| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mogą być kary za opieszałość

Mogą być kary za opieszałość

Karę do wysokości 2 proc. przychodów za 2004 r. może nałożyć Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty na operatorów telefonii komórkowej, jeśli 10 października nie uruchomią usługi przenoszenia numerów.

W grę wchodzi niebagatelna suma ponad 350 mln zł, gdyż przychody PTC wyniosły wówczas 6,4 mld zł, Polkomtela 5,7 mld zł, a Centertela 5,5 mld zł.

– To kara maksymalna, jej ostateczna wielkość jest uznaniowa. Zależy od tego, czy operator wcześniej był karany, jakie straty przyniosło zaniechanie wdrożenia tej usługi itp. – tłumaczy Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP. Dodaje jednocześnie, że Regulator jest zdeterminowany i w przypadku opóźniania wprowadzenia przenośności numerów nie zawaha się przed nałożeniem wysokiej kary.

Nierozwiązana pozostaje kwestia skarg, jakie operatorzy złożyli na harmonogram i termin wdrożenia przenośności numerów. Wczoraj sąd odroczył do 4 października ogłoszenie wyroku w sprawie z udziałem Polkomtela (bez podania uzasadnienia), w piątek podobny los może spotkać wniosek PTC.

Dość dziwnie wygląda sprawa Centertela. Oficjalnie operator poinformował URTiP o gotowości do wprowadzenia przenośności numerów. Jednocześnie nie wycofał z sądu zaskarżenia harmonogramu jej wdrożenia. Dla Urzędu rozprawy sądowe nie mają większego znaczenia. – Korzystna dla nas decyzja sądu oznacza, że operatorzy będą musieli wprowadzić nową usługę, co mieli uczynić już od roku. Niekorzystna co najwyżej przesunie termin, ale zgodnie z ustawą i tak muszą to kiedyś zrobić. Kiedyś, czyli 10 października – mówi Jacek Strzałkowski.

Groźba wysokich kar wyraźnie dotarła do samych telekomów. Próbują jeszcze co prawda zmienić termin wprowadzenia przenośności numerów (poprzedni był wyznaczony na 21 lutego, ale przesunięto go na październik), ale jednocześnie deklarują, że są gotowe do wprowadzenia tej usługi 10 października pilotażowo (PTC i Polkomtel) i w ogóle (Centertel).


Marcin Kwaśniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »