Wiceminister: małe zainteresowanie pieniędzmi z UE
REKLAMA
"Jesteśmy na etapie rozbudowy ośrodka i przygotowań do skorzystania ze środków unijnych; dotychczas nie było takiej potrzeby, korzystaliśmy ze środków własnych" - powiedziała kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.
Ośrodki złożyły dotychczas 48 projektów, ale większość z nich została odrzucona. W niektórych brakowało elektronicznej wersji wniosku, występowała niezgodność wersji papierowej z elektroniczną, brak zgodności z ustawą o zamówieniach publicznych.
Wiceminister gospodarki i pracy Marek Szczepański poinformował, że do realizacji przyjęto projekty z tych dziedzin na łączną kwotę 120 mln zł; z tego projekty ośrodków pomocy społecznej - na 5,3 mln zł. Projekty te obejmują np. szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem, kurs obsługi komputera, wsparcie psychologiczne czy doradztwo zawodowe.
Szczepański przypomniał, że projekty te finansowane są w 80 proc. ze środków unijnych, a w 20 proc. ze środków własnych. Zaznaczył, że "środki budżetowe nie są w stanie sfinansować wszystkich działań z zakresu pomocy społecznej". Do końca 2006 - jak powiedział Szczepański - na projekty dotyczące przeciwdziałania wykluczeniu i reintegracji zawodowej przeznaczonych jest 450 mln zł; pieniądze mogą zostać wydane do 2008 roku.
Szczepański poinformował, że dotychczas do realizacji zatwierdzono projekty współfinansowane ze środków UE na łączną kwotę 3 mld zł (jest to blisko połowa całej kwoty, przeznaczonej na lata 2004-2006).
REKLAMA
REKLAMA