REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka ceną za mniejsze ryzyko

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku kredytów, także umowom leasingowym towarzyszy coraz bogatsza oferta ubezpieczeniowa.
Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi czy odpowiedzialności cywilnej coraz częściej firma leasingowa zachęca leasingobiorców do wykupienia umowy zwalniającej ze spłaty pozostałej części należności leasingowych lub rekompensującej straty spowodowane kradzieżą leasingowanej rzeczy.

Z obu takich ubezpieczeń mogą skorzystać klienci Volkswagen Leasing Polska, zawierający z tą spółką umowę leasingową.

REKLAMA

Ubezpieczenie spłaty

Polisa zawarta jest w formie umowy grupowej przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie CARDIF POLSKA S.A. z firmą Volkswagen Leasing Polska Sp. z o.o.

Przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie ubezpieczonych. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń spełni świadczenie w razie zajścia następujących zdarzeń: 1) zgon lub niezdolność do pracy lub poważne zachorowanie ubezpieczonego, 2) zgon lub niezdolność do pracy ubezpieczonego, 3) zgon ubezpieczonego.

Limit 200 tys.

REKLAMA

Zakład ubezpieczeń obejmuje ochroną ubezpieczeniową leasingobiorców, dla których wartość umowy do sfinansowania, bez uwzględnienia skredytowanej składki ubezpieczeniowej, nie przekracza 200 tys. zł oraz którzy w momencie zgłoszenia do ubezpieczenia nie przekroczyli 65 roku życia, a prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne.

Przy czym przez pojęcie „niezdolność do pracy” ogólne warunki ubezpieczenia uznają stan niesprawności spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem uniemożliwiający ubezpieczonemu wykonywanie jakiejkolwiek pracy, podejmowanie jakiejkolwiek działalności przynoszącej dochód lub wynagrodzenie oraz, ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji wymagający stałej lub długotrwałej opieki innej osoby, trwający przez okres co najmniej 6 miesięcy od daty wypadku, potwierdzony stosownym orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. A przez poważne zachorowanie – zdarzenie polegające na wystąpieniu u ubezpieczonego co najmniej jednej ze zdefiniowanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia chorób, w tym m.in. zawału serca. Suma ubezpieczenia na wypadek zgonu lub niezdolności do pracy ubezpieczonego równa jest części kapitałowej opłat leasingowych pozostających do spłaty w tym dniu. A suma ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania równa jest 6-krotności regularnej raty leasingowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ubezpieczenie straty

Podobnie umowa ubezpieczenia straty finansowej zawarta jest w formie polisy grupowej między Cardif Assurances Risques Divers Główny Oddział w Polsce S.A. z Volkswagen Leasing Polska. W ramach tej umowy zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko straty finansowej poniesionej przez ubezpieczonych leasingobiorców, wynikającej z utraty lub całkowitego zniszczenia przedmiotu leasingu.

REKLAMA

Suma ubezpieczenia to 20 proc. wartości netto lub brutto pojazdu, zgodnie z wartością uwzględnioną w ubezpieczeniu autocasco, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa poniesiona przez ubezpieczonego w wyniku całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu.

Ubezpieczenie może dotyczyć leasingowanego pojazdu, którym jest pojazd samochodowy lub motocykl, z wyłączeniem: taksówek bagażowych, autobusów, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, oraz wszelkich pojazdów specjalnych, szczegółowo wymienionych w umowie ubezpieczenia.

Opisane wyżej ubezpieczenia zbliżone są do polis mających zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych.

Korzyści z polis

Jedna chroni przed skutkami ewentualnych nieszczęść dotyczących przedmiotu umowy (podobnie jak ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości), druga jest zabezpieczeniem na okoliczność nieszczęścia, które może dotknąć samego leasingobiorcy, a tym samym spowodować jego spadkobiercom kłopot ze spłatą pozostałych zobowiązań na rzecz firmy leasingowej (analogicznie działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy korzystającego z kredytu hipotecznego).

Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu i opodatkowany jest z działalności na zasadach ogólnych (a więc nie ryczałtowych), ma prawo wliczyć składki z tytułu takich umów w koszt prowadzonej działalności. Wówczas jednak wypłacone świadczenie będzie musiał potraktować jako przychód z prowadzonej działalności.


Zbigniew Biskupski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA