REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiceminister: małe zainteresowanie pieniędzmi z UE

REKLAMA

Zainteresowanie ośrodków pomocy społecznej pieniędzmi unijnymi jest niewielkie; na 181 projektów dotyczących przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i integracji zawodowej kobiet tylko 14 będzie realizowanych przez ośrodki - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister gospodarki i pracy Marek Szczepański.
Szczepański powiedział, że większość projektów zatwierdzonych do realizacji zgłosiły organizacje pozarządowe. Ośrodki pomocy społecznej mogą ubiegać się o unijne pieniądze w ramach programu Rozwój Zasobów Ludzkich. Chodzi o działania, których celem jest ograniczenie wykluczenia zawodowego i społecznego oraz wparcie kobiet na rynku pracy.

"Jesteśmy na etapie rozbudowy ośrodka i przygotowań do skorzystania ze środków unijnych; dotychczas nie było takiej potrzeby, korzystaliśmy ze środków własnych" - powiedziała kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.

Ośrodki złożyły dotychczas 48 projektów, ale większość z nich została odrzucona. W niektórych brakowało elektronicznej wersji wniosku, występowała niezgodność wersji papierowej z elektroniczną, brak zgodności z ustawą o zamówieniach publicznych.

Wiceminister gospodarki i pracy Marek Szczepański poinformował, że do realizacji przyjęto projekty z tych dziedzin na łączną kwotę 120 mln zł; z tego projekty ośrodków pomocy społecznej - na 5,3 mln zł. Projekty te obejmują np. szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem, kurs obsługi komputera, wsparcie psychologiczne czy doradztwo zawodowe.

Szczepański przypomniał, że projekty te finansowane są w 80 proc. ze środków unijnych, a w 20 proc. ze środków własnych. Zaznaczył, że "środki budżetowe nie są w stanie sfinansować wszystkich działań z zakresu pomocy społecznej". Do końca 2006 - jak powiedział Szczepański - na projekty dotyczące przeciwdziałania wykluczeniu i reintegracji zawodowej przeznaczonych jest 450 mln zł; pieniądze mogą zostać wydane do 2008 roku.

Szczepański poinformował, że dotychczas do realizacji zatwierdzono projekty współfinansowane ze środków UE na łączną kwotę 3 mld zł (jest to blisko połowa całej kwoty, przeznaczonej na lata 2004-2006).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA