Bądź gotowy do budowy, czyli jak zaklepać sobie podatkową ulgę odsetkową
REKLAMA
Ulga odsetkowa nie jest ograniczona czasowo. Oznacza to, że podatnik może z niej korzystać przez cały okres spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Nawet jeśli ma to trwać wiele lat. Osób, które już korzystają z ulgi, jej likwidacja nie powinna martwić. Nawet jeśli ulga odsetkowa zostanie wycięta z ustawy podatkowej, będą oni mogli z niej korzystać w ramach tzw. praw nabytych. Aż do końca, czyli do czasu spłaty kredytu. Choćby to miało trwać jeszcze i 30 lat.
I właśnie dlatego ci, którzy planują zakup domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, powinni być teraz bardzo czujni. Jeśli po wyborach widmo likwidacji ulgi odsetkowej z końcem roku stanie się realne, powinni być gotowi do szybkiego wystąpienia o kredyt. Ulga odsetkowa nie gwarantuje wprawdzie jakichś wielkich pieniędzy (bardzo daleko jej do ulgi budowlanej), ale dobre nawet oszczędzone dzięki niej kilkaset złotych rocznie. A może być więcej. Wszystko zależy od wysokości spłacanych odsetek. Tak czy inaczej przez lata spłaty kredytu może się uzbierać całkiem pokaźna sumka.
W tym miejscu kilka słów o samej uldze. Ulga nie obejmuje rynku wtórnego. Dzięki niej możesz odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego domu lub mieszkania albo na ich budowę. W grę wchodzi jeszcze rozbudowa domu, przekształcenie lokalu niemieszkalnego w mieszkalny, wreszcie wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Ulga obejmuje odsetki od kredytu w wysokości 189 tys. zł. Jeśli kredyt jest wyższy, odliczysz odsetki przypadające na jego część, czyli na kwotę 189 tys. zł. Nie dostanie ulgi podatnik, który wcześniej korzystał z ulg: na zakup działki, budowlanej oraz za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Prawo do ulgi nie przysługuje też osobom, których mąż lub żona korzystali wcześniej z którejś z tych ulg.
Z ulgi można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że podatnik dokona odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.
REKLAMA
REKLAMA