Składka ceną za mniejsze ryzyko
REKLAMA
Z obu takich ubezpieczeń mogą skorzystać klienci Volkswagen Leasing Polska, zawierający z tą spółką umowę leasingową.
REKLAMA
Polisa zawarta jest w formie umowy grupowej przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie CARDIF POLSKA S.A. z firmą Volkswagen Leasing Polska Sp. z o.o.
Przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie ubezpieczonych. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń spełni świadczenie w razie zajścia następujących zdarzeń: 1) zgon lub niezdolność do pracy lub poważne zachorowanie ubezpieczonego, 2) zgon lub niezdolność do pracy ubezpieczonego, 3) zgon ubezpieczonego.
REKLAMA
Zakład ubezpieczeń obejmuje ochroną ubezpieczeniową leasingobiorców, dla których wartość umowy do sfinansowania, bez uwzględnienia skredytowanej składki ubezpieczeniowej, nie przekracza 200 tys. zł oraz którzy w momencie zgłoszenia do ubezpieczenia nie przekroczyli 65 roku życia, a prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne.
Przy czym przez pojęcie „niezdolność do pracy” ogólne warunki ubezpieczenia uznają stan niesprawności spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem uniemożliwiający ubezpieczonemu wykonywanie jakiejkolwiek pracy, podejmowanie jakiejkolwiek działalności przynoszącej dochód lub wynagrodzenie oraz, ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji wymagający stałej lub długotrwałej opieki innej osoby, trwający przez okres co najmniej 6 miesięcy od daty wypadku, potwierdzony stosownym orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. A przez poważne zachorowanie – zdarzenie polegające na wystąpieniu u ubezpieczonego co najmniej jednej ze zdefiniowanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia chorób, w tym m.in. zawału serca. Suma ubezpieczenia na wypadek zgonu lub niezdolności do pracy ubezpieczonego równa jest części kapitałowej opłat leasingowych pozostających do spłaty w tym dniu. A suma ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania równa jest 6-krotności regularnej raty leasingowej.
Podobnie umowa ubezpieczenia straty finansowej zawarta jest w formie polisy grupowej między Cardif Assurances Risques Divers Główny Oddział w Polsce S.A. z Volkswagen Leasing Polska. W ramach tej umowy zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko straty finansowej poniesionej przez ubezpieczonych leasingobiorców, wynikającej z utraty lub całkowitego zniszczenia przedmiotu leasingu.
REKLAMA
Suma ubezpieczenia to 20 proc. wartości netto lub brutto pojazdu, zgodnie z wartością uwzględnioną w ubezpieczeniu autocasco, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa poniesiona przez ubezpieczonego w wyniku całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu.
Ubezpieczenie może dotyczyć leasingowanego pojazdu, którym jest pojazd samochodowy lub motocykl, z wyłączeniem: taksówek bagażowych, autobusów, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, oraz wszelkich pojazdów specjalnych, szczegółowo wymienionych w umowie ubezpieczenia.
Opisane wyżej ubezpieczenia zbliżone są do polis mających zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych.
Jedna chroni przed skutkami ewentualnych nieszczęść dotyczących przedmiotu umowy (podobnie jak ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości), druga jest zabezpieczeniem na okoliczność nieszczęścia, które może dotknąć samego leasingobiorcy, a tym samym spowodować jego spadkobiercom kłopot ze spłatą pozostałych zobowiązań na rzecz firmy leasingowej (analogicznie działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy korzystającego z kredytu hipotecznego).
Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu i opodatkowany jest z działalności na zasadach ogólnych (a więc nie ryczałtowych), ma prawo wliczyć składki z tytułu takich umów w koszt prowadzonej działalności. Wówczas jednak wypłacone świadczenie będzie musiał potraktować jako przychód z prowadzonej działalności.
Zbigniew Biskupski
REKLAMA
REKLAMA