| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bądź gotowy do budowy, czyli jak zaklepać sobie podatkową ulgę odsetkową

Bądź gotowy do budowy, czyli jak zaklepać sobie podatkową ulgę odsetkową

Jeśli więc nosisz się z zamiarem kupna domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, rozważ, czy nie warto zrobić tego jeszcze w tym roku. Po to, by zaklepać sobie na długie lata podatkową ulgę na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych.

Niewykluczone, że ulga odsetkowa, dzięki której podatnicy mogą odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytów na budowę bądź zakup domu czy mieszkania, zniknie z początkiem przyszłego roku. Jej likwidację zapowiada Platforma Obywatelska. Niejasne jest stanowisko PiS w tej sprawie. Niewykluczone, że partia Kaczyńskich poparłaby jednak wycięcie ulgi odsetkowej z katalogu odliczeń - będzie potrzebowała pieniędzy na pokrycie, chociaż częściowe, ubytków w budżecie wywołanych zapowiadaną obniżką stawek podatkowych oraz wprowadzeniem ulg na dzieci. W tej sytuacji ulga odsetkowa mogłaby się ostać w przyszłym roku jedynie z powodu braku czasu na jej wyrzucenie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Żeby taka zmiana mogła wejść w życie z początkiem przyszłego roku, musiałaby zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw przed końcem 2005 r. Wcześniej musiałaby zyskać poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta. Przedstawiciele POi PiS są zgodni - przeprowadzenie poważnych zmian w ustawie podatkowej na przyszły rok (do takich zmian należy z pewnością likwidacja ulg) będzie bardzo trudne z powodu napiętych terminów. Gdyby się jednak nowy parlament sprężył...


Ulga odsetkowa nie jest ograniczona czasowo. Oznacza to, że podatnik może z niej korzystać przez cały okres spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Nawet jeśli ma to trwać wiele lat. Osób, które już korzystają z ulgi, jej likwidacja nie powinna martwić. Nawet jeśli ulga odsetkowa zostanie wycięta z ustawy podatkowej, będą oni mogli z niej korzystać w ramach tzw. praw nabytych. Aż do końca, czyli do czasu spłaty kredytu. Choćby to miało trwać jeszcze i 30 lat.I właśnie dlatego ci, którzy planują zakup domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, powinni być teraz bardzo czujni. Jeśli po wyborach widmo likwidacji ulgi odsetkowej z końcem roku stanie się realne, powinni być gotowi do szybkiego wystąpienia o kredyt. Ulga odsetkowa nie gwarantuje wprawdzie jakichś wielkich pieniędzy (bardzo daleko jej do ulgi budowlanej), ale dobre nawet oszczędzone dzięki niej kilkaset złotych rocznie. A może być więcej. Wszystko zależy od wysokości spłacanych odsetek. Tak czy inaczej przez lata spłaty kredytu może się uzbierać całkiem pokaźna sumka.W tym miejscu kilka słów o samej uldze. Ulga nie obejmuje rynku wtórnego. Dzięki niej możesz odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego domu lub mieszkania albo na ich budowę. W grę wchodzi jeszcze rozbudowa domu, przekształcenie lokalu niemieszkalnego w mieszkalny, wreszcie wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Ulga obejmuje odsetki od kredytu w wysokości 189 tys. zł. Jeśli kredyt jest wyższy, odliczysz odsetki przypadające na jego część, czyli na kwotę 189 tys. zł. Nie dostanie ulgi podatnik, który wcześniej korzystał z ulg: na zakup działki, budowlanej oraz za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Prawo do ulgi nie przysługuje też osobom, których mąż lub żona korzystali wcześniej z którejś z tych ulg.Z ulgi można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że podatnik dokona odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »