REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bądź gotowy do budowy, czyli jak zaklepać sobie podatkową ulgę odsetkową

REKLAMA

Jeśli więc nosisz się z zamiarem kupna domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, rozważ, czy nie warto zrobić tego jeszcze w tym roku. Po to, by zaklepać sobie na długie lata podatkową ulgę na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych.
Niewykluczone, że ulga odsetkowa, dzięki której podatnicy mogą odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytów na budowę bądź zakup domu czy mieszkania, zniknie z początkiem przyszłego roku. Jej likwidację zapowiada Platforma Obywatelska. Niejasne jest stanowisko PiS w tej sprawie. Niewykluczone, że partia Kaczyńskich poparłaby jednak wycięcie ulgi odsetkowej z katalogu odliczeń - będzie potrzebowała pieniędzy na pokrycie, chociaż częściowe, ubytków w budżecie wywołanych zapowiadaną obniżką stawek podatkowych oraz wprowadzeniem ulg na dzieci. W tej sytuacji ulga odsetkowa mogłaby się ostać w przyszłym roku jedynie z powodu braku czasu na jej wyrzucenie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Żeby taka zmiana mogła wejść w życie z początkiem przyszłego roku, musiałaby zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw przed końcem 2005 r. Wcześniej musiałaby zyskać poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta. Przedstawiciele POi PiS są zgodni - przeprowadzenie poważnych zmian w ustawie podatkowej na przyszły rok (do takich zmian należy z pewnością likwidacja ulg) będzie bardzo trudne z powodu napiętych terminów. Gdyby się jednak nowy parlament sprężył...
Ulga odsetkowa nie jest ograniczona czasowo. Oznacza to, że podatnik może z niej korzystać przez cały okres spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Nawet jeśli ma to trwać wiele lat. Osób, które już korzystają z ulgi, jej likwidacja nie powinna martwić. Nawet jeśli ulga odsetkowa zostanie wycięta z ustawy podatkowej, będą oni mogli z niej korzystać w ramach tzw. praw nabytych. Aż do końca, czyli do czasu spłaty kredytu. Choćby to miało trwać jeszcze i 30 lat.

I właśnie dlatego ci, którzy planują zakup domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, powinni być teraz bardzo czujni. Jeśli po wyborach widmo likwidacji ulgi odsetkowej z końcem roku stanie się realne, powinni być gotowi do szybkiego wystąpienia o kredyt. Ulga odsetkowa nie gwarantuje wprawdzie jakichś wielkich pieniędzy (bardzo daleko jej do ulgi budowlanej), ale dobre nawet oszczędzone dzięki niej kilkaset złotych rocznie. A może być więcej. Wszystko zależy od wysokości spłacanych odsetek. Tak czy inaczej przez lata spłaty kredytu może się uzbierać całkiem pokaźna sumka.

W tym miejscu kilka słów o samej uldze. Ulga nie obejmuje rynku wtórnego. Dzięki niej możesz odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego domu lub mieszkania albo na ich budowę. W grę wchodzi jeszcze rozbudowa domu, przekształcenie lokalu niemieszkalnego w mieszkalny, wreszcie wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Ulga obejmuje odsetki od kredytu w wysokości 189 tys. zł. Jeśli kredyt jest wyższy, odliczysz odsetki przypadające na jego część, czyli na kwotę 189 tys. zł. Nie dostanie ulgi podatnik, który wcześniej korzystał z ulg: na zakup działki, budowlanej oraz za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Prawo do ulgi nie przysługuje też osobom, których mąż lub żona korzystali wcześniej z którejś z tych ulg.

Z ulgi można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że podatnik dokona odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.
Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA