REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lato nie zawiodło producentów

REKLAMA

Pierwsze osiem miesięcy 2005 roku przyniosło wzrost sprzedaży wody mineralnej o 11 proc. Słoneczny i gorący wrzesień pozwolił producentom wody mineralnej nadrobić starty spowodowane opóźnieniem sezonu letniego.
Z najnowszych danych AC Nielsen wynika, że sprzedaż naturalnej wody butelkowanej wzrosła od stycznia do sierpnia o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednak w 2004 roku po raz pierwszy od kilku lat nastąpił 10–15-proc. spadek wartości sprzedaży wody. Głównym powodem było deszczowe i zimne lato, bo rynek wody w Polsce cechuje sezonowość.

REKLAMA

Sezon na wodę zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. W ciągu tych pięciu miesięcy sprzedaje się 60 proc. całorocznej produkcji. Maj w tym roku był co prawda chłodny, ale sprzedaż wody według AC Nielsen wzrosła o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. – Jeszcze trochę za wcześnie, by oceniać wyniki. Jednak sezon możemy zaliczyć do udanych, bo średnia temperatura była o 4 stopnie wyższa niż rok temu – powiedziała Magdalena Potocka, rzecznik prasowy Danone, do której należą marki Żywiec Zdrój i Vita Linea, posiadające łącznie 22,7 proc. rynku.

REKLAMA

W tym roku do najbardziej spektakularnych wydarzeń na rynku można na pewno zaliczyć sukces marki Kropla Beskidu, produkowanej przez Coca-Cola HBC Polska w Tyliczu. W tym samym zakładzie produkowana jest druga marka wody – Vita, czyli dawna Multivita, którą koncern kupił dwa lata temu od Maspeksu, który z kolei przejął ją od Multico Zbigniewa Jakubasa. – W ciągu zaledwie kilku miesięcy Kropla Beskidu osiągnęła trzecią pozycję na rynku – w sierpniu jej udział wartościowy wyniósł 7,3 proc., a ilościowy 4,3 proc. To pozwoliło firmie – wliczając jej pozostałe marki Bonaqa i Vita – na zdobycie drugiej pozycji na rynku producentów wód butelkowanych z 10,2-proc. udziałem – tłumaczy Iwona Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska.

– Teza o podziale rynku pomiędzy Danone, Nestlé Waters Polska i Coca-Colę wydaje mi się przedwczesna. Przede wszystkim z uwagi na rozwijającą się pozycję produktów z segmentów ekonomicznych oraz polskich, silnych lokalnie marek – uważa Anna Makowska, dyrektor marketingu Nestlé Waters Polska, który jest właścicielem marek lokalnych: Nałęczowianki i Mazowszanki oraz marek importowanych: Perrier, Vittel, San Pellegrino i Acqua Panna. W 2004 r. firma wprowadziła na rynek nową, wytwarzaną w Polsce markę – Nestlé Aquarel, ktrórej udało się osiągnąć zakładane 1 proc. rynku. Łączny udział wartościowy Nestlé na koniec 2004 r. wyniósł 13,6 proc.

Inne liczące się w naszym kraju marki wody butelkowanej to Muszynianka, Staropolanka i Jurajska. Dzięki reklamie z modelką Cindy Crawford w 2004 r. do czołówki dołączył Arctic należący do producenta napojów Hoop. Około 40 proc. rynku należy do drobnych krajowych producentów o regionalnych.

Przeciętny Włoch wypija ok. 160 litrów wody rocznie, Francuz 130, Niemiec 102, Czech 71, a Polak zaledwie 40 litrów.


Anita Skiba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

    REKLAMA

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    REKLAMA

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    REKLAMA