REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS ściga się na budowie z PRL-em

REKLAMA

PiS obiecuje 3 miliony mieszkań w osiem lat. To oznaczałoby niemal czterokrotny wzrost tempa na budowach. Tak nie budowano nawet za Gierka.
Kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w sobotę, że postawi na rozwój budownictwa mieszkaniowego. W rozmowie z "Życiem Warszawy" przyznał, że wzorem dla niego jest Kazimierz Wielki, który - jak wiemy - zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
Nie zamierzam kpić z tego polityka ani z partii, którą reprezentuje, choć mam nieodparte wrażenie, że to PiS kpi sobie z nas, wyborców. Dlaczego?
Marcinkiewicz zapowiada, że w ciągu ośmiu lat powstanie 3 mln nowych mieszkań. Ostatnio inwestorzy budowali w naszym kraju około 100 tys. mieszkań rocznie. Musiałby się zdarzyć cud, by z roku na rok ich produkcja zwiększyła się do 375 tys. rocznie. To oznaczałoby niemal czterokrotny wzrost. Tyle mieszkań nie powstawało nawet w dekadzie Edwarda Gierka. A wtedy nie liczono się z pieniędzmi, partia kazała budować, to budowano. Dużo i byle jak.
Deklaracja PiS to czystej wody populizm.
Problemem nie są pieniądze. Szef komitetu ds. finansowania nieruchomości przy Związku Banków Polskich Zbigniew Krysiak zapewnia, że banki bez problemu sfinansowałyby 3 mln mieszkań w osiem lat. Polskie firmy, jeśli będzie trzeba, wyprodukują też odpowiednią ilość materiałów budowlanych - zapewnia z kolei Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Problemem jest brak fundamentalnych warunków do budowania. Po pierwsze, w kraju rzadkością są plany zagospodarowania przestrzennego, które mówią, co i gdzie można budować. Bez tego załatwienie pozwolenia na budowę trwa bardzo długo. Po drugie, brakuje uzbrojonych terenów. Po trzecie, fatalny jest stan infrastruktury komunikacyjnej. Po czwarte, budowę domów skutecznie hamuje biurokratyczny tor przeszkód, a zachęt, np. w postaci ulgi podatkowej, już nie ma. Po piąte, na rynku budowlanym zaczyna brakować rąk do pracy, bo wykwalifikowani robotnicy masowo wyjeżdżają na Zachód. Tego typu barier jest oczywiście więcej.
PiS zapowiada, że zajmie się tymi problemami. Zwiększy też wydatki budżetowe np. na dotowane (i poręczane!) przez państwo kredyty mieszkaniowe dla rodzin "o niskich i średnich dochodach". Chce wspierać dotacjami gminy budujące mieszkania socjalne dla najuboższych oraz zbrojące tereny pod budowę mieszkań.
To ogrom prac. Gdyby PiS doprowadził do wyeliminowania barier, choćby częściowego, na co potrzeba, lekko licząc, dwóch-trzech lat, w Polsce zacznie powstawać więcej mieszkań. Na koniec kadencji tworzonego właśnie rządu - jeśli potrwa ona cztery lata - może budować się nawet ponad 200 tys. mieszkań rocznie. Wtedy wyborcy najpewniej nie będą już pamiętać obiecywanych 3 mln mieszkań.
I być może do takiego wniosku doszli też spece od marketingu politycznego doradzający politykom PiS. Ci ryzykują więc niewiele, a w razie porażki w następnych wyborach będą mogli powiedzieć: plan się nie udał, bo nie rządziliśmy przez osiem lat.

Marek Wielgo
Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA