulgą podatkową, dla innego będzie próbą oszustwa.

– W niektórych przypadkach powodem zmiany miejsca prowadzenia działalności gospodarczej mogą być korzystne interpretacje podatkowe, które można uzyskać od „przyszłego” urzędu skarbowego. Bardzo podobna sytuacja była w Holandii, gdzie do połowy lat 90. firmy przenosiły działalność do miejsc, w których otrzymywały korzystne wykładnie – tłumaczy A. Dębiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksandra Tarka, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA