REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rząd z nowymi pomysłami

REKLAMA

Koalicja PiS i PO zweryfikuje działania poprzedników. Na pierwszy ogień może pójść prywatyzacja i przyklepane już przez rząd SLD publiczne megaoferty akcji.
Nad ofertami prywatyzacyjnymi Skarbu Państwa zaczynają się zbierać czarne chmury. Przedstawiciele PiS, zwycięskiej partii w wyborach parlamentarnych nie ukrywają, że ich koncepcja prywatyzacji różni się od modelu lansowanego przez Jacka Sochę, obecnego ministra skarbu. Chodzi m.in. o sprzedaż akcji spółek energetycznych poprzez giełdę, a nie – jak chce tego PiS – w ramach konsolidacji sektora i udostępnienia udziałów silnym inwestorom branżowym.

Znaki zapytania

Mimo sprecyzowania harmonogramu najbliższych ofert publicznych przez jeszcze rządząca ekipę, sprzedaż akcji takich spółek, jak Elektrownia Kozienice czy też grupa energetyczna Enea może stanąć pod znakiem zapytania.

REKLAMA

– Z całą pewnością ingerencja nowych władz w proces upublicznienia akcji zaowocuje przesunięciem w czasie ofert zaplanowanych przez obecnego ministra skarbu – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk WGI Domu Maklerskiego.

Według niego, inwestorzy powinni spodziewać się zaburzenia dotychczasowego harmonogramu – Jednak z drugiej strony, rządzący nie będą mieli zbyt dużego pola manewru – muszą dalej prywatyzować, w przeciwnym razie sami siebie pozbawią wpływów do budżetu państwa – dodaje Piotr Kuczyński.

Według Ryszarda Rusaka, zarządzającego portfelem akcji w Union Investment TFI, sytuacja może stać się szczególnie kłopotliwa, jeżeli rząd zepchnie prywatyzację na dalszy plan.

– Dla inwestorów lokujących kapitał na warszawskiej giełdzie będzie to z pewnością niekorzystny sygnał – podkreśla Ryszard Rusak.

Koalicjanci zadecydują

O tym jednak, czy nastąpią jakieś bardziej radykalne działania czy też zmiany będą miały raczej kosmetyczny charakter – zdecyduje wspólna koalicja PiS i drugiego w wyborach parlamentarnych ugrupowania – czyli PO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Zdecydowanie chcemy kontynuować program szybkiej i sprawnej prywatyzacji przedsiębiorstw kontrolowanych obecnie przez Skarb Państwa – mówi Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Według niego, konieczna jest oczywiście pewna weryfikacja działań poprzedników. Jednak o żadnej rewolucji nie może być mowy.

– Jeżeli chodzi o sektor energetyczny, nie jestem zwolennikiem konsolidacji. Raczej widziałbym kontynuację już zapoczątkowanej ścieżki prywatyzacyjnej przez giełdę – dodaje Zbigniew Chlebowski.

Nieco odmiennego zdania jest Kazimierz Marcinkiewicz, poseł PiS (typowany na ministra skarbu w nowym rządzie).

– Program sprzedaży akcji Elektrowni Kozienice, ale też innych spółek – jak elektrownia Dolna Odra czy Ostrołęka – nie są dobrze przygotowane. Dlatego też w miarę możliwości będziemy je modyfikować – mówi.

Według niego, sprzedaż akcji pierwszej ze wspomnianych spółek poprzez giełdę nie ma racjonalnego uzasadnienia.

– Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby już wprowadzenie na parkiet grupy Enea – oczywiście po uprzednim przejęciu przez spółkę Elektrowni Kozienice – dodaje poseł PiS.


Krzysztof Pączkowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA